Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Spotkajmy się nad Dłubnią

Projekt odrzucony: Zarząd Zieleni Miejskiej jest w trakcie przygotowania projektu zagospodarowania terenu wokół Zalewu Nowohuckiego na działkach podanych w projekcie zgłoszonym do Budżetu Obywatelskiego 2017. Żadna z tych działek nie obejmuje koryta rzeki Dłubni, które znajduje się na działce nr 616, obr. 16, Nowa Huta. Działka ta znajduje się w zarządzie Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Zalew Nowohucki, Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt zakłada:
       
1. Budowę kładki pieszej nad Dłubnią po lewej stronie od platformy dla kajakarzy w okolicy Zalewu Nowohuckiego. Część chodnikowa kładki ma mieć szerokość ok. 2 m i składać się z drewna, według rysunku koncepcyjnego.
       
2. Połączenie kładki ze ścieżkami pieszo-rowerowymi ma zapewnić dostateczną dostępność komunikacyjną z miejscem.
       
3. Adaptacja koryta rzeki Dłubnia w formie amfiteatru schodkowego służącego jako podejście dla kajakarzy rozpoczynających spływ Dłubnią oraz do organizacji kameralnych koncertów. Po prawej stronie od kładki, koryto rzeki z każdej ze stron ma zostać ukształtowane w formie schodków w kształcie łuku o szerokości ok. 50m, w centralnym budowli ma znajdować sie platforma dla kajakarzy, która będzie mogła pełnić funkcję prowizorycznej sceny. Schody mają zapewnić maksymalną integracje z naturalnymi elementami otoczenia, takimi jak drzewa i trawniki, według koncepcyjnego rysunku, i składać się w przeważającej części z naturalnych materiałów np. drewna i kamieni.
       
4. Budowa toalety publicznej. Toaleta ma zostać umieszczona bliżej Zalewu Nowohuckiego i składać się z dwóch kabin, w tym jedna ma zostać przystosowana do osób niepełnosprawnych i zostać wyposażone w zaplecze do przewijania dzieci. Toaleta ma być płatna za niewielką opłatą z automatycznym zamkiem przyjmującym monety.
       
5. Budowa podstawowego oświetlenia, zakłada umieszczenie 4 latarń doświetlających przestrzeń, nawiązujących koncepcyjnie do projektu.
       
6. Ogólnodostępny monitoring. Zakłada się zainstalowanie 3 kamer, które zarówno w dzień jak i w nocy monitorowałyby teren wraz z co najmniej tygodniowym zapisem obrazu dla wykrycia sprawców dewastacji. Obraz z kamer ma zostać udostępniony online w ogólnodostępnych serwisach internetowych, takich jak worldcam.pl i webcamera.pl.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt zakłada połączenie dwóch miejsc - terenów rekreacyjnych Nowej Huty jakim jest Park Zalew Nowohucki z terenami parku historycznego z Dworkiem Matejki w Krzesławicach dotychczas oddzielonych "dzikim" przejściem i choć uczęszczanym to jednak nie znanym wszystkim mieszkańcom.

Miejsce aktualnie nie zachęca do odwiedzin. Jest ciemne, mroczne, zaniedbane. Projekt ma za zadanie połączenia tych dwóch części parkowych w centrum którego znajdować się będzie "Rzeczny Amfiteatr" łączący kładką dwa brzegi parków rozdzielonych przez rzekę Dłubnię.

Amfiteatr będzie miejscem rozpoczęcia spływów kajakowych a jednocześnie będzie służyło jako kameralna scena koncertów i wydarzeń kulturalnych zastępując dawną już nie istniejącą scenę koncertową znajdującą się nieopodal nad Zalewem Nowohuckim.

Dotychczas "dziki" skrót z nad zalewu do Dworku Matejki pozwoli na ożywienie tej części dzielnicy otwierając przed mieszkańcami nowa możliwość zwiedzania terenów spacerowych. Szczególnie dla rodziców, którzy będą mieli możliwość wyboru pomiędzy dwoma placami zabaw - dobrze znanym i zazwyczaj odwiedzanym nad zalewem nowohuckim a placem zabaw za Dworkiem Matejki - mało przez kogo znanym.
       
Amfiteatr pozwoli na organizowanie plenerowych kameralnych spotkań m.in. z muzyką, sztuką, teatrem. Pozwoli też po prostu na spędzanie czasu w pięknym, naturalnym otoczeniu jurajskiej rzeki. Ogólnodostępny monitoring miejsca zwiększy poczucie bezpieczeństwa w tym rejonie, który zarówno w dzień jak i w nocy. 

Projekt nada należyty splendor dla tego unikalnego miejsca w Krakowie, gdzie tuż obok sporego zbiornika wodnego przepływa górska rzeka. Samo to połączenie sprawia, że miejsce jest bardzo atrakcyjne. Wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu, przy wykorzystaniu naturalnych materiałów sprawi, że wykorzystany zostanie potencjał tego miejsca. Miejsce to stanie się również centralnym miejscem dla coraz popularniejszych spływów kajakowych.

Projekt łączy wiele aspektów kompozycyjnych i funkcyjnych. Zakłada wykorzystanie naturalnych materiałów, w szczególności drewna, aby jak najlepiej komponować się z naturą. Kładka pieszo rowerowa zapewni lepszą dostępność do tego miejsca i dodatkowo zwiększy jego atrakcyjność. Amfiteatr schodkowy zapewni miejscu atrakcyjny wygląd i nowe funkcje. Toalety publiczne sprawią, że miejsce stanie się bardziej atrakcyjne dla rodzin z dziećmi oraz dla tych, którzy będą chcieli spędzić tam więcej czasu, po za tym w Nowej Hucie brakuje tego typu obiektów. Projekt zakłada powstanie pierwszego w Nowej Hucie monitoringu online, dostępnego dla każdego użytkownika Internetu, który będzie służył zarówno promocji miejsca jak i będzie je chronił przed dewastacją.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja założeń projektu realizacja założeń projektu 1 000 000,00 PLN
1 000 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja założeń projektu Projekt, realizacja i udostępnienie 2018

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony