Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 21:

KSIĄŻKOMAT w twojej okolicy!

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Dodatkowe lokalizacje: Filia nr 3, Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, Filia nr 31, ul. Przyzby 10, Filia nr 39, ul. Halszki 1, Filia nr 49, os. Tysiąclecia 42, Filia nr 53, os. Stalowe 12

Opis projektu

Celem projektu jest montaż 5 książkomatów dostępnych dla mieszkańców przez 24h. Książkomat będzie działał na takiej samej zasadzie jak paczkomat. W kilka sekund będzie można odebrać lub zwrócić książki. Urządzenie będzie stanowić duże udogodnienie dla wszystkich osób, które nie zdążą skorzystać z biblioteki w jej godzinach otwarcia. 

 
Czytelnik w zaciszu swojego domu będzie mógł zamówić książkę przez internetowy katalog biblioteczny. Następnie obsługa biblioteki umieszcza zamówione tytuły w jednej z 43 skrytek książkomatu. System biblioteczny powiadamia czytelnika drogą mailową o umieszczeniu książki w urządzeniu samoobsługowym. Czytelnik chcąc odebrać książki przykłada swoją kartę biblioteczną do czytnika, a następnie skrytka z zamówionymi pozycjami automatycznie się otwiera. Urządzenie będzie wyposażone w zamykane schowki, ekran dotykowy, czytnik kart bibliotecznych oraz będzie monitorowane.
 
Proponowane lokalizacje montażu książkomatu:
  • Filia nr 3, Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3
  • Filia nr 31, ul. Przyzby 10;
  • Filia nr 39, ul. Halszki 1;
  • Filia nr 49, os. Tysiąclecia 42;
  • Filia nr 53, os. Stalowe 12.
Autor projektu wyraża zgodę na wprowadzenie korekty proponowanych lokalizacji ze strony Biblioteki Kraków, po wcześniejszej informacji.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Książkomat to urządzenie wyglądające i działające na takiej samej zasadzie jak paczkomat. Dostęp do książkomatu będzie stanowić duże udogodnienie dla wszystkich mieszkańców, którzy nie mogą skorzystać z biblioteki w jej godzinach otwarcia. 

 
Nowa usługa pozwoli na dostęp do miejskiej biblioteki przez 24h 7 dni w tygodniu. Dzięki dostępie do internetowego katalogu bibliotecznego czytelnicy będą mogli w łatwy i prosty sposób znaleść poszukiwaną

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup 43-skrytkowych 5 książkomatów Zakup 43-skrytkowego 5 książkomatów wraz zoprogramowaniem, przygotowanie podłoża idoprowadzenie mediów. 900 000,00 PLN
900 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przetarg Przeprowadzenie przetargu i wybór wykonawcy II-IV 2023 rok
Montaż książkomatu Przygotowanie oprogramowania i podłoża oraz doprowadzenie mediów V-XII 2023 rok

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Wzrost czytelnictwa, ułatwienia w dostępie do księgozbioru Biblioteki Kraków dla mieszkańców miasta, wdrożenie nowych, innowacyjnych narzędzi umożliwiających pożyczanie książek i audiobooków poza godzinami pracy biblioteki.
powrót