Zapraszamy młodych mieszkańców Krakowa do udziału w konkursie na najciekawsze lepieje pod nazwą #BOlepiej. Na autorów najciekawszych krótkich wierszyków o tematyce związanej z budżetem obywatelskim czekają atrakcyjne nagrody!
Konkurs #BOlepiej towarzyszy etapowi głosowania w tegorocznej edycji BO i skierowany do młodzieży w wieku 13-26 lat, mieszkającej, studiującej lub pracującej w Krakowie.
Lepiej to krótki, żartobliwy, dwuwersowy wierszyk. Ma zbliżoną liczbę sylab w wersie, zazwyczaj osiem. Pierwszy wers zaczyna się od słowa: „lepiej”, „lepszy”, „lepsza”, „lepsze”, natomiast drugi od słowa: „niż”, „niźli”, „niżeli”, „aniżeli”.
Za twórczynię lepieja jako gatunku literackiego uznaje się Wisławę Szymborską, a za pomysłodawcę nazwy jej wieloletniego sekretarza – Michała Rusinka, który jest jednym z jurorów konkursu. W jury znalazła się także krakowska pisarka Zośka Papużanka oraz przedstawiciele miasta. Partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Zgłoszenia w konkursie #BOlepiej przyjmowane są do 9 października, a laureatów będziemy poznawać codziennie do 11 października. Konkursowe lepieje muszą nawiązywać do zasad, charakteru lub formuły BO. Mogą też zawierać zachętę do rówieśników i krakowian w różnym wieku do zaangażowania w budżet obywatelski i do udziału w głosowaniu.
Jak to zrobić w krótkim, dwuwersowym wierszyku? Młodzi, kreatywni krakowianie z pewnością pokażą, że to możliwe.
W konkursowym lepieju powinny znaleźć się słowa takie jak: młodzież, budżet, głosowanie, Kraków, lub inne, co do których nie będzie wątpliwości, że nawiązują Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa
Konkursowe zgłoszenia będą przyjmowane za pośrednictwem formularza dostępnego tutaj. Spośród przesłanych propozycji jury będzie wybierać „lepieje dnia”, a ze wszystkich przekazanych propozycji zostanie wybrany „lepiej finałowy”, który zostanie opublikowany 11 października.
Każdy uczestnik konkursu może przesłać dowolną liczbę wierszyków, natomiast nie mogą się one powtarzać. Każdy autor „lepieja dnia” otrzyma kartę podarunkową na kwotę 300 zł do wykorzystania w Galerii Krakowskiej (koszty podatku pokrywa organizator konkursu). Na atrakcyjną nagrodę ufundowaną przez miasto i Fundację Wisławy Szymborskiej może także liczyć osoba, która wymyśli i prześle „lepieja finałowego”.
Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie Młody Kraków.