Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XVII NR 27:

Ogród Owocowy przy ul. Jagiełły

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica XVII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Tereny zieleni przy ul. Jagiełły, dz.163/4 obr.10 NH

Opis projektu

W grudniu 2021 roku na działkach przy ulicy Jagiełły, w ramach Budżetu Obywatelskiego Edycja 2021, posadzony został sad owocowy: jabłonie, grusze, śliwy, morele i brzoskwinie. Jest to miejsce gdzie kiedyś był sad lub ogród, świadczą o tym stare drzewa i wiśni i orzechów, pojedyncze porzeczki. Owoce wiśni i orzechów zbierane co roku są przez zachodzących tu spacerowiczów, czy też po prostu przechodniów, więc na pewno znajdą się chętni na jabłka, gruszki i śliwki, z drzew które zaowocują może już w tym roku. Morele i brzoskwinie - już owocują!

Obecnie propozycja projektu jest uzupełnienie sadu o krzewy owocowe jak np: maliny, jeżyny, porzeczki oraz jagody kamczackie (a może też inne?). Do nasadzeń powinny być wybrane odmiany najbardziej odporne i najmniej wymagające.  

Zakres projektu BO będzie realizowany do wysokości środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie BO, które spełniłyby jego podstawowe założenia.

Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Rolnictwo i ogrodnictwo miejskie staje coraz bardziej popularne i bliskie. W Krakowie mini ogródki warzywno - owocowe pojawiają się np. w parkach miejskich. Przy ul. Jagiełły, w sąsiedztwie osiedli Wzgórza Krzesławickie i Na Stoku zrobiono krok dalej - posadzono już regularny sad, tym samym potencjał  dla zagospodarowania tego terenu jako miejski Ogród Owocowy jest tu duży. Teren położony jest przy już istniejących obiektach zieleni miejskiej: zieleńcu z ławeczkami i huśtawkami, skateparku i psim wybiegu, miejsc chętnie odwiedzanych. Świeże owoce uzbierane przy okazji spaceru z rodziną czy znajomymi będą wartością dodaną.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej nasadzeń 6 000,00 PLN
Realizacja zadania Realizacja zadania 14 000,00 PLN
20 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej nasadzeń pierwsza połowa 2023
Realizacja zadania Realizacja zadania druga połowa 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Uzasadnienie wykonania zadania Projekt zakłada uzupełnienia sadu o krzewy owocowe jak maliny, jeżyny, porzeczki oraz jagody kamczackie. Doposażenie sadu o nowe rośliny zwiększy atrakcyjność terenu i zachęci do korzystania z niego dzieci i innych Mieszkańców. Działania te mają także zwiększyć łączną powierzchnie roślin kwitnących w Krakowie i poprawić estetykę Dzielnicy XVII.
powrót