Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Bilet za krew

Projekt odrzucony: Zgodnie z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa &12 pkt4 „nie mogą nie mogą być realizowane projekty które w dniu zgłaszania stoją w sprzeczności z obowiązującymi planami, politykami i programami w tym w szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta ” . Ustalenia uprawnień do przejazdów bezpłatnych oraz przepisów taryfowych w komunikacji miejskiej realizowanej na obszarze Gminy Miejskiej Kraków należą do kompetencji Rady Miasta Krakowa. Przedstawiona propozycja zadania jest niezgodna z Uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XXI/231/11 z dnia 6 lipca 2011.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników. Ilość beneficjentów: 201 i więcej

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Opis projektu

Co roku w okresie wakacyjnym obserwuje się w szpitalach zwiększone zapotrzebowanie na krew Regionalne Stacje Krwiodawstwa sygnalizują co jakiś czas problemy z zasobami tej cennej substancji. Bez zmiany społecznego podejścia niewiele się w tej sprawie zmieni - proponujemy więc promocję krwiodawstwa wśród krakowian poprzez prostą gratyfikację: 1 donacja krwi - 1 bilet miesięczny na wszystkie linie MPK.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mimo ciągłego rozwoju medycyny i coraz większej skuteczności działań medycznych, nie udało się jeszcze nikomu wynaleźć syntetycznej substancji, którą można zastąpić ludzką krew. Krew jest potrzebna do wielu operacji chirurgicznych oraz terapii. Obecnie jedyną metodą na jej pozyskanie jest donacja od dawcy. Krwiodawstwem w Polsce zajmują się obecnie podlegające ministrowi zdrowia, Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Bardzo często w prowadzonych przez owe Centra bankach krwi występują niedobory. Wspomniany problem dotyczy także Krakowa a apogeum kryzysu często ma miejsce w miesiącach letnich, gdy studenci, wśród których krwiodawstwo cieszy się szczególną popularnością, wracają w rodzinne strony. Niniejsza sytuacja sprawia, że skuteczność działań lekarzy jest wielokrotnie zagrożona brakiem krwi potrzebnej do ratowania ludzkiego życia. Pozyskiwanie krwi od krwiodawców jest problemem służby zdrowia na całym świecie. Niektóre państwa jak na przykład Republika Federalna Niemiec czy Stany Zjednoczone posiadają system płatnego krwiodawstwa.Takie rozwiązanie nie byłoby możliwe do wdrożenia w drodze projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego, jednakże wnioskodawca niniejszego projektu chce wdrożyć w Krakowie inne rozwiązanie służące promocji idei krwiodawstwa i zachęceniu mieszkańców Krakowa do oddawania krwi.

Drugie co do wielkości miasto w województwie Małopolskim, Tarnów wdrożył system darmowych biletów miesięcznych w komunikacji miejskiej dla Honorowych Dawców Krwi tj. takiej osoby, która zarejestrowała się podczas bezpłatnego oddania krwi w jednostce publicznej służby krwi, jaką jest np. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Liczba krwiodawców - Tarnów

Rok 2014: 4293

Rok 20155964

 Jako wnioskodawcy niniejszego projektu chcemy wdrożyć powyższe rozwiązanie w Krakowie. Celem naszego projektu jest sfinansowanie środkami z budżetu obywatelskiego na rok 2017 darmowych miesięcznych biletów dla Honorowych Dawców Krwi, do wykorzystania w środkach transportu miejskiego. Sposób przyznawania zniżek i ulg na komunikację miejską w Krakowie jest uregulowany w uchwale XXI/231/11 Rady Miasta Krakowa z dnia 6 lipca 2011 r. Realizacja naszego projektu wymaga nowelizacji niniejszego aktu prawnego poprzez dodanie uprawnienia do darmowego biletu miesięcznego dla Honorowego Dawcy Krwi od dnia, w którym zarejestrowano dokonaną przez niego donacje przez okres jednego miesiąca.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że Miasto Kraków stosuje darmową komunikację miejską do rozwiązywania istotnych problemów naszej społeczności, jak np. walka ze smogiem, co oznacza, iż nasz projekt nie zakłada stworzenia zupełnie nowego narzędzia do rozwiązywania problemów lokalnych, a proponowane przez wnioskodawcę rozwiązanie jest zbieżne z działaniami włodarzy naszego miasta. Zbyt mała liczba donacji krwi jest szczególnym problemem, gdyż pozostawienie tej kwestii nierozwiązanej może zagrozić każdemu mieszkańcowi naszego miasta, nawet wtedy gdy służba zdrowia działa na bardzo wysokim poziomie. Budżet obywatelski jest instytucją, która pozwala obywatelom decydować o sposobie wydawania publicznych pieniędzy. Dlatego ważne jest by obywatele pokazali, że z przywilejów i partycypacji w sprawowaniu władzy potrafią korzystać odpowiedzialnie i wykorzystywać dane im narzędzia do rozwiązywania rzeczywistych problemów, zamiast forsowania zbytecznych luksusowych inwestycji, które poza zadowoleniem garstki hobbystów, w żaden sposób nie poprawią sytuacji naszej krakowskiej społeczności.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Bilety dla krwiodawców Sfinansowanie zakupu biletów 2 200 000,00 PLN
2 200 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup biletów Sfinansowanie zakupu biletów od 2017.07.01
Wróć do poprzedniej strony