Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 4:

KRAKÓW W KOMIKSIE KOMIKS W KRAKOWIE

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

40 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teatr Bagatela, ul. Sarego 7

Krótki opis projektu

Projekt przeprowadzenia cyklu warsztatów komiksowych dla mieszkańców Dzielnicy I, związanych z miejscem, w którym mieszkają

Opis projektu

Czy każdy może stworzyć własnego bohatera? Może nim być pani sprzedająca obwarzanki? Czy o tym, co spotkało cię dzisiaj na ulicy potrafisz opowiedzieć rysunkami? Jak wyglądałaby twoja wersja Smoka Wawelskiego?
Projekt przewiduje cykl kreatywnych warsztatów dla wszystkich grup wiekowych wśród mieszkańców Dzielnicy I. Warsztaty odbywać się będą co dwa tygodnie i będą kierowane do osób w różnym stopniu zaawansowania rysunkowego. Od debiutantów po doświadczonych rysowników. W szczególności projekt dotyczyć będzie seniorów, którzy będą mogli spróbować sił w zastosowaniu nieoczywistej formy narracyjnej do  kreowania własnych historii.
Warsztaty Komiksowe to nauka rysunku, projektowania charakterystycznych postaci i sposobu wyrażania przez nie emocji.  Osoby uczestniczące nauczą się komponować planszę, dowiedzą się, co powinny zawierać kadry oraz jak dopasowywać tekst i dymki do rysunku. Kolejnym krokiem będzie budowanie komiksowych historii na poziomie fabularnym. W czasie spotkań warsztatowych powstaną autorskie krótkie historie komiksowe.
Projekt przewiduje naukę i doskonalenie rozmaitych technik rysunku oraz różnorodnych narzędzi takich jak ołówek, kredka, akwarela czy tusz. Przewiduje się też pracę w technice cyfrowej oraz formy animowane.
Warsztaty obejmować będą również prezentację wiedzy z teorii komiksu, historii medium w Polsce i na świecie, a także omówienie różnych gatunków komiksu.
Na zakończenie każdego sezonu warsztatowego drukowane będą antologie komiksowe z pracami osób uczestniczących. Planowana jest też wystawa prac Uczestników na koniec roku.
Wokół nas w Krakowie tyle się dzieje. Dlaczego nie przedstawić tych historii w formie rysunkowej? A może ta opowieść powinna dotyczyć rodziny? Pradziadka, który tu mieszkał? Budowy Twojego domu? Otwarcia lokalnej piekarni?
To miasto czeka na twoją opowieść. Uwolnij swój potencjał. Baw się dobrze!
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Inicjatywa warsztatów stanowi odpowiedź na potrzebę realizacji zróżnicowanych zajęć kreatywnych dla mieszkańców Krakowa. Tworzenie opowieści graficznych jest jedną bardziej atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Rysować komiksy może każdy, w każdym wieku i niezależnie od opanowanych umiejętności graficznych. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć.
Cykl warsztatów  ma wartość nie tylko edukacyjną i kreatywną, oferującą dobrą zabawę i nietuzinkowe spędzenie czasu, ale pełni też  funkcję społeczną. Spotkanie mieszkańców w różnych grupach wiekowych i kreowanie lokalnych opowieści może stanowić okazję do dokumentacji życia współczesnego Krakowa.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Planowanie Opracowanie programu warsztatów 2 000,00 PLN
Materiały Zakup materiałów plastycznych 4 000,00 PLN
Prowadzący Honorarium dla prowadzących 12 000,00 PLN
Przestrzeń Wynajem przestrzeni 12 000,00 PLN
Wystawa Organizacja wystawy, prezentacja prac 4 000,00 PLN
Druk Druk efektów warsztatów, broszury, ziny 6 000,00 PLN
40 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Panowanie Opracowanie szczegółowego programu warsztatów styczeń 2026
Warsztaty CYKL 1 Przeprowadzenie 4 spotkań po 1,5h zawierających planowanie, konsultacje i rysowanie kwiecień 2026
Warsztaty CYKL 2 Przeprowadzenie 4 spotkań po 1,5h zawierających planowanie, konsultacje i rysowanie lipiec 2026
Warsztaty CYKL 3 Przeprowadzenie 4 spotkań po 1,5h zawierających planowanie, konsultacje i rysowanie październik 2026
Warsztaty CYKL 4 Przeprowadzenie 4 spotkań po 1,5h zawierających planowanie, konsultacje i rysowanie grudzień 2026
powrót
BESbswy