Lista projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim 2025

Projekt "Kwiaty dla Miasta - zielona radość dla mieszkańców" to mobilne stanowisko z darmowymi kwiatami w różnych dzielnicach. Inicjatywa promuje zieleń, integrację społeczną i edukację ekologiczną, angażując lokalną społeczność i cudzoziemców.

Wyznaczenie i oznakowanie oficjalnej plaży naturystycznej na południowo-zachodnim brzegu Zalewu Bagry (na cypelku naturystycznym) Miejsce to od co najmniej 25 lat jest nieformalnie użytkowane przez naturystów, jednak brakuje jego oficjalnego statusu.

Projekt obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwoleń i wstępne prace przygotowawcze dla nowego mostu na Rudawie przy ul. Zakliki z Mydlnik. Most usprawni ruch, odciąży obwodnicę i poprawi bezpieczeństwo mieszkańców.

Projekt zakłada bezpłatne zagospodarowanie czasu wolnego poprzez zorganizowanie zajęć sportowych na sali gimnastycznej. Skierowany jest do młodzieży, osób dorosłych i seniorów, mieszkańców Krakowa.

Przedmiotem pomysłu jest projekt oraz realizacja (przynajmniej części) ścieżki rowerowej lub ścieżki dla rowerzystów i pieszych wzdłuż ulicy Olszanickiej od pętli autobusu nr 152 aż do granicy miasta przy przystanku Olszanica Bory.

PROJEKT PRZEWIDUJE STWORZENIE KOMIKSU DOTYCZĄCEGO DNIA CODZIENNEGO SENIORÓW

Organizacja turnieju brydżowego dla seniorów z różnych dzielnic Krakowa. Projekt wspiera integrację, aktywizację i rozwój umiejętności strategicznych osób starszych. Wydarzenie otwarte dla mieszkańców, promujące brydża jako formę aktywności umysłowej

Kozy na łąkach - zielone kosiarki w Krakowie to projekt mający na względzie koszenie dużych terenów zielonych przy pomocy naturalnych metod jakimi jest wypas kóz. Wypas odbywać się będzie w miesiącach letnich.

Stworzenie przyjaznych przyrodzie (i człowiekowi) rozwiązań hydrotechnicznych na terenie Lasu Wolskiego. Cel: spowolnienie spływu powierzchniowego, poprawa retencji wody na terenie Lasu. Poprawa warunków rozwoju roślin, zapobieganie podtopieniom.

Celem projektu jest przywrócenie w krakowskich parkach, ogródkach jordanowskich, skwerach i w betonowych donicach starych gatunków kwiatów (m.in. malwy, łubiny, lwie paszcze, cynie), które kiedyś w ogródkach powszechnie sadziły nasze babcie.

Projekt zakłada montaż odblaskowych ludzików przy przejściach dla pieszych, na wzór montowanych w innych polskich miastach np. w Bytomiu i Częstochowie. Projekt zakłada zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Celem projektu jest zakup i montaż 36 defibrylatorów AED w tramwajach "Krakowiak" oraz przeprowadzenie szkoleń plenerowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy i kampanii edukacyjno-informacyjnej z wykorzystaniem miejskich środków masowego przekazu.

Wykonanie dwóch lub trzech dwustronnych fotoramek, które staną się nową atrakcją turystyczną Krakowa.

Projekt zakłada przeprowadzenie w Krakowie w kilku lokalizacjach cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży z zapomnianej sztuki majsterkowania i naprawiania. To umiejętności, których nabywanie jest szczególnie trudne dla dzieci z niepełnych rodzin.

Proponuję zamontowanie liczników czasu na sygnalizatorach świetlnych na skrzyżowaniach na których są zamontowane urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. Liczniki te pozwolą na bezstresowe przejeżdżanie przez skrzyżowanie.

Projekt zakłada utworzenie ekologicznej strefy relaksu na terenie ZS1, ul.Ułanów 3 , w której mieszkańcy oraz uczniowie szkoły będą mogli odpoczywać, spędzać czas na świeżym powietrzu oraz uczyć się o ekologii.

Projekt zakłada przebudowę ulicy Blokowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Łowińskiego do skrzyżowania z ulicą Mrozową w zakresie wymiany warstw konstrukcyjnych jezdni oraz chodnika.

Projekt zakłada zbudowanie unoszącej się na wodzie elektrycznej sauny i zakotwiczenia jej przy schodach głównych na kąpielisko. Znakiem rozpoznawczym tej artystycznej formy sauny będzie duże okno z widokiem na kąpielisko oraz okno w dnie.

Projekt polega na promocji piłki nożnej dla dziewczynek poprzez zorganizowanie zajęć treningowych opartych na scenariuszach najlepszych bajek dla dzieci oraz przeprowadzeniu cyklu turniejów dla dziewczęcych zespołów piłkarskich.

zakup dwóch zestawów maszyn do przesadzania drzew - przesadzarek do drzew PD1200 dla ZZM

Zadanie obejmuje projekt oraz wykonanie ścieżki parkowej w obszarze parku Ruczaj-Lubostroń wraz z oświetleniem.

Przedłużenie chodnika od ul. Spacerowej 6 i połączenie go z chodnikiem przy Komuny Paryskiej 60. To bardzo ważny odcinek transportowy dla kierowców wyjeżdżających ze Skotnik oraz dla mieszkańców dzielnicy.

Projekt zakłada umiejscowienie automatu biletowego w pobliżu przystanku os. Na Stoku Szkoła na terenie dzielnicy 17 - Wzgórza Krzesławickie

Projekt Aleja Gwiazd Wisły Kraków ma na celu upowszechnienie wśród mieszkańców Krakowa oraz kibiców Wisły Kraków historii klubu poprzez upamiętnienie największych legend sportu związanych z klubem

Dołącz do projektu Rowerowego Parku Umiejętności! Tworzymy nowoczesny kompleks z trasami i strefami przeszkód dla rowerzystów na każdym poziomie. Będzie to idealne miejsce do rozwoju umiejętności i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu!

W ramach projektu zostaną posadzone drzewa na ośmiu placach w centrum miasta. Nasadzenia zapewnią trochę cienia i sprawią, że w ciepłe dni miejsca nie będą się już nagrzewać jak piekarnik. Miasto potrzebuje więcej zieleni zamiast betonu!

Wiślacki Bieg ze Smokiem to element obchodów jubileuszu 120. rocznicy powstania Wisły Kraków i okazja do tego, aby cała społeczność Białej Gwiazdy mogła wspólnie uczcić jej wspaniałe dziedzictwo, łącząc miłość do sportu i historii Klubu.

Projekt zakłada organizację wycieczek z przewodnikiem po Krakowie rodzin osób z niepełnosprawnością. Wycieczki będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, sensorycznymi i intelektualnymi, umożliwiając im odkrycie nieznanych zakątków.

CELEM PROJEKTU JEST MOŻLIWOŚĆ NIEODPŁATNEGO DOSTĘPU MIESZKAŃCÓW KRAKOWA DO NAJWIĘKSZYCH WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH I KULTURALNYCH NASZEGO MIASTA BEZ WZGLĘDU NA STATUT SPOŁECZNY ORAZ MOŻLIWOŚĆ BLISKIEGO KONTAKTU Z KRAKOWSKIM TEATREM IM.J SŁOWACKIEGO

W ramach projektu przy wielu popularnych przystankach autobusowych zostaną zainstalowane elektroniczne tablice wyświetlające informacje, kiedy przyjedzie autobus, co będzie dużym ułatwieniem dla wszystkich pasażerów. Komunikacja miejska powinna być

Projekt "Owocowe Miasto - zielony Kraków" zakłada sadzenie drzew owocowych w przestrzeni miejskiej. Inicjatywa poprawi jakość powietrza, zwiększy zieleń, wzmocni integrację społeczną i edukację ekologiczną, tworząc zdrowsze i piękniejsze miasto.

Zakup nowości wydawniczych (książek, audiobooków, gier), kodów dostępu do e-booków. Organizacja wydarzeń literackich i pikniku w filiach Biblioteki Kraków. Zakup sprzętów niezbędnych do realizacji działalności kulturalno-oświatowej.

Projekt budowy tężni solankowej w parku Łagiewnickim ma na celu poprawę zdrowia mieszkańców, szczególnie osób starszych i dzieci, poprzez wspomaganie układu oddechowego i odporności organizmu w obliczu złej jakości powietrza.

CELEM PROJEKTU JEST CAŁKOWITA ELIMINACJA ZATRZYMAŃ TRAMWAJÓW NA UL. DŁUGIEJ POPRZEZ UNIEMOŻLIWIENIE PARKOWANIA POJAZDÓW W MIEJSCACH, W KTÓRYCH NAJCZĘŚCIEJ DOCHODZI DO ZATRZYMAŃ.

Zakup i montaż pojemników na elektrośmieci, tzw. eko-pudełek. Elektrośmieci to baterie, żarówki, kable, a eko-pudełka to rodzaj koszy do segregacji śmieci z przedziałkami na różne rodzaje elektroodpadów.

PROJEKT ZAKŁADA WYMIANĘ NAWIERZCHNI NAJBARDZIEJ ZNISZCZONYCH ALEJEK W PARKU JORDANA, CO POZWOLI NA ZWIĘKSZENIE BEZPIECZEŃSTWA I KOMFORTU PIESZYCH, A TAKŻE KONTYNUACJĘ DZIAŁAŃ REWITALIZACYJNYCH W PARKU.

Koniec z moknięciem w deszczu czekając na tramwaj na zatłoczonym przystanku! Projekt zakłada montaż zadaszenia nad całym peronem na Rondzie Grzegórzeckim 03 (przystanek w stronę R. Mogilskiego).

Wykorzystajmy przestrzeń altany w Parku Bednarskiego na rzecz organizacji otwartych koncertów artystów tworzących muzykę wkomponowującą się w przestrzeń miejską i parkową - na pograniczu ambientu, nagrań terenowych, sound art, eksperymentu.

Projekt zakłada utworzenie ścieżki pieszo-rowerowej nad rzeką Białuchą poprzez budowę nowej nawierzchni, dodanie oświetlenia parkowego oraz zakup i montaż małej architektury.

Baseny naturalne są projektowane z myślą o minimalnym wpływie na środowisko, zwykle jako alternatywa dla tradycyjnych basenów chemicznych.

Projekt poświęcony jest w głównej mierze działaniom proekologicznym nad Zalewem Nowohuckim oraz innym ważnym zagadnieniom porządkującym temat rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego.

Przytulny park, w którym każdy mieszkaniec okolicznych domów znajdzie coś dla siebie. Może to być relaks na ławce w cieniu drzew, joga na łące, spędzanie czasu z dziećmi na placu zabaw lub trening na mini siłowni.

Gołębie są wizytówką Krakowa, ale zanieczyszczają naszą wspólną przestrzeń. Zmniejszmy liczbę gołębi tam, gdzie jest ich za dużo, by miasto było czystsze, a ptaki nie były obiektem przemocy sfrustrowanych mieszkańców.

Projekt zakłada tworzenie infrastruktury w parkach na terenie Bronowic oraz Bronowic Wielkich, a także realizację zajęć sportowych i rekreacyjnych na terenach zielonych w dzielnicy Bronowice oraz Prądnik Biały.

utworzenie parku w rejonie ul.Sołtysowskiej i Na Załęczu,którego motywem przewodnim są tory starej linii kolejowej wraz z obiektami małej architektury (m.in sowa w centralnym punkcie parku),zg. z projektem sporządzonym przez ZZM w Krakowie-1/2 etapów

Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni publicznej, która połączy aktywność fizyczną z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Planowane urządzenie terenu obejmuje następujące elementy: Siłownię plenerową,Alejki spacerowe, Ławki,Zieleń,Kosze na śmieci

Zadanie ma na celu przybliżenie mieszkańcom Krakowa gry w piłkę siatkową poprzez organizację turniejów siatkarskich oraz udział w zorganizowanych rozgrywkach sportowych - meczach turniejach dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wydarzenie skierowane do opiekunów kotów i psów. W programie znajdą się: warsztaty pierwszej pomocy, porady behawiorystów, prelekcje dotyczące codziennej opieki nad zwierzętami i adopcji zwierząt, pokazy szkolenia psów, warsztaty robienia zabawek.

Budowa elementów systemu bezpieczeństwa mieszkańców miasta w celu zwiększenia odporności społeczności lokalnej na sytuacje kryzysowe. Realizacja szkoleń z zakresu umiejętności przetrwania, pierwszej pomocy i obronności wraz z kampanią informacyjną.

Projekt zakłada dodanie do istniejących przystanków tramwajowych lub autobusowych zlokalizowanych na terenie Krakowa elementów zielonej architektury: pergoli z pnączami.

Zadanie polega na organizacji zajęć technicznych dla dzieci. Dzieci poprzez zabawę będą poznawać tajniki techniki.

Projekt polega na rewitalizacji obiektów KS Płaszowkanki zgodnie z przygotowaną koncepcją i projektem sfinansowanym przez Radę Dzielnicy XIII Podgórze .

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznego terenu zielonego dostępnego dla mieszkańców poprzez wytyczenie ścieżek spacerowych, montaż małej architektury oraz nasadzenie roślinności.

Stworzenie aplikacji na urządzenia mobilne przedstawiającą lokalizację pojazdów komunikacji miejskiej oraz ich rzeczywisty czas przyjazdu na przystanek wraz z oznaczeniem przystanków.

To już czwarta edycja naszego wspólnego projektu. Do tej pory razem przekazaliśmy już 3 miliony złotych na nowe nasadzenia drzew i wykupy terenów zielonych pod kolejne lasy! Czy uda się to po raz czwarty? Wszystko zależy od CIebie!

KRWIODAWCY Z KRAKOWA 1. Promocja Honorowego Krwiodawstwa, 2. Zwiększenie liczby Honorowych Krwiodawców 3. Zapewnienie Krwi i jej składników w wystarczającej ilości dla potrzeb Mieszkańców Krakowa

Stwórzmy razem pierwsze pole do disc golfa w Krakowie. Zagłosuj na projekt stworzenia ogólnodostępnego 9-dołkowego pola do gry w disc golfa, aktywności dla osób w każdym wieku, które szukają alternatywy dla zwykłych spacerów.

Projekt dotyczy cyklu wydarzeń związanych z rzeką Dłubnią: m.in.spacerów przyrodniczych, spływów kajakowych, wycieczek rowerowych, w ramach projektu urządzony zostanie fragment terenu zieleni z zachowaniem "dzikiego" charakteru.

Ścieżka rowerowa przy ul. Mariana Domagały obecnie nie łączy się ze ścieżkami rowerowymi przy ulicy Botewa i Śliwiaka. Należy połączyć te ścieżki rowerowe ze sobą, aby rowerzyści mogli bezpiecznie poruszać się przez zakorkowane ulice.

Gry planszowe zamiast smartfona - jest to możliwe!!! Zadanie polega na zakupie przez miejskie biblioteki publicznej najnowszych gier planszowych oraz późniejsze ich wypożyczanie mieszkańcom.

Projekt przewiduje stworzenie komiksu dla młodzieży dotyczącego życia migrantów z Ukrainy w Krakowie

Promocja Honorowego Krwiodawstwa w Krakowie poprzez zakup materiałów promocyjnych, zakup gadżetów dla krwiodawców rozdawanych podczas akcji poboru krwi organizowanych na terenie Krakowa.

Cmentarze utrzymane w zieleni, zwane również cmentarzami parkowymi. Łączą one funkcję miejsca pochówku z przestrzenią publiczną, sprzyjającą refleksji, spacerom i obcowaniu z naturą.

Projekt zakłada cykl comiesięcznych, bezpłatnych wykładów przyrodniczych w Krzysztoforach (MK) przeprowadzonych w oparciu o profesjonalną wiedzę naukową przedstawioną w przystępny sposób, połączonych z prezentacją najciekawszych okazów naukowych.

Najlepszymi miejscami na realizację projektu ogrodów na dachach w Krakowie byłyby przede wszystkim budynki publiczne, takie jak urzędy, szkoły, biblioteki czy centra kultury w rejonach Krakowa, które najbardziej odczuwają skutki betonozy i smogu.

Projekt stworzenia antologii komiksów, których akcja osadzona jest w Krakowie w 24 godziny cykl wydarzeń

Projekt zakłada zakup oraz montaż oczyszczaczy i/lub odświeżaczy powietrza w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej. Jego celem jest poprawa jakości powietrza w pojazdach transportu publicznego, co przełoży się na większy komfort podróżowania

Projekt zakłada stworzenie szlaku turystycznego po najciekawszych i historycznych miejscach dzielnic Nowej Huty XIV-XVIII, którego wirtualną przewodniczką będzie Królewna Wanda, zaklęta w figurki.

Zaprojektowanie i wybudowanie małego kompleksu dirt-park w rejonie Pumptrack w Parku Lotników Polskich (AKF) . Kompleks będzie zawierać jednokierunkowe trasy o różnym przeznaczeniu i stopniu trudności oraz infrastrukturę towarzyszącą: ławki, stojak

Projekt zakłada instalację huśtawek parkowych w krakowskich parkach. Zaprojektowane z myślą o dorosłych i seniorach, stanowią doskonały sposób na relaks, redukcję stresu i odpoczynek wśród zieleni.

PLANETARIUM w formie Sfery Geodezyjnej - dla miasta Krakowa nad Wisłą przy ulicy Powiśle, 11

Zainstalowanie historycznego neonu " Świat dziecka" na dachu budynku parterowego w os Zgody 7 oraz neonu " biblioteka" na dachu budynku w os Zgody 7 ( Biblioteka Kraków Filia 56 oddział dla dorosłych). Renowacja witryn wystawienniczych .

Budowa prostych trampolin na wysokości 1, 4 i 6 metrów nad głęboką wodą na Zakrzówku. Celem jest stworzenie bezpiecznego miejsca do rekreacyjnych skoków do wody dla młodzieży i dorosłych, integrującego się z naturalnym krajobrazem

Celem projektu jest zakup i rozdysponowanie flag Polski wśród mieszkańców Krakowa w celu popularyzacji postaw patriotycznych. Proponuję 2000 sztuk lub więcej, do wyczerpania środków.

PROJEKT ZAKŁADA REMONT ULICY KRUPNICZEJ NA ODCINKU OD UL. SZUJSKIEGO DO UL. DOLNYCH MYŁYNÓW CO POZWOLI ZWIĘKSZYĆ WYGODĘ I BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH, A TAKŻE WPROWADZIĆ ZIELEŃ.

Turniej Szachowy o Puchar Wiślackiego Smoka to inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży, mająca na celu promocję szachów, rozwój zdolności intelektualnych oraz budowanie więzi w lokalnej społeczności poprzez pasjonującą rywalizację i dobrą zabawę.

Projekt zakłada dodatkowe patrole Policji w miejscach obleganych przez turystów-szczególnie okolice dworca głównego, okolic Rynku Głównego i ulic dochodzących, oraz na terenie Kazimierza.

Ideą projektu jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do zabawy dla dzieci, nie wykluczając przy tym, dzieci z niepełnosprawnością. Plac do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach oraz skwer z placem zabaw i strefą relaksu.

Krakowska Biblioteka Starych Odmian Drzew Owocowych z kolekcją drzew owocowych starych odmian. To sad mający chronić i zachowywać stare odmiany drzew owocowych w połączeniu z edukacją oraz nauka ogrodnictwa i sadownictwa wśród mieszkańców.

Projekt zakłada stworzenie Smoka Krwiodawcę który będzie rozszerzeniem Szlaku Smoków Krakowskich. Smok Krwiodawca, symbolizujący i promujący ideę Honorowego Krwiodawstwa. Jego wygląd i atrybuty będą nawiązywać do tej szlachetnej idei.

budowa drogi umożliwi mieszkańcom bezpieczne dojście do nowo budowanej infrastruktury realizowanej przez ZIS oraz ZZM

Dzięki projektowi każdy będzie mógł bezpłatnie zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Projekt ma na celu również przeprowadzenie szerokiej kampanii edukacyjnej, zachęcającej do profilaktyki i unikania ukąszeń kleszczy.

Załóżmy krakowskie gorsety oraz rogatywki z piórem! Bądźmy z tego dumni! Projekt obejmuje organizację warsztatów szycia gorsetów, zakup oraz stworzenie wypożyczalni strojów krakowskich, gry miejskie i koncerty muzyczne w przestrzeni Krakowa.

Bezpłatne koncerty dla mieszkańców - z cyklu Muzyka i Sacrum w Kościele Matki Bożej Dobrej Rady. Klasycznie i gospelovo! Prokocim? To brzmi dobrze! Przyjdź-Posłuchaj-Przeżyj.

Projekt zakłada budowę nowoczesnego pumptracku w istniejącym Parku Mistrzejowickim. Pumptrack to obiekt sportowy przeznaczony do jazdy na rowerach, deskorolkach, rolkach i hulajnogach zarówno dla amatorów, jak i entuzjastów sportów ekstremalnych.

Czasem tereny używane i zapomniane przez człowieka natura odzyskuje i tworzy tajemniczy, do niczego innego nie podobny krajobraz. Leśny Park Legend i Bajek blisko trasy rowerowej velo Rudawa i linii autobusowych chce Powstać dla Ciebie.

Projekt zakłada wydzielenia na Moście Nowohuckim tymczasowego pasa dla rowerów w kierunku od ul. Ciepłowniczej do ul. Koszykarskiej do czasu powstania na tym moście docelowej kładki rowerowej.

Celem projektu jest budowa wieży do skoków do wody na terenie zalewu Zakrzówek w okolicy kąpieliska lub Centrum Sportów Wodnych.

Pomysł dotyczy wprowadzenie prelekcji o finansach do szkół. Jest on ważny, ponieważ edukacja finansowa pomaga młodzieży i dorosłym lepiej zarządzać pieniędzmi, unikać długów i podejmować świadome decyzje finansowe.

Zakup fotoradarów, które będą mierzyć prędkość i robić zdjęcia kierowcom, którzy nadmiernie ją przekraczają.

zakup drona wraz z oprogramowaniem dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 w Krakowie

Projekt obejmuje utworzenie pierwszej górki saneczkowej w Dzielnicy II Grzegórzki dla dzieci i młodzieży. Na mapie górek saneczkowych w Krakowie utworzonej przez ZZM nie ma takiej górki dla dzieci na Grzegórzkach (na terenach Gminy Miejskiej Kraków).

Propozycja wprowadzenia zajęć o zdrowiu psychicznym, technik uważności oraz radzenia sobie ze stresem w szkołach, by pomóc młodzieży lepiej zarządzać emocjami i obniżyć poziom stresu. Zdrowie psychiczne musi być traktowane na równi z fizycznym.

Projekt zakłada montaż wiat przystankowych zasilanych energią słoneczną w miejscach, gdzie obecnie nie ma żadnej wiaty przystankowej lub wiata jest nieoświetlona.