Projekty 2022 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 73:

Nocne patrole piesze Policji okolic sklepów alkoholowych

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica I Stare Miasto i Kazimierz oraz dzielnica VII Zwierzyniec, w okolicach lokalizacji sklepów sprzedających alkohol w nocy, między innymi przy ul. T. Kościuszki 73, Zwierzyniecka 29, Karmelicka 42, Szpitalna 38, Miodowa 13. Dokładne trasy przejazdu oraz patroli pieszych powinny zostać ustalone między Policją a wnioskodawcą, na podstawie policyjnych informacji o aktualnych miejscach zagrożeń.

Dodatkowe lokalizacje: Dzielnica I Stare Miasto i Kazimierz oraz dzielnica VII Zwierzyniec, w okolicach lokalizacji sklepów sprzedających alkohol w nocy, między innymi przy ul. T. Kościuszki 73, Zwierzyniecka 29, Karmelicka 42, Szpitalna 38, Miodowa 13. Dokładne trasy przejazdu oraz patroli pieszych powinny zostać ustalone między Policją a wnioskodawcą, na podstawie policyjnych informacji o aktualnych miejscach zagrożeń.

Opis projektu

Patrole piesze powinny zostać zadysponowane w godzinach nocnych (21.00 - 5.00) w okresie wiosenno-letnim (IV-IX), kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają konsumpcji alkoholu przed sklepami monopolowymi i gdy dochodzi do eskalacji naruszeń porządku publicznego w najbliższej okolicy sklepów zwłaszcza w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę.
Do zadań dwuosobowego patrolu pieszego policji z wykorzystaniem środka transportu służącego do przemieszczania się w określonym rejonie zagrożenia, na wyznaczonej trasie patrolowej lub w określonym miejscu zagrożonym powinno należeć interweniowanie, odnotowywanie i krajanie naruszenia porządku publicznego w związku ze sprzedażą alkoholu przez dany punkt handlowy a także weryfikowanie czy nie dochodzi do sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym i nieletnim.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

W weekendy, w najbliższych okolicach sklepów sprzedających alkohol w godzinach nocnych dochodzi notorycznie do zakłócania porządku publicznego przez grupy klientów, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim (od kwietnia do września). Przed sklepami dochodzi do awantur i bójek. Mieszkańcy czują się zagrożeni. Pomimo bardzo dużej liczby zgłoszeń, sprawy zakłócania porządku są zgłaszane rzadko w stosunku do częstotliwości ich rzeczywistego występowania. Mieszkańcy motywują to obawą o swoje bezpieczeństwo, zagrożone przez nietrzeźwe osoby spożywające alkohol i zachowujące się agresywnie. Patrole policji i straży miejskiej są nieskuteczne, ponieważ przyjeżdżają zbyt późno albo, jeżeli interweniują, po ich odjeździe klienci sklepu najczęściej kontynuują libacje.
Stała, bezpośrednia kontrola funkcjonariuszy w patrolach pieszych w nocy będzie spełniała nie tylko rolę prewencyjną wobec aktów wandalizmu i przemocy fizycznej ale przede wszystkim zwiększy skuteczności w przestrzeganiu prawa w zakresie sprzedaży i spożywania napojów alkoholowych zatem spełni dyrektywy określone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 oraz ustawą o Wychowaniu w trzeźwości.
Uciążliwość i notoryczny charakter wybryków nietrzeźwej klienteli sklepów alkoholowych zostały przedstawione w stanowisku mieszkańców Dzielnicy I, którego wyrazem jest Uchwała Rady Miasta Krakowa z dnia 12 września 2018 r. w sprawie wprowadzenia ograniczeń sprzedaży napojów alkoholowych na terenie Dzielnicy I Stare Miasto w godzinach nocnej (22.00-6.00), która dotychczas nie została wprowadzona w życie.
W Dzielnicy VII, mieszkańcy w 2021 r. wnioskowali do UMK o objęcie terenu przed sklepem alkoholowym przy ul. T. Kościuszki 73 monitoringiem miejskim i zadysponowaniem stałego patrolu policji przed sklepem zlokalizowanym przy ul. Kościuszki 73. W ciągu 5 miesięcy zarejestrowano w tej okolicy 202 wykroczenia w tym 43 dotyczyły ustawy o wychowaniu w trzeźwości a policja i straż miejsca regularnie interweniują w związku z awanturującymi się nietrzeźwymi osobami. Załączamy analizę bezpieczeństwa przegotowaną przez UMK.  Dotychczas UMK nie rozpoczął realizacji instalacji monitoringu miejskiego, natomiast w nocy patrole policji nie przybywają na czas.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
2 piesze patrole Policji 2 Patrole piesze Policji w godzinach nocnych (21.00 - 5.00) w okresie wiosenno-letnim (IV-IX) w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. 2 patrole przez 40 nocy. 64 000,00 PLN
64 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Piesze nocne patrole Policji w okolicach sklepow alkoholowych 2 Patrole piesze Policji w godzinach nocnych (21.00 - 5.00) w okresie wiosenno-letnim (IV-IX) w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. 2 patrole przez 40 nocy. IV-IX 2023

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Miasta.
powrót