Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Leżaki miejskie na bulwarach wiślanych „LeżKRAK”

Projekt odrzucony: Projekt otrzymał negatywną opinię Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Konserwator w swojej odpowiedzi wyraził opinię, że tworzenie nowych obiektów kubaturowych na terenie Bulwarów Wiślanych nie jest wskazane.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Podgórska, Kraków, Polska

Dodatkowe lokalizacje: Miejscem realizacji projektu leżaków miejskie jest obszar bulwarów wiślanych wzdłuż linii brzegowej Wisły po stronie Kazimierza od mostu Piłsudskiego (ul. Krakowska) przez kładkę Bernatkę do mostu Powstańców Śląskich. Teren do wykorzystania nie jest już istniejąca infrastruktura komunikacyjna tylko i wyłącznie teren trawnika.

Opis projektu

 W związku z tym, że rok 2017 to rok Wisły, to warto stworzyć takie miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli wypoczywać i korzystać ze słońca w pogodne dni. Takim miejscem byłyby proponowane leżaki miejskie z całą infrastrukturą techniczno-sanitarną. W ramach projektu „LeżKRAK” przewiduje się stworzenie na terenie oznaczonym na planie kolorem pomarańczowym przestrzeni wypełnionej leżakami, ławkami, stolikami i innymi elementami umilającymi spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ze względu na to, że obserwuje się rozpowszechnienie wykorzystania ruchomych punktów gastronomicznych nazywanych food truckami, w ramach projektu zostanie stworzone miejsce pod lokalizowanie takich pojazdów i umożliwienie ich wykorzystywania przez mieszkańców (na planie oznaczone kolorem czerwonym). Ze względu na to, że w Krakowie ogólnie brakuje toalet publicznych, projekt przewiduje stworzenie takich punktów (na planie oznaczone kolorem zielonym). Dodatkowym elementem jest zaadaptowanie istniejących już na tej linii lokali na lokale użytkowe z głównym przeznaczeniem pod gastronomię. W ramach tego projektu przywrócimy świetność bulwarom nad Wisłą.

 Projekt zakłada postawienie głownie leżaków i nowych ławek natomiast lista działań, która jest zamknięta w tym pomyśle jest większa. Są to następująco:

  • Leżaki miejskie - sieć położonych nad rzeka miejsc wypoczynkowych w postaci leżaków; leżak wykonany był w technologii powszechnie przyjętej dla małej architektury w Krakowie, głęboko umocowane w gruncie stalowe konstrukcje wypełnione drewnianymi poprzeczkami do siedzenia. Część z leżaków mogłaby być umieszczona na obrotowych platformach, aby podążać za słońcem, otoczenie leżaka obsypane ma być żwirem tak, aby podczas deszczu leżak nie brudził się błotem, leżaki mogą być wyposażone w lampki LED przeznaczone do czytania po zmroku.
  • Ławka miejska - sieć położonych nad rzeką miejsc wypoczynkowych w postaci ławek; ławka wykonana byłaby w technologii powszechnie przyjętej dla małej architektury w Krakowie, czyli głęboko umocowane w gruncie stalowe konstrukcje wypełnione drewnianymi poprzeczkami do siedzenia.
  • Toaleta publiczna – w ramach tego projektu zostaną stworzone toalety publiczne w formie prostych instalacji sanitarnych, które uprzyjemnią mieszkańcom korzystanie z przestrzeni nad rzeką; nie przewiduje się specyfikacji technicznej, ale wzornictwo toalet mogło by nawiązywać do całości projektu.
  • Miejsca parkingowe pod pojazdy gastronomiczne (food truck) – w ramach projektu zostaną stworzone miejsca postojowe z pełna infrastrukturą medialną na potrzeby obsługi food trucków, rozumiane jako podłączanie do ujęcia wody pitnej oraz sieci elektrycznej. Dzięki stworzeniu odpowiednich warunków, miejsce nad rzeką może być tak atrakcyjne jak skwer Judah (ul. Świętego Wawrzyńca 16); miejsce takie wykonane z wylewki betonowej pod pojazd i odpowiednimi przyłączami medialnymi, przewidywana ilość miejsc na całym obszarze to co najwyżej 15 pojazdów.
  • Lampy oświetleniowe w technologii LED – w ramach rewitalizacji, zmieniono by lampy uliczne na lampy LED-owe z bateriami słonecznymi, aby oszczędzać na oświetlaniu bulwaru, wraz z instalacją nowych lamp założono by oświetlanie fasady muru oddzielającego ulice od deptaku. Zamontowano by przy leżakach dyskretne lampki do czytania po zmroku. Lampy nawiązujące wzornictwem i wykonaniem do wyżej wymienionych elementów.
  • Psia toaleta – z racji tego, że projekt odbierze przestrzeń psom, zostanie stworzona toaleta dla psów, czyli wysypane piaskiem placyki o powierzchni nie więcej niż 10 m2 w ilości 3 na każdą przestrzeń miedzy mostami.
  • Śmietniki – w otoczeniu food trucków będzie się zbierać śmieci, gdyż obowiązkiem sprzedawcy jest sprzątanie swoich śmieci. Natomiast na terenie całego obszaru rewitalizacji/inwestycji zamontowane zostaną kosze tak, aby przypadał jeden kosz o pojemności 120 litrów na 200 m2 i nie był dalej od siebie jak 100 m.
  • Lokale – pomieszczenia zostałyby wynajęte i przeznaczone pod usługi gastronomiczne z możliwością sprzedaży alkoholu, obszar przed lokalem aż do traktu pieszego i rowerowego stałby się przestrzenią przeinaczoną pod otwarty ogródek. Nieprzewidywana jest specyfika, ale zaznacza się, że jeżeli jest możliwość zainstalowania toalet w lokalu, to taka toaleta jest bezpłatna, niezależenie od infrastruktury sanitarnej w okolicy.
  • Stacja naprawy rowerów i stojaki rowerowe – w okolicy jest jedna z najdłuższych nieprzerwanych niczym ścieżek rowerowych, przy której często ludzie potrzebują naprawić coś w rowerze czy innym sprzęcie sportowym. W ramach tego, że byłoby to miejsce spotkań zostałyby zamontowane stojaki rowerowe. Nie przewiduje się specjalnego wyglądu stojaka rowerowego, ma on nawiązywać stylem do innych sprzętów. Stacja naprawy ma być wyposażona w komplet narzędzi i pompki z różnymi wentylami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź stronę: http://wprzestrzenimiasta.weebly.com/le380krak.html



UZASADNIENIE PROJEKTU

 Bulwary nad rzekami w wielu miastach służą za atrakcyjne miejsca wypoczynkowe przykładem może być Oslo, Paryż, Londyn, Amsterdam czy Budapeszt. W publikacji Jan Gehl Miasta dla ludzi możemy znaleźć fragment, w którym opisuje on wzrost atrakcyjności danej przestrzeni poprzez zwiększenie ilości miejsc do siedzenia w postaci ławek. Zaważa także korelację miedzy tym, że przestrzenie, w których zostały umieszczone dodatkowe miejsca siedzące, są wykorzystywane nawet poza sezonem spacerowym. Takim miejscem, które można wykorzystać na ten cel są bulwary nad Wisłą. W Krakowie pomimo istotnego wpływu na historię miasta, miasto jest odwrócone do Wisły plecami. Warto to zmienić, ponieważ znając z autopsji, bulwary to świetne miejsce wypoczynku i jest wykorzystywane na wiele sposobów, choć ma wiele braków i niedociągnięć. W skali lokalnej projekt zachęci ludzi do odwiedzania bulwarów w ramach spacerów lub wyjścia na posiłek z food trucków. W skali Krakowa stanie się symbolem nowej drogi, nowego spojrzenia na rzekę. Odwróci miasto w stronę rzeki i zachęci ludzi do spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Prawdopodobne że w krótkim czasie od końca realizacji inwestycji, zmiana zostanie odnotowana na stronach internetowych o podróżach i zostanie umieszczona na mapach Krakowa, jako kolejna atrakcja miasta, którą warto odwiedzić. Na poparcie sensowności tej inwestycji możemy podać przykład Warszawy czy Bydgoszczy, te miasta zrewitalizowały nabrzeża, które stały się atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.

 W mieście jeszcze nie można było zmienić nic tak mało atrakcyjnego w coś tak atrakcyjnego. Mieszkańcy pokochali siłownię na świeżym powietrzu, pokochali skwer Judah, pokochali kładkę Bernatka teraz pora, aby pokochali bulwary Wiślane w nowej odsłonie.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Leżaki Liczba leżaków 100 98 000,00 PLN
Ławki Liczba ławek 20 10 800,00 PLN
Toaleta dla psów Cena jednostkowa to do 2000 PLN planowane są 3 6 000,00 PLN
Kosze na śmieci Liczba koszy 10 2 530,00 PLN
Adaptacja lokalu 80 m^2 Koszt całkowity 64 000,00 PLN
Żwir pod leżaki Powierzchnia 600 m^2 12 000,00 PLN
Nawierzchnia pod food trucki Powierzchnia 400 m^2 120 000,00 PLN
Linia oświetleniowa 1 km 38 słupów 380 000,00 PLN
Przyłącze wodociągowe Długość 1km 6 000,00 PLN
Przyłącze kanalizacyjne Liczba 20 + pompa 20 000,00 PLN
Przyłącze energetyczne Długość 20m 8 000,00 PLN
727 330,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Prace projektowe Wyłoninie wykonawcy i stworzenie pełnego projektu do 15 luty 2018
Prace przygotowawcze Zakupy wszystkich elementów do 15 marca 2018
Rozpoczęcie prac budowlanych i insatlacyjnych Ogrodznie terenu, rozbiórka, sprzątanie itd. do 31 marca 2018
Koniec prac budowalnych i insatlacyjnych Zamontownie wszystkic elementów i odbiór inwestycji do 15 kwetnia 2018
Ogłoszenie przetargu na obsługę gastronomiczną lokalu oraz parkingów dla food trucków Konkurs na obsługę, przyznawanie koncesji zanepidu oraz instalacja i przygotowanie do sezonu 1 luty 2018 do 1 kwietnia 2018
Oficjalne otwarcie Oficjalne otwarcie z udziałem prezydenta miasta Krakowa 30 kwietnia 2018
Wróć do poprzedniej strony