Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

High five-Przybij piątkę! Bezpłatny angielski 5 x w tygodniu

Projekt odrzucony: Projekt zakłada zwiększenie liczby godzin języka angielskiego dla uczniów wybranych 21 samorządowych przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Nie spełnia zatem kryterium ogólnodostępności, o którym mowa w § 12 ust. 1 Regulaminu budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Projekt uwzględnia również organizację dodatkowych zajęć z języka angielskiego w 4 przedszkolach samorządowych. Gmina Miejska Kraków rokrocznie przeznacza środki budżetowe na organizację bezpłatnych zajęć dodatkowych w przedszkolach, w tym m.in. na realizację nauki języka obcego (głównie jest to język angielski) oraz zajęć rytmiczno-tanecznych. Ponadto, nowa podstawa programowa wychowania przedszkolnego uwzględnia przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym poprzez rozbudzanie ich świadomości językowej i wrażliwości kulturowej oraz budowanie pozytywnej motywacji do nauki języków obcych na dalszych etapach edukacyjnych. (pkt 12 załącznika nr 1 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 czerwca 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół). Przyznanie środków w ramach budżetu obywatelskiego na realizację projektu pozostaje w sprzeczności z przepisami ww. Rozporządzenia oraz polityką oświatową realizowaną przez Gminę Miejską Kraków (§ 12 ust. 4 Regulaminu budżetu obywatelskiego miasta Krakowa).

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Opis projektu

Proponowane w projekcie zwiększenie liczby godzin języka angielskiego w szkołach do 5 godzin w tygodniu znacząco wpłynie na podniesienie kompetencji językowych dzieci uczęszczających do przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Rezultatem projektu będzie zwiększenie efektywności nauki języka: dzieci, które uczą się angielskiego z taką, jak proponowana, intensywnością, błyskawicznie zaczynają się nim posługiwać. Należy także podkreślić długofalowość płynących z przedsięwzięcia korzyści - projekt “High five - Przybij piątkę!” jest propozycją inwestycji w rozwój młodego pokolenia.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma we współczesnym świecie biegłe posługiwanie się językiem obcym. Patrząc w skali globalnej, angielski jest najpopularniejszym językiem (tzn. jest językiem obcym, którego uczy się największa liczba osób). Dobra znajomość języka angielskiego jest kompetencją zwiększającą szanse na sukces edukacyjny i rozszerza możliwości w tym zakresie, pozwala lepiej funkcjonować na rynku pracy, pomaga pełniej uczestniczyć w kulturze i umożliwia swobodne porozumiewanie się z ludźmi z całego świata (co może być przydatne i w pracy, i podczas wakacyjnych podróży). Z kolei brak znajomości tego języka (lub słaba znajomość) jest czynnikiem wykluczającym i zmniejszającym szanse na swobodne poruszanie się w wielu obszarach życia społecznego.

Chcemy kształcić nasze dzieci na światłych i kompetentnych kulturowo obywateli współczesnego świata, ale także częściowo przeciwdziałać nierównym szansom dzieci na zdobywanie kompetencji w zakresie władania językami obcymi. Zapewnienie krakowskim dzieciom regularnego i częstego dostępu do nauki języka angielskiego jest sposobem na niwelowanie nierówności społecznych w dostępie do edukacji. Na prywatne lekcje języka angielskiego dla dzieci mogą sobie pozwolić rodziny lepiej sytuowane, co stawia dzieci z rodzin o niższym statusie socjo-ekonomicznym (w tym dzieci z rodzin wielodzietnych, których rodzice mają również mniejsze możliwości czasowe) na gorszej "pozycji startowej" w porównaniu z ich rówieśnikami z bardziej zamożnych środowisk. Nieodpłatne zajęcia z języka angielskiego dla dzieci są elementem równego dostępu do edukacji i wyrównywania szans osób ze środowisk o niskim statusie socjo-ekonomicznym, co czyni proponowany projekt przedsięwzięciem o dość dużym znaczeniu społecznym.

W 2015 roku projekt „Bezpłatny angielski 5 razy w tygodniu dla krakowskich uczniów” był jedną ze zwycięskich ogólnomiejskich inicjatyw, wdrożony w roku szkolnym 2015/2016. Dzieci objęte programem, ku swojej i rodziców radości, bardzo szybko poczyniły postępy w nauce. Spróbujmy jeszcze raz, bo, jak pokazują doświadczenia z roku 2015/2016, zdecydowanie warto.

Mamy nadzieję, że krakowskie przedszkolaki, uczennice i uczniowie znów będą mogli liczyć na wsparcie mieszkańców miasta i ich głos dla projektu „High five – Przybij piątkę!”, co pozwoli na kontynuację tej świetnej idei z lat poprzednich.

Zakres projektu: “High five - Przybij piątkę!” jest przedsięwzięciem ogólnodostępnym o zasięgu ogólnomiejskim, adresowanym do wszystkich uczniów, a uczestnictwo w zajęciach możliwe jest za zgodą dyrekcji placówek uwzględnionych w projekcie i rodzica/opiekuna prawnego ucznia. Dyrektorzy placówek będą organizować zajęcia do wysokości posiadanych środków. Beneficjentami będą zarówno dzieci uczęszczające do krakowskich przedszkoli i szkół, jak i nauczyciele (zwiększenie liczby miejsc pracy) i rodzice (m.in. zmniejszenie nakładów finansowych na prywatną edukację językową).

Nabór do projektu przeprowadzony został w formie otwartej, a placówki miały możliwość zgłaszania się do pomysłodawców do dnia 31.03.2017 włącznie.

Planowany termin realizacji projektu: realizacja w roku 2018 lub roku szkolnym 2018/2019.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest zwiększenie liczby godzin lekcji języka angielskiego w krakowskich przedszkolach i szkołach podstawowych oraz szkołach ponadpodstawowych do 5 godzin w tygodniu (tak, aby dzieci od najmłodszych lat miały codziennie kontakt z językiem).

Proponowane w projekcie zwiększenie liczby godzin języka angielskiego w szkołach do 5 godzin w tygodniu znacząco wpłynie na podniesienie kompetencji językowych dzieci uczęszczających do przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Rezultatem projektu będzie zwiększenie efektywności nauki języka: dzieci, które uczą się angielskiego z taką, jak proponowana, intensywnością, błyskawicznie zaczynają się nim posługiwać. Należy także podkreślić długofalowość płynących z przedsięwzięcia korzyści - projekt “High five - Przybij piątkę!” jest propozycją inwestycji w rozwój młodego pokolenia.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma we współczesnym świecie biegłe posługiwanie się językiem obcym. Patrząc w skali globalnej, angielski jest najpopularniejszym językiem (tzn. jest językiem obcym, którego uczy się największa liczba osób). Dobra znajomość języka angielskiego jest kompetencją zwiększającą szanse na sukces edukacyjny i rozszerza możliwości w tym zakresie, pozwala lepiej funkcjonować na rynku pracy, pomaga pełniej uczestniczyć w kulturze i umożliwia swobodne porozumiewanie się z ludźmi z całego świata (co może być przydatne i w pracy, i podczas wakacyjnych podróży). Z kolei brak znajomości tego języka (lub słaba znajomość) jest czynnikiem wykluczającym i zmniejszającym szanse na swobodne poruszanie się w wielu obszarach życia społecznego.

Chcemy kształcić nasze dzieci na światłych i kompetentnych kulturowo obywateli współczesnego świata, ale także częściowo przeciwdziałać nierównym szansom dzieci na zdobywanie kompetencji w zakresie władania językami obcymi. Zapewnienie krakowskim dzieciom regularnego i częstego dostępu do nauki języka angielskiego jest sposobem na niwelowanie nierówności społecznych w dostępie do edukacji. Na prywatne lekcje języka angielskiego dla dzieci mogą sobie pozwolić rodziny lepiej sytuowane, co stawia dzieci z rodzin o niższym statusie socjo-ekonomicznym (w tym dzieci z rodzin wielodzietnych, których rodzice mają również mniejsze możliwości czasowe) na gorszej "pozycji startowej" w porównaniu z ich rówieśnikami z bardziej zamożnych środowisk. Nieodpłatne zajęcia z języka angielskiego dla dzieci są elementem równego dostępu do edukacji i wyrównywania szans osób ze środowisk o niskim statusie socjo-ekonomicznym, co czyni proponowany projekt przedsięwzięciem o dość dużym znaczeniu społecznym.

W 2015 roku projekt „Bezpłatny angielski 5 razy w tygodniu dla krakowskich uczniów” był jedną ze zwycięskich ogólnomiejskich inicjatyw, wdrożony w roku szkolnym 2015/2016. Dzieci objęte programem, ku swojej i rodziców radości, bardzo szybko poczyniły postępy w nauce. Spróbujmy jeszcze raz, bo, jak pokazują doświadczenia z roku 2015/2016, zdecydowanie warto.

Beneficjentami będą zarówno dzieci uczęszczające do krakowskich przedszkoli i szkół, jak i nauczyciele (zwiększenie liczby miejsc pracy) i rodzice (m.in. zmniejszenie nakładów finansowych na prywatną edukację językową).

Mamy nadzieję, że krakowskie przedszkolaki, uczennice i uczniowie znów będą mogli liczyć na wsparcie mieszkańców miasta i ich głos dla projektu „High five – Przybij piątkę!”, co pozwoli na kontynuację tej świetnej idei z lat poprzednich.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Całkowity koszt Podział środków w załączniku 708 100,00 PLN
708 100,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Start 2018 rok lub rok szkolny 2018/2019

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony