Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 30:

Magiczna górka w Parku Jordana na cztery pory roku

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: aleja 3 Maja 12, Kraków, Polska - Park Dr. Henryka Jordana

Opis projektu

SKRÓCONY OPIS PROJEKTU

Magiczna górka w Parku Jordana na cztery pory roku” to projekt obywatelski, w ramach którego chcemy rewitalizować „górkę” i sąsiadujący z nią obszar w Parku Jordana. Celem jest przywrócenie mieszkańcom Krakowa obiektu łączącego funkcje kultury, zabawy, sportu, rekreacji i wypoczynku, z którego można korzystać przez cały rok.

Po pierwsze stworzymy atrakcyjną przestrzeń wypoczynku wokół istniejącego miasteczka rowerowego w nawiązaniu do górki saneczkowej z nowymi elementami małej architektury i nową infrastrukturą.

Po drugie reaktywujemy Park Jordana zimą przystosowując zjazdową stronę górki do bezpiecznej jazdy na sankach, stawiając na czas zimowy urządzenia do rzucania śnieżkami do tarczy („Snow ball wall”) oraz robiąc ślizgawkę z bezpieczną strefą dla maluchów.

Dzięki naszym pomysłom z Magicznej górki będzie można korzystać zarówno wiosną, latem, jesienią, jak i zimą. Przywrócimy mieszkańcom Krakowa górkę i sąsiadujący z nią obszar w Parku Jordana, by mogli czuć się tu dobrze przez cały rok.

SZCZEGÓŁOWY OPIS PROJEKTU

Górka w Parku Jordana niestety od dawna nie spełnia swojej pierwotnej roli.

To właśnie realizacja projektu obywatelskiego pozwoli przywrócić funkcjonalność tego miejsca. Pragniemy odtworzyć to, co zgodnie z koncepcją dr. Jordana powinno służyć nam wszystkim.

Atutem projektu jest wielofunkcyjne wykorzystanie tego miejsca przez cztery pory roku przez wszystkich mieszkańców Krakowa.

Chcemy stworzyć uniwersalne miejsce dla wszystkich grup wiekowych, w którym spotkają się kultura, zabawa, sport, rekreacja i wypoczynek.

1.   Centrum spotkań dla całych rodzin, czyli zabawa i rekreacja dla dzieci i młodzieży oraz relaks i odpoczynek dla każdego

Chcemy, by Magiczna górka i jej otoczenie była też terenem, na którym zarówno dzieci i młodzież, jak i opiekunowie będą mogli miło spędzać wolny czas, także w formie nauki.

Stworzymy atrakcyjną strefę edukacyjno-wypoczynkową wokół istniejącego miasteczka rowerowego. Park Jordana będzie wyglądał pięknie i nowocześnie.

2.   W zimie miejsce aktywnego wypoczynku, czyli górka saneczkowa, zimowy plac zabaw i ślizgawka

Park Jordana powinien służyć mieszkańcom przez cały rok. W Krakowie wciąż brakuje miejsc, w których dzieci mogłyby zimą aktywnie spędzić czas na zewnątrz. Wszyscy wiemy, że w domu nasze pociechy rozpiera energia niezależnie od pory roku. Dlatego zimowy plac zabaw przyda się nie tylko dzieciom, ale i opiekunom.

Chcemy ożywić park zimą, by był użyteczny dla wszystkich mieszkańców przez cały rok. Obecnie to puste miejsce o tej porze roku.

Zorganizujemy tu bezpieczną górkę saneczkową i miejsce różnych zimowych atrakcji. Przede wszystkim uporządkujemy teren i przygotujemy zimowy plac zabaw, gdzie będzie można bezpiecznie pozjeżdżać na sankach, jabłuszkach, czy zrobić zawody w rzucaniu śnieżkami do tarczy („Snow ball wall”). Kolejna atrakcja to zimowa ślizgawka z bezpieczną strefą dla maluchów oraz częścią dla młodzieży i dorosłych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

UZASADNIENIE PROJEKTU

Park Jordana dostępny jest dla nas, mieszkańców Krakowa we wszystkie pory roku. Korzystajmy z tego. Sezonowe projekty nie mają tej zalety. Dzięki naszym pomysłom, z Magicznej górki będzie można korzystać zarówno wiosną, latem, jesienią, jak i zimą. Pragniemy odtworzyć to, co zgodnie z koncepcją dr Jordana powinno służyć nam wszystkim.

Kulturalno - zabawowo- -wypoczynkowy charakter projektu w idealny sposób wpisuje się w już istniejący kompleks rekreacyjny i świetnie uzupełnia całoroczną propozycję spędzania wolnego czasu dla odwiedzających Park.

Warto podkreślić, że „Magiczna górka w Parku Jordana na cztery pory roku” to pierwszy pomysł na zagospodarowanie górki w Parku Jordana przez cały rok. Jedyny projekt, który pozwoli wszystkim w pełni korzystać z tego miejsca. Rewitalizacja miasteczka rowerowego podniesie wartość edukacyjną Parku Jordana. Zimowy plac zabaw będzie dla mieszkańców nowym miejscem na mapie zimowych atrakcji Krakowa.

KORZYŚCI

  • Całoroczność- miejsce pozwalające aktywnie spędzać czas w Parku Jordana przez wszystkie pory roku.
  • Ogólnodostępność – miejsce dostępne dla wszystkich odwiedzających park. Przestrzeń dla szukających wypoczynku. Zimowy plac zabaw.
  • Nowość - miejsce tworzy dodatkową przestrzeń w Krakowie do aktywnego spędzania czasu w zimie.
  • Uniwersalność - miejsce atrakcyjne dla wszystkich grup wiekowych.
  • Zgodność z koncepcją dr. Jordana - przywrócenie pierwotnego charakteru miejsca.
  • Wielofunkcyjność - miejsce łączy wiele funkcji: kultura, zabawa, sport, rekreacja i wypoczynek.
  • Dotyczy życia mieszkańców – odnowione, ładne miejsce dla wszystkich mieszkańców Krakowa.
  • Wygoda - ułatwia sposób spędzania wolnego czasu przez cały rok.
  • Praktyczność – zimowy plac zabaw ułatwiający mieszkańcom spędzanie czasu w zimie.
  • Dodatkowa wartość dla miasta – projekt zwiększa atrakcyjność Parku Jordana dla wszystkich mieszkańców Krakowa.
  • Innowacyjność – nowoczesne, ergonomiczne miejsca do wypoczynku

OGÓLNODOSTĘPNOŚĆ

Należy podkreślić, że projekt obywatelski „Magiczna górka w Parku Jordana na cztery pory roku” będzie realizowany na terenie Parku Jordana, który należy do Gminy Miejskiej Kraków. Po wykonaniu inwestycji miejsce będzie ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców przez cały rok.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Dokumentacja projektowa wraz z niezbędnymi uzgodnieniami 100 000,00 PLN
Ślizgawka Dostawa i montaż 600 000,00 PLN
Ślizgawka Utrzymanie roczne 150 000,00 PLN
Realizacja pozostałych elementów Rewitalizacja górki saneczkowej i jej otoczenia 1 000 000,00 PLN
1 850 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Prace projektowe Sporządzenie projektu, uzyskanie niezbędnych pozwoleń 2018
Realizacja zadania Prace wykonawcze 2019
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zrealizowanie projektu pozwoli na nadanie nowego charakteru przestrzeni wokół górki saneczkowej. Umożliwi aktywne korzystanie z parku również w sezonie zimowym.
Wróć do poprzedniej strony