Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Festiwal Huta Dobra

Projekt odrzucony: Projekt zakłada współpracę z wieloma instytucjami pozarządowymi - na nich opiera się zasadnicza część zadania jednak Wnioskodawca nie przedstawił ani listy tych organizacji ani tym bardziej zgód na współpracę. We wniosku zaznaczył,że podaje "wymyślone przykłady".Mimo prowadzonej z Wnioskodawcą korespondencji nie udało się doprowadzic do urealnienia projektu i uzyskania informacji niezbędnych do dokonania jego rzetelnej oceny (w tym finansowej). Ponadto Wnioskodawca planował wybór organziacji pozarządowych na zasadzie konkursu grantowego co nie mieści się w założeniach Budżetu Obywatelskiego.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica XVIII Nowa Huta, Kraków, Polska

Dodatkowe lokalizacje: Powstanie Nowej Huty wywarło ogromny wpływ na tożsamość tej części aglomeracji krakowskiej, dlatego do współtworzenia Festiwalu zaproszone są także sąsiednie dzielnice i gminy, oraz wszyscy, którzy chcą tworzyć z nami dobro.

Opis projektu

Czym jest Festiwal "Huta Dobra"?

W ostatni weekend kwietnia dzielnica nowa huta stanie się tyglem aktywności lokalnej - w sąsiedztwie bloków, w parkach, na parkingach, w fortach i na salach gimnastycznych pojawią się niewielkie sceny; a na nich ci, którzy na codzień, w świetle reflektorów,  latarek lub prommienników podczerwieni; w ciszy, rozmowach, śpiewie i muzyce, lub trzasku i huku - wszyscy Ci, którzy dbają o to, by ludziom żyło się lepiej, mądrzej, piękniej i bezpieczniej - wszyscy Ci, którzy robią dobro.
"Chcemy pokazać mieszkańcom, ile osób jest zaangażowanych w ostateczny kształ otocznia, w którym żyjemy oraz zaprosić do współtworzenia tego dzieła przez kolejne dni i kolejne lata." - pomysłodawca Michał Kosowicz

Gdzie będzie się odbywał?

Nie ograniczamy się ani do jednej sceny, a nawet do dzielnicy - zaproszeni są wzyscy, dla których liczy się Dobro lokalnej społeczności. Każda scena będzie zbudowana przez co najmniej dwie organizacje: publiczną i pozarządową - to one zapewnią atrakcyjny program dla mieszkańców, który zostanie urozmaicony przez występy artystyczne.

Wymyślone przykłady:
Straż Pożarna + Fundacja Wspierająca Poszkodowanych Strażaków = scena "Pod Remizą" 
Pokaz działań ratowniczych, zajęcia z pierwszej pomocy, pokaz sprzętu;
program artystyczny skierowany do rodzin i dzieci, a wieczorem bezpieczne ognisko.
Stowarzyszenie Miłośników Historii + Muzeum = scena "Fort" 
Krótka rekonstrukcja historyczna, pokaz militariów, map, historia miejsca, ciekawostki historyczne;
program artystyczny obejmujący muzykę ludową i historyczną, a wieczorem koncert muzyki podziemnej "Za Wolność! - od Roty, do Rocka."
"Chcielibyśmy przypomnieć klimat dawnej huty, z jej kolektywnością, wspólnotowością, czynami społecznymi, kiedy każdego trzynastego dnia miesiąca wielka polityka wychodziła na ulice i pozostałe dni, kiedy toczyło się normalne życie. Przecież mamy prawo być dumni z tego unikalnego projektu, w którego nurcie się znaleźliśmy, jako obywatele Huty, Aglomeracji Krakowskiej, czy Polski!" - MK

Saturator, Budka z Piwem i FoodTruck

Huta Dobra to czas, kiedy każdy z nas ma czuć się na współnych ulicach jak w domu. Chcemy od tych dni widzieć już tylko słońce, chodzić bez czapki i planować urlopy i wakacje, na czas festiwalu reaktywujemy instytucje saturatora i budki z piwem, tak aby każdy pełnoletni obywatel miał prawo wypić złocisty trunek racząc się słoneczkiem i nie rujnując budżetu, a młodociany miał namiastkę emocji, które kiedyś wzbudzały bąbelki w wodzie (z sokiem). Prawdziwy Festiwal nie może obyć się bez Foodtrucków, które w tym czasie wyrosną w parkach i na skwerach jak grzyby po deszczu - aby nikt nie chodził głodny, "bo człowiek głodny, to zły", a Huta ma być Dobra.

Huta - Tożsamość i Aspiracje

Symbolicznym początkiem festiwalu będzie spotkanie na Placu Centralnym dwóch przemarszów: tożsamości i aspiracji, przeszłości i przyszlości, PRLu i Zjednoczonej Europy. Pierwszy ukaże dzielnicę przemysłową, powstałą w PRL, miejsce walki o wolność, ale też czerwonych manifestacji na 1.05 - będzie szedł od strony Kombinatu (prawdopodobnie pierwszy raz połączymy w jednej manifestacji Solidarność i PZPR); oraz przemarszu przyszłości, która już weszła w naszą dzielnicę, z kolorowymi flagami Unii Europejskiej i krajów "Zachodu", pokazujący naszą różnorodność i aspiracje oraz wyzwania, które przyniosła - spotkać się muszą w sercu Huty - na Placu Centralnym, gdzie rozmieszają się i wspólnie udadzą do poszczególnych scen.

UZASADNIENIE PROJEKTU


Ostatni weekend kwietnia, poprzedzający weekend majowy to czas, w którym wielu zamyka ostatni rok przygotowując deklarację PIT. Dlatego chcemy ten czas wykorzystać dla ostatecznego przypomnienia dwóch podstawowych haseł: rozliczaj podatki tam gdzie mieszkasz i zadysponuj 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publiczego. W ten sposób obywatel ma wpływ na rzeczywistość, która Go otacza.

Festiwal poprawi współpracę między podmiotami publicznymi i pozarządowymi, dając im konkretne zadanie do przygotowania - zapełnienie wspólnej sceny, a kiedy już coś razem zrobią - kolejne inicjatywy robione razem będą dużo prostsze. Aby zachęcić te podmioty do współtworzenia projektu, chcemy przeznaczyć dla nich większość przyznanych funduszy - pokrywając koszty organizacji ich małych eventów. Nie chcemy, aby pieniądze trafiły do wielkich korporacji, ale do lokalnie działających organizacji, lokalnego biznesu oraz placówek publicznych (w ramach formalnych możliwości).

Lokalny i popularny charakter felstiwalu ma być niejako "darmowym nośnikiem reklamowym" usług wszystkich zaangażowanych w organizację podmiotów. Obserwujemy potrzebę udostępniania kultury, popularyzacji działalności organizacji pozarządowych oraz budowania etosu służby społeczeństwu, niezależnie od tego, na czym na służba się skupia. Chcemy przyciągnąć społeczeństwo i pokazać im, jak dobrą i potrzebną pracę wykonują poszczególne organizacje.

Huta Dobra jest pierwszym festiwalem aktywności lokalnej w Krakowie. Przysłuży się nie tylko organizacjom, podmiotom publicznym, samorządowi (poprzez popularyzację płacenia podatków w Krakowie i uczestnictwa w Budżecie Obywatelskim) ale także uprzyjemni czas mieszkańcom, budując ciekawą ofertę na rynku "czasu wolnego" na czas przylegający do świąt majowych. Program festiwalu zostanie ostatecznie ukształtowany przez aktywnych obywateli i organizacje, a w całości poprzez decentralizację wydarzeń będzie łatwiej dostępny dla odbiorców z utrudnionym dostępem do bogatej oferty krakowskiego rynku "czasu wolnego".

W tak różnorodnym festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Dla jednych jedzenie i picie na świeżym powietrzu będzie najważniejsze, dla innych publiczny występ wnuczki, a dla jeszcze innych - zdjęcie za kierownicą wozu strażackiego lub milicyjnej nyski.

 









Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Całkowity budżet Festiwalu Środki pozwalające na koordynację, które w jak największej części trafią do lokalnych organizacji. 1 000 000,00 PLN
1 000 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Festiwal Huta Dobra 29-30.04.2018
Wróć do poprzedniej strony