górne tło

Budżet obywatelski 2022 – sprawdź wyniki głosowania

Decyzją mieszkańców łącznie będzie realizowanych 185 projektów, w tym 13 ogólnomiejskich oraz 172 zadania dzielnicowe. Posadźmy drzewa na Rynku Głównym, zagospodarowanie Bagrów oraz Kraków zrywa z betonem – to  projekty ogólnomiejskie, które zyskały największe poparcie mieszkańców podczas głosowania w tegorocznym budżecie obywatelskim.

W tym roku swój głos oddało 46 095 osób, ale w tej liczbie 42 965 to głosy ważne.

Elektronicznie czy stacjonarnie?

Podobnie jak w roku ubiegłym preferowanym sposobem głosowania był ten elektroniczny – 25  998 głosów, ale w tym roku dużym zainteresowaniem cieszyło się także to w formie tradycyjnej – 20 097 oddanych głosów.

Stacjonarne głosowanie odbywało się w rekordowej liczbie 150 punktów, które były czynne przez cały okres głosowania w filiach Biblioteki Kraków, domach kultury czy siedzibach rad dzielnic.

W ten sposób najchętniej oddawały głos osoby najmłodsze (do 15 roku życia) oraz seniorzy.

Statystyki z głosowania

Najbardziej aktywną grupą były osoby pomiędzy 36 a 45 rokiem życia (11 779 głosów) oraz te w przedziale od 26 do 35 roku (10 038 głosów).

Najbardziej aktywnymi głosującymi, już po raz kolejny, okazali się mieszkańcy dzielnic: Dębniki, Podgórze oraz Nowej Huty.

Natomiast najwięcej projektów zostało poddanych pod głosowanie w dzielnicach Prądnik Czerwony, Nowa Huta oraz Prądnik Biały.

Zieleń i ochrona środowiska – dominujące obszary

Jeśli chodzi o kategorie najczęściej wybieranych projektów w trakcie głosowania, to podobnie jak w latach ubiegłych nie ma zaskoczenia, gdyż ponad 34 proc. to zadania z obszaru zieleni i ochrony środowiska, 25 proc. wniosków wybranych zostało z puli szeroko rozumianej kultury, a 16 proc. to sport i infrastruktura sportowa. Te obszary pojawiały się także najczęściej już na etapie składania projektów.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców zostało przeznaczonych 38 milionów złotych. Z tego 30 mln 400 tys. złotych przeznaczono na projekty dzielnicowe, natomiast 7 mln 600 tys. złotych na wnioski ogólnomiejskie.

Ile projektów do realizacji w dzielnicach

We wszystkich dzielnicach będzie realizowanych łącznie 172 projekty. Najwięcej zadań z budżetu zostanie wykonanych w dzielnicy V (Krowodrza) i XIII (Podgórze) po 14, najmniej w IX (Łagiewniki_Borek Fałęcki) – 5.

W dzielnicy XIV Czyżyny oddano po tyle samo głosów na dwa projekty, dlatego podczas konferencji prasowej, zgodnie z regulaminem BO, jeżeli dwa lub więcej projektów poddanych głosowaniu otrzyma tę samą liczbę punktów, o ich kolejności na liście zadecyduje publiczne losowanie. 

Liczba projektów w poszczególnych dzielnicach:

Przypomnijmy: w tegorocznej edycji złożonych zostało 862 wniosków, z czego 693 o charakterze dzielnicowym i 169 o charakterze ogólnomiejskim. Pod głosowanie zostało poddanych 93 projekty ogólnomiejskie i 465 dzielnicowych.

Więcej informacji znajdziesz w podsumowaniu głosowania.

Wyniki głosowania:

 

1. PROJEKTY O CHARAKTERZE OGÓLNOMIEJSKIM

2. PROJEKTY O CHARAKTERZE DZIELNICOWYM