Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 13:

Posadźmy drzewa na miejskich placach!

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

2 000 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Plac Matejki, Mały Rynek Plac Szczepański Plac Wszystkich Świętych Plac Wolnica Plac Mari Magdaleny Plac im. ojca Adama Studzińskiego Plac Wielkiej Armii Napoleona (pod Wawelem przy ul. Powiśle)

Krótki opis projektu

W ramach projektu zostaną posadzone drzewa na ośmiu placach w centrum miasta. Nasadzenia zapewnią trochę cienia i sprawią, że w ciepłe dni miejsca nie będą się już nagrzewać jak piekarnik. Miasto potrzebuje więcej zieleni zamiast betonu!

Opis projektu

W ramach projektu zostaną posadzone drzewa na ośmiu placach w centrum miasta. Nasadzenia zapewnią trochę cienia i  sprawią, że w ciepłe dni miejsca nie będą się już nagrzewać jak piekarnik. Kraków potrzebuje więcej zieleni zamiast betonu!
Sporo miejskich placów stało się strefą wolną od zieleni.  

 
Ciężko się cieszyć spacerem wśród  pięknych zabytków, gdy w cieplejsze dni łatwo można dostać udaru słonecznego przebywając przez dłuższy czas na betonowej pustyni. Dlatego w wielu miejscach na Starym Mieście bardzo przydałoby się zwiększenie ilości cienia.    

Drzewa zostaną posadzone w taki sposób, aby przemieszczanie się i organizacja wydarzeń nie były utrudnione, a  zabytki pozostały nadal dobrze widoczne. Zieleń stanie się tylko dopełnieniem przestrzeni, a w żadnym razie nie będzie stanowić konkurencji dla historycznych obiektów. Przyroda w  zabytkowych przestrzeniach odgrywa podobną rolę jak doprawianie potraw przyprawami.  Nawet kilka dodatkowych roślin może bardzo uatrakcyjnić miejsce i przyczynić się do stworzenia ciekawej kompozycji.

W Europie coraz więcej  mówi się o potrzebie zwiększania ilości zieleni w historycznych obszarach, aby miasta były bardziej odporne na zmiany klimatyczne. Temat jest bardzo gorący, co w tym wypadku nie jest tylko przenośnią. Kraków za sprawą właśnie realizowanego projektu „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym!”  może się stać pozytywnym przykładem jak w przemyślany sposób wprowadzać większą ilość zieleni w zabytkową przestrzeń.  Pozyskane doświadczenia bardzo  przydałyby się przy zazielenianiu innych placów. Warto pójść za ciosem i przeprowadzić metamorfozę w kolejnych częściach Starego Miasta.
 
W przypadku części placów, żeby posadzić drzewa trzeba będzie zerwać trochę betonu. Są jednak miejsca, gdzie można dokonać nasadzeń w już istniejących okienkach, co jest lepszym rozwiązaniem niż spalone słońcem  rabaty, które w okresie letnim podczas suszy często stają się klepowiskiem. W załączniku do projektu znajdują się mapki z proponowanymi przez wnioskodawcę lokalizacjami drzew.   Ostateczny kształt w jakim projekt zostanie zrealizowany będzie jednak zależał od decyzji konserwatora zabytków i opinii specjalistów. .

Drzewa zostałyby zasadzone na następujących placach:
 
Plac Matejki

Na centralnej wyspie placu rosną teraz tylko dwa drzewa.  Kompozycja zupełnie nie pasuje do układu zieleńców, które są symetryczne. Dlatego w ramach projektu zostałyby dosadzone drzewa w już istniejących okienkach.  Dzięki temu zieleń  dobrze współgrałaby z układem urbanistycznym placu, a drzewa lepiej  wyglądałyby  niż spalone słońcem same rabaty, które w okresie letnim podczas suszy często stają się klepowiskiem. Warto podkreślić, że nasadzenia zostaną wykonane  w części placu znajdującej się za Pomnikiem Grunwaldzkim, gdzie nie odbywają się uroczystości państwowe. Dlatego dodatkowe rośliny nie będą przeszkadzać w rozstawianiu namiotów podczas ważnych ceremonii, a większa ilość zieleni może mieć pozytywny wpływ na otoczenie podczas upałów .
Mały Rynek

Plac jest strefą wolną od wszelkiej zieleni i wygląda jak spełnienie marzeń producentów kostki brukowej. Mały Rynek wykorzystuje się  do organizacji różnych wydarzeń, a płytę często wypełniają różne tymczasowe konstrukcje. Da się jednak pogodzić zieleń z obecną funkcją tego miejsca.   Drzewa można posadzić chociaż przy krawędziach płyty rynku wzdłuż uliczki. Warto pomyśleć również o stworzeniu jakiegoś chociaż małego zieleńca.
 
Plac Szczepański
Parę drzew zostałoby posadzonych na istniejących zieleńcach.  Dzięki temu będzie więcej cienia, a spędzenie czasu na ławkach stanie się zdecydowanie przyjemniejsze.
 
Plac Wszystkich Świętych

Otoczenie pomnika Mikołaja Zyblikiewicza wydaje się idealnym miejscem, żeby dosadzić 2-3 drzewa. Rośliny nie powinny zasłaniać monumentu. Dzięki nasadzeniom mógłby zostać zacieniony przystanek tramwajowy, na którym w ciepłe dni ciężko jest teraz dłużej wytrzymać. Nowe drzewa sprawiłyby, że skwer na Placu Wszystkich Świętych lepiej akumulował by wodę, co byłoby korzystne dla już rosnących okazów.

Plac Wolnica

Dosyć duża powierzchnia betonowa na placu latem rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Dlatego zostałby dosadzonych kilka drzew, które sprawią, że miejsce będzie bardziej zielone.  
 
Plac Mari Magdaleny
Na placu obecnie drzewa rosną tylko w doniczkach, które zostały rozstawione kilka lat temu.  Warto pójść o krok dalej i posadzić kilka okazów w ziemi. W tej części Starego Miasta bardzo brakuje zieleni.  

Plac im. ojca Adama Studzińskiego 
Warto dosadzić parę drzew, które mogłyby dodać uroku temu placu. Zieleń szczególnie przydałaby się na terenie, który wcześniej był jezdnią, a obecnie służy pieszym. 
 
Plac Wielkiej Armii Napoleona  (pod Wawelem przy ul. Powiśle)
Podczas ,,rewitalizacji” placu wylano olbrzymią ilość betonu, bo ktoś  chyba uznał, że tak będzie nowocześnie.  Miejsce idealnie nadawałoby się na defiladę jakiejś armii, ale mniej jest odpowiednie do rekreacji.  Sporo jest przestrzeni, gdzie można zasadzić drzewa bez zasłaniania widoku na Wawel. Kilku okazom, które już rosną na placu raźniej będzie w grupie!
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zwiększenie ilości zieleni w pełnych betonu miejscach przyczynia się do obniżenia temperatur podczas upałów. Każdy dodatkowy metr powierzchni biologicznie czynnej przekłada się na bardzo wymierne zmniejszenie ilości deszczówki jaką musi odprowadzić kanalizacja. W dodatku rośliny stanowią istotną barierę dla spalin i zanieczyszczeń. Dlatego warto zastępować beton zielenią, a wiele miejskich placów aż prosi się o zmianę. 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koszt realizacji założeń projektu Koszt realizacji założeń projektu 2 000 000,00 PLN
2 000 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie projektu Przygotowanie projektu 2026
Realizacja Relizacja 2027

Galeria

powrót
BESbswy