Projekty 2022 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 49:

ZAGRAJMY W GRĘ PROWANSALSKĄ - BULODROMY W CAŁYM KRAKOWIE

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren pomiędzy blokami przy ul. Francesco Nullo - dzielnica II Grzegórzki, Teren przy plaży Bagry - dzielnica XIII Podgórze, Park Lotników - dzielnica XIV Czyżyny, Planty Bieńczyckie - dzielnica XVI Bieńczyce

Opis projektu

Co to za gra i skąd pochodzi?
La pétanque, bo tak brzmi oryginalna nazwa tej gry towarzyskiej, w wolnym tłumaczeniu po prowansalsku oznacza grę z osadzonymi stopami (pèd – stopa, tanca – osadzona). Ta gra pochodzi z południa Francji, jako oficjalną datę powstania przyjmuje się początek XX wieku. Wcześniej bule były wykonane z gliny lub kamienia, potem z drewna, aż przybrały formę dzisiejszych, około 700-gramowych, stalowych kuli.


Jak w to gramy?
Najpierw rzucamy małą piłeczką, zwaną “świnką”, na boisko otoczone drewnianym obrzeżem, następnie każdy z zawodników stara się rzucić swoimi bulami jak najbliżej świnki (jest to celem gry).

Jak jest cel projektu?
Chcemy zlokalizować bulodromy (wraz z niezbędnym wyposażeniem, a więc ławką i tablicą informacyjną) w różnych częściach Krakowa, aby każdy mieszkaniec miał zapewniony do nich łatwy dostęp. Boiska zaproponowaliśmy w parkach, terenach między blokami, zatłoczonych bulwarach – po to, aby były dostępne dla osób w każdym wieku, po to, aby zachęcić Krakowian do gry.
 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dlaczego chcemy promować ten sport?
Petanka jest bardzo ciekawą, zręcznościową grą, do której wystarczy kilka kuli oraz niewielkie boisko. Sam bulodrom nie wymaga wielkich nakładów finansowych – jest to po prostu niewielkie boisko z utwardzonym piaskiem obrzeżone drewnianym krawężnikiem. Poza tym, wzorem innych europejskich miast, rozwijamy ciekawą dyscyplinę sportową w naszym mieście!


Jakie zyski przyniesie zrealizowanie tego projektu?
Budowa bulodromów w brakujących dzielnicach Krakowa ma sprawić, że ludzie w różnym wieku będą mogli spędzać czas w aktywny sposób, integrując się wzajemnie z innymi mieszkańcami. Ze względu na brak ograniczeń wiekowych, jest to gra o charakterze międzypokoleniowym, która zbliża ludzi!

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 50 000,00 PLN
Budowa boisk (bulodromów) Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 300 000,00 PLN
350 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2023 r.
Prace budowlane Budowa boisk, osadzenie tablic i ławek 2024 r.

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt dotyczy budowy torów do gry w bule. Realizacja zadania zachęci mieszkańców do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia. Dodatkowo przybliży mieszkańcom ten mało popularny sport, przez co uatrakcyjni teren.
powrót