Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 50:

POMNIK KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Plac Wolnica - od strony wejścia do Muzeum Etnograficznego mieszczacego się w kazimierskim Ratuszu.

Dodatkowe lokalizacje: Skwer zielony przy ul. Meiselsa a ul.Krakowską ( za budką z owocami ) lub Skwer " Na kółku" przy ul. Brzozowa – Podbrzezie.

Opis projektu

Projekt dotyczy postawienia na krakowskim Kazimierzu pomnika królowi Kazimierzowi  Wielkiemu, jednemu z największych władców Europy.

Wizja pomnika: Stojąca postać króla Kazimierza Wielkiego z jabłkiem królewskim w prawej dłoni, jako insygnią władzy i  makietą kazimierskiego Ratusza z Placu Wolnica w lewej dłoni. Zgodnie z legendą „ Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną” stoi na cokole przedstawiającym część drewnianych zabudowań, przechodzących w mur z cegieł. U stóp rozłożona księga z informacją o królu, cyt.:

KAZIMIERZ III WIELKI ( 1310 – 1370 ) król Polski panujący w latach 1333-1370. Jeden z najwybitniejszych władców Europy. Ostatni monarcha z dynastii Piastów. Za jego panowania terytorium Polski wzrosło niemal trzykrotnie. Skarb był pełen, powstały nowe zamki, miasta i wsie. Rozbudował system obronny. W 1364r. założył dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński. W 1335r. wydał przywilej lokacyjny dla Kazimierza. Miasto, włączone później do Krakowa nosiło jego imię. Potomni mawiają o nim, że „ zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”.

Na drugiej kartce  angielskie tłumaczenie powyższego tekstu, cyt.:

THE KING OF POLAND WHO REIGNET FROM 1333 – 1370. ONE OF THE MOST FAMOUST KING OF EUROPE, HE WAST THE LAST MONARCH OF THE PIAST DYNASTY. UNDER HIS RULE POLAND`S TERRITORY GREW BY ALMOST THEREE TIMES. THE TREASURY WAS FULL, NEW CASTLES WERE BUILT, TOWNS, AND CITIES WERE FOUNDED AND DEFENSES REBUILT. IN 1364 KAZIMIERZ FUNDED TODAYS JAGIELLONIAN UNIVERSITY. IN 1335 HE GAVE KAZIMIERZ CITY THE PRIVILEGE OF GOVERNANCE UNDER MAGDEBURG LAW. THIS CITY LATER INCORPORATED INTO KROKOW PROPER, BORE HIS NAME. IT IS SAID OF HIM THAD “ HE FOUND POLAND MADE OF WOOD END LEFT IT MADE OF STONE”

UZASADNIENIE PROJEKTU

 Takie pomniki stoją już w mniejszych miastach jak Niepołomice, Bochnia, czy Skawinia, natomiast w Krakowie, z którego Kazimierz rządził krajem, takiego pomnika  do tej pory nie ma!  Było już wiele pomysłów i pomysłodawców, ale jak do tej pory najlepszy z władców Polski po macoszemu był traktowany przez Krakowian!
Pomnik przybliży mieszkańcom postać króla i fragment naszych dziejów. Turystom odsłoni fragment historii Polski.
Pomnik sam w sobie bedzie już dziełem sztuki, a jego położenie na krakowskim Kazimierzu uatrakcyjni tą dzielnicę, tak licznie odwiedzaną przez turystów.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Pomnik Kazimierza Wielkiego Projekt i wykonanie 300 000,00 PLN
300 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Ogłoszenie przetargu na projekt pomnika 2017r.
Wykonanie Wykonanie pomnika 2018r.
Postawienie pomnika Uroczyste odsłoniecie 2018r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: W związku z przywróceniem przez komisję rozpatrującą protesty projektu pn. Pomnik Króla Kazimierza Wielkiego pod głosowanie mieszkańców, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie opiniuje ww. projekt z następującymi zastrzeżeniami: 1/Oszacowana przez Wnioskodawcę kwota jest niewystarczająca na przeprowadzenie stosownego konkursu. Po zasięgnięciu opinii ZIKIT-u, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnosi o zwiększenie kwoty na realizację zadania do wysokości 430 000 zł (w tym 130 000 zł na przeprowadzenie konkursu). 2/ W przypadku gdy projekt „Pomnik Króla Kazimierza Wielkiego” zostanie przegłosowany w Budżecie Obywatelskim, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnosi, z uwagi na charakter zadania, o przekazanie go do realizacji Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu. 3/ Planowany harmonogram realizacji zadania: - I połowa 2018 roku – przeprowadzenie konkursu - II połowa 2018 roku - przygotowanie dokumentacji projektowej i wykonanie pomnika 4/ W przypadku. gdy pomnik realizowany będzie jako obiekt na trwale związany z gruntem decyzja o jego lokalizacji leży w gestii Rady Miasta Krakowa.
Wróć do poprzedniej strony