Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 82:

Parki sąsiedzkie dla Krakowa

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie sieci  parków sąsiedzkich w kilkunastu lokalizacjach na terenie Krakowa. Do projektu w sposób partycypacyjny wytypowano miejsca, które posiadają potencjał rekreacyjny, a zarazem są zaniedbane lub niezagospodarowane. Część z nich została skonsultowana z Radami Dzielnic, tak aby lokalizacja w sposób optymalny odpowiadała potrzebom mieszkańców. Projekt adresowany jest do szerokiej grupy odbiorców, z tego względu funkcja skweru powinna być uniwersalna (dostosowana np. do różnych grup wiekowych). Zakładamy, że poszczególne skwery zostaną zaprojektowane tak, aby estetycznie i funkcjonalnie wpisywały się w charakter miejsca.


Powierzchnia każdego z nowo utworzonych parków sąsiedzkich będzie miała wielkość od 0,2 do 0,5 ha., a przestrzeń podzielona zostanie na strefy, np. relaksu (np. pergolą z ławkami, stołem piknikowym lub stołem do szachów), cz rekreacyjną (służącą aktywności fizycznej wyposażoną w niewielkie urządzenie sportowe). Instalacji elementów małej architektury towarzyszyć będą nowe nasadzenia zieleni (drzewa, krzewy i rabaty kwiatowe).

Poszczególne skwery będą zaprojektowane zgodnie z potrzebami mieszkańców danego rejonu Krakowa i dopasowane charakterem do miejsca, w którym się znajdują.

Lista skwerów:

Dzielnica I Stare Miasto

  • Starowiślna/Podgórska 153/17, 153/16, 153/15, 153/13 obr. 12 Śródmieście

  • Miodowa 7/1 obr. 12 Śródmieście

  • Plac Słowiański 175 obr. 119 Śródmieście

Dzielnica III Prądnik Czerwony

  • Działka położona za budynkiem przy ulicy Włodkowica , 202/68 obr. 4 Śródmieście

Dzielnica IV Prądnik Biały

  • Działka przy ul. Opolskiej/ Jaremy 632/12, obr. 41 Krowodrza

  • Działa przy ul. Pużaka: 654/14, obr. 41 Krowodrza

Dzielnica V Krowodrza

  • Skwer przy ul. Królewskiej 48: 810/23 obr. 4 Krowodrza

  • Działki przy ul. Galla: 232/1, 235/2, 233/3, obr. 4 Krowodrza

Dzielnica VII Zwierzyniec

  • Fałata 43/7, 385/1 obr. 14 Krowodrza

Dzielnica VIII Dębniki

  • ul. Zakrzowiecka 351/4 obr. 7 Podgórze

Dzielnica XIV Czyżyny

  • Łęg, tereny koło Archiwum Miejskiego: 32/3 obręb 55 Kraków Nowa Huta.

Dzielnica X Swoszowice
  • Kliny, Działki nr 76/30 i 186/40 obr. 69 Podgórze

UZASADNIENIE PROJEKTU

Według raportu z badania „Barometr Krakowski” za rok 2016 największy odsetek badanych mieszkańców Krakowa uznaje za ważną jakość i ilość terenów zielonych – uznało tak 91%, biorących udział w badaniu. W tym samym badaniu mieszkańcy wskazywali, że ważna jest dla nich atrakcyjność miejsca zamieszkania (81%).


Wobec zjawiska kurczenia się terenów zielonych (nowe inwestycje drogowe i mieszkaniowe, stosunkowo niewielka liczba dużych parków, łatwo dostępnych), wzrasta rola małych przestrzeni zielonych, zlokalizowanych blisko miejsca zamieszkania, które są „w zasięgu ręki”. Wiele z istniejących terenów zielonych pozostaje zaniedbana i wymaga gruntownej rewitalizacji.

„Diagnoza dzielnic krakowskich” (2016) wskazuje, że prawie trzy czwarte (72%) mieszkańców Krakowa wyraziło poczucie związku z okolicą zamieszkania oraz z dzielnicą, w której mieszkają. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy będą mogli spędzać czas w atrakcyjnym miejscu, bez konieczności przemieszczania się do innej dzielnicy.

Korzyści z dostępu do przyrody są bezdyskusyjne i potwierdzone licznymi badaniami: przebywanie wśród zieleni pozwala zredukować stres, zrelaksować się i przywrócić zdolność do koncentracji. Ponadto zagospodarowana na cele rekreacyjne przestrzeń może stanowić miejsce kultywowania relacji społecznych i pozytywnie wpływać na integrację społeczności lokalnej.


Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
opracowanie dokumentacji projelktowej Uśredniony koszt wykonania 14 projektów 300 000,00 PLN
Wykonanie parków sąsiedzkich Uśredniony koszt wykonania 14 skwerów 2 700 000,00 PLN
3 000 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie wymaganych uzgodnień do końca II kwartału 2018
Realizacja zadania do końca IV kwartału 2018
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zrealizowanie projektu pozwoli na nadanie nowego charakteru obecnie zaniedbanym przestrzeniom międzyblokowym i osiedlowym. Stworzone zostaną projekty dostosowane do potrzeb mieszkańców poszczególnych dzielnic. Ponadto obszary takie będą przyciągać również osoby odwiedzające Kraków. Będą też sprzyjały integracji, zarówno międzypokoleniowej jak i społecznej.
Wróć do poprzedniej strony