Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica II NR 15:

Polsko-ukraiński stół po sąsiedzku na os. Oficerskim

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica II Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka 58/10 obr.16 Śródmieście

Opis projektu

„Stół po sąsiedzku”, to społeczna inicjatywa, która stwarza okazje do poznania ludzi, obok których mieszkamy. Przy stole, w niezobowiązującej atmosferze, będziemy mieli okazję spotkać swoich bliższych i dalszych sąsiadów, których do tej pory znaliśmy tylko z widzenia. Wystarczy naprawdę niewiele – chęci i zwykły stół wystawiony na klatce, w korytarzu lub między windami. (Źródło: https://stolposasiedzku.blog.deon.pl/czym-jest-stol-po-sasiedzku/).
 
Zadanie polega na:
- wybraniu i ustaleniu odpowiedniego terminu spotkania (np. sobota lub niedziela)
- ustalenie liczby gości
- czasowym wyłączeniu ruchu na fragmencie ulicy (np. na 4-6 godz)
- wypożyczeniu i transporcie kilkunastu stołów, krzeseł, talerzy itp.
- zakupie produktów kulinarnych polskich i ukraińskich, tradycyjnych ciast z Polski i z Ukrainy, słodyczy na tą inicjatywę społeczną
- wypożyczeniu odpowiednich dmuchawców dla dzieci lub innych atrakcji
- utworzenia tymczasowego boiska do badmintona w celu odbycia ulicznych meczów polsko-ukraińskich (jak za dawnych lat)
- wypożyczeniu przenośnej toalety
- wywozie śmieci po zorganizowanej akcji społecznej
 
Termin zadania:
- wiosna 2023
 
Proponowana lokalizacja:
Działka 58/10 obr.16 Śródmieście
 
Na stronie: https://stolposasiedzku.blog.deon.pl/sie-dzieje/ znaleźć można przykłady realizacji "stołów po sąsiedzku", jednak do tej pory były one organizowane raczej lokalnie (klatka schodowa, wjazd pod domem). Do tej pory nie było "stołu po sąsiedzku" na ulicy.
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Na osiedlu Oficerskim mieszka już spora liczba osób przybyłych z Ukrainy. Warto podjąć próbę i inicjatywę integracji. Warto poznać ich zwyczaje i tradycje. Z drugiej strony osoby mieszkające od wielu lat na os. Oficerskim będą mogły też zapoznać się z kulturą ukraińską, tradycyjnymi potrawami i przede wszystkim porozmawiać. Zwykle na ulicy mówimy jedynie "Dzień dobry" do sąsiadów, biegniemy do pracy i do swoich obowiązków i brakuje czasu na dłuższą rozmowę z naszymi sąsiadami, a co dopiero na czas dla nowo przybyłych mieszkańców osiedla Oficerskiego. Spróbujmy tego nowego zwyczaju na os. Oficerskim w Krakowie.
 
Wydarzenie może nawiązywać do słynnych spotkań przy stole mieszkańców Wielkiej Brytanii z okazji jubileuszów urodzin królowej Elżbiety II.
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Organizacja, zakupy, wypożyczenie Organizacja spotkania, ustalenie terminu, wypożyczenie stołów, krzeseł, zakup usług gastronomicznych i inne 8 999,00 PLN
8 999,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Organizacja, zakupy, wypożyczenie Organizacja spotkania, ustalenie terminu, wypożyczenie stołów, krzeseł, zakup usług gastronomicznych i inne wiosna 2023

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu jest okazją do integracji społeczności lokalnej i nawiązania nowych relacji pomiędzy osobami przybyłymi z Ukrainy, a mieszkańcami osiedla. Dzięki działaniom zaplanowanym w projekcie mieszkańcy będą mogli zacieśnić więzi polsko-ukraińskie, poznać kulturę, tradycyjne potrawy, a przede wszystkim porozmawiać ze swoim sąsiadem przy wspólnym stole.
powrót