Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 83:

Kraków Zdrój - wypoczynek przy zdrojach artezyjskich

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: plac Sikorskiego, Kraków, Polska

Opis projektu

Kraków ciągle się rozwija, wzrasta liczba mieszkańców w mieście. Wielu ludzi od miasta oczekuje nowych terenów zielonych.
Ich pozyskanie jest jednak trudne, w tak gęsto zabudowanym mieście. Naszym celem jest zintensyfikowanie funkcji wypoczynkowej, rekreacyjnej, zdrowotnej i estetycznej istniejących terenów zielonych. Miejscem niewykorzystanej przestrzeni zielonej w mieście są małe obszary zielone (skwery), z których ludzie niechętnie korzystają. Mieszkańcy nie czują się tam dostatecznie odizolowani od zgiełku miasta. Taka przestrzeń potrzebuje również charakteru, aby mogła zachęcić do odwiedzin.

Okazuje się, że w Krakowie mamy właśnie takie miejsca! Są to okolice zdrojów artezyjskich, które zostały uruchomione dla mieszkańców w latach 90-tych. Niestety obecny stan techniczny oraz ich otoczenie nie spełnia oczekiwań mieszkańców.


Zdroje to zagospodarowane odwierty z lat 80, które zostały wykonane w ramach badań pod plan budowy metra w Krakowie. Są to źródła artezyjskie, czyli woda samoczynnie wydobywa się na powierzchnię pod ciśnieniem, przez co nie wymaga zatem stosowania żadnych dodatkowych pomp. Posiadają one dobrą mineralizację rzędu 600-900 mg/l. Zasoby wód są izolowane nieprzepuszczalną warstwą gruntu, która uniemożliwia kontakt z zanieczyszczonymi wodami powierzchniowymi

Zdroje artezyjskie zlokalizowane w różnych częściach miasta.
Najbardziej znane to:

  • Zdrój Nadzieja przy ul. Podchorążych,

  • Zdrój Królewski w Parku Krakowskim,

  • Zdrój Lajkonik przy ul. Kościuszki,

  • Zdrój Jagielloński na pl. Sikorskiego,

  • Zdrój Dobrego Pasterza przy. ul. Jakuba Majora.



Projekt zakłada stworzenie przestrzeni, która będzie nawiązywać do wody jako miejsca wypoczynku.
Początki cywilizacji jak i Krakowa od zawsze były związane z wodą. Już w XVI w. nadworny lekarz Stefana Batorego - Ocellus stwierdził, że Kraków stoi na wodzie. Miasto od zawsze słynęło z uzdrowisk - Swoszowice i Mateczny, które posiadają unikalną na skalę kraju wodę magnezową oraz siarczkową.

Chcemy stworzyć przestrzenie “slow” (ang. wolne), w których mieszkańcy będą mogli się zatrzymać, zrelaksować i wyciszyć. Nasze krakowskie zdroje idealnie nadają się do wykorzystania pod tego typu aktywności.
Dzięki instalacji nowej infrastruktury wokół zdrojów, przestrzeń stanie się atrakcyjna dla mieszkańców i turystów.
Znaleźć mogły by się tam:
- ławki,
- hamaki,
- leżaki
- tablice informujące o stanie mineralnym i  jakości wody
- zielone ściany wertykalne
- rośliny pnące wokół zabudowy zdrojów
- miejsca zabaw dla dzieci

Zdroje artezyjskie w nowej odsłonie staną się miejscem unikalnym. Dzięki realizacji powyższych działań powstanie przestrzeń dostępna dla wszystkich użytkowników miasta, w której będą mogli odpocząć i skosztować darmowej wody mineralnej.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest stworzenie miejsc wypoczynku i rekreacji w otoczeniu krakowskich zdrojów artezyjskich. Działania polegać będą na rewitalizacji i odnowieniu istniejącej infrastruktury okolicy zdrojów.
Realizacja projektu zapewni mieszkańcom oraz odwiedzających miasto turystom możliwość wypoczynku w ciekawym miejscu oraz aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Projekt zakłada zagospodarowanie miejsc lokalizacji zdrojów artezyjskich poprzez:

  • rewitalizację ujęć zdrojów artezyjskich poprzez nadanie im wartości użytkowej i estetycznej

  • odnowienie kranów do poboru wody

  • umieszczenie tablic informacyjnych o jakości i właściwościach wody

  • stworzenie miejsca wypoczynku

  • zabudowanie okolicy zdrojów zielenią parkową

Celem projektu jest również propagowanie ochrony środowiska. Mieszkańcy powinni poznać znaczenie i wartości krakowskich zdrojów artezyjskich. Ważna jest również poprawa wizerunku miasta, jako miejsca zdrowego dla mieszkańców.Zaletą projektu jest możliwość praktycznego zastosowania i wdrożenia przy niskich kosztach funkcjonowania. Stosunkowo niski koszt aranżacji takich miejsc może poprawić jakość życia naprawdę dużej grupie osób. Zdroje znajdują się w różnych częściach Krakowa, co zwiększa ich dostępność dla mieszkańców.

Projekt posiada integralny charakter, który łączy aspekty środowiskowe, infrastrukturalne oraz społeczne. Ważne jest, aby wszyscy mieszkańcy mieli dostęp do tych rozwiązań. Działania te mają szansę przyczynić się również do zwiększania atrakcyjności Krakowa jak i całego regionu.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wyposażenie dodatkowe Zabudowa okolicy zdroju: ławki, hamaki, leżaki, tablice informacyjne, zadaszenie. 200 000,00 PLN
Infrastruktura Rewitalizacja (jednego) istniejącego zdroju artezyjskiego 100 000,00 PLN
300 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Prace przygotowawcze Dokumentacja projektowa, konkurs na wykonawcę projektu I/II kwartał 2018
Realizacja inwestycji Wykonanie założeń projektowych III/IV kwartał 2018

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja założeń projektu pozwoli na stworzenie przestrzeni atrakcyjnej zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Powstaną zielone przestrzenie rekreacyjne sprzyjające integracji międzypokoleniowej, a także spokojnemu wypoczynkowi w przestrzeni miejskiej.
Wróć do poprzedniej strony