Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 134:

100 m WIEŻA dla KRAKOWA

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 800 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. M. Kopernika (Wesoła)

Krótki opis projektu

Projekt polega na przygotowaniu i sfinansowaniu międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt wieży Krakowa. Lokalizacja wieży: Wesoła (tereny byłego Szpitala Uniwersyteckiego).

Opis projektu

Projekt polega na przygotowaniu i sfinansowaniu międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt wieży Krakowa. 

Lokalizacja wieży: Wesoła (tereny byłego Szpitala Uniwersyteckiego).
 
Koszty ewentualnej budowy: zbiórka publiczna, KPO, inne środki budżetu samorządów, budżetu państwa, budżetu UE.
W wieży będą realizowane zadania publiczne, głównie kulturalne (wystawy, spotkania z twórcami, inne eventy o charaktrze kulturalnym). Aspekt ten będzie umożliwiał ubieganie się o środki publiczne na finansowanie budowy.
 
Wieża jest jednym z najstarszych osiągnięć architektonicznych ludzkości. Wieża zapewniała widok na okolicę i umożliwiała dostrzeżenie zbliżającego się wroga. Jej mury chroniły tych, którzy byli w środku, i dawały im potężną przewagę strategiczną. Neolityczne miasto otoczone murami Jerycho, Nuraghe z Sardynii i Brochs of Scotland to przykłady starożytnych wież obronnych.
 
Jednak wkrótce impuls, który ukształtował wieże, wyszedł poza pragmatyczne i obronne.
 
Dzisiaj każda nowa wieża dąży do przebicia architektonicznych osiągnięć wież, które powstały wcześniej. Większość niezwykłych budynków w World Federation of Great Towers stała się symbolem swoich miast. Nowoczesna pomysłowość i technologia umożliwiają teraz osiąganie niesamowitych wysokości, a co kilka lat rekordy są pobijane.
 
Wieże zyskały nowe zastosowanie w komunikacji i turystyce. Rozwój wieżowców nastąpił równolegle do rozwoju telekomunikacji, a większość wież w Federacji jest teraz domem dla wielu nadajników. Miliony odwiedzających wspina się na wielkie wieże Federacji każdego roku, aby podziwiać spektakularne panoramy. Przyciąganie turystów stało się dużą częścią codziennej działalności związanej z prowadzeniem wieży, a te konstrukcje oferują teraz przejażdżki, obrotowe restauracje, wystawy, konferencje biznesowe, miejsca na wesela i wiele innych atrakcji, aby sprostać oczekiwaniom odwiedzających.
 
Warto dołączyć do Światowej Federacji Wielkich Wież (https://www.great-towers.com), która istnieje, aby zaprezentować te wielkie wieże i świętować zdumiewające osiągnięcia architektury i inżynierii, które je stworzyły. Federacja istnieje również, aby pomóc rozwijać lokalne i międzynarodowe możliwości dla wież członkowskich, aby promowały się i zachęcały do ​​nawiązywania kontaktów, dzielenia się pomysłami i owocnych partnerstw między wielkimi wieżami świata.
 
Aby dołączyć do Federacji niezbętne jest aby: 
1) Konstrukcja była wieżą
2) Była to znacząca atrakcja turystyczna
3) taras widokowy był dostępny dla publiczności
4) Wieża miała unikalne atrybuty, na przykład wysokość, znaczenie historyczne lub cechy szczególne.
 
Np. Wieża UFO w Bratysławie należy do federacji, a wieża ma już ponat 50 lat:
 
3 lata temu minęło 50 lat od powstania wieży UFO w Bratysławie na Słowacji. Ta kultowa wieża oferuje odwiedzającym hipnotyzujące, panoramiczne widoki 360 stopni na stolicę Słowacji, Bratysławę, z kuszącego, otwartego tarasu widokowego na wysokości 95 metrów/311 stóp. Kultowa wieża znajduje się na historycznym Moście Słowackiego Powstania Narodowego, 7. co do wielkości moście wiszącym na świecie, i oferuje malownicze widoki na Zamek Bratysławski, Parlament i Katedrę św. Marcina, a także urokliwe otoczenie stolicy w odległości do 100 km (62 mil). Na przestrzeni lat wieża UFO stała się zabytkiem kultury i integralną częścią miasta Bratysława.
Znajdująca się w kopule tarasu widokowego, na wysokości 85 metrów/278 stóp, goście mogą delektować się wykwintnym jedzeniem i napojami w restauracji i dwóch barach. Restauracja otrzymała wiele nagród, w tym Trend Top Restaurant of the Year 2018 & 2019, Gourmet Award Premium Restaurant of the Year 2019 & 2020 oraz uznanie szefa kuchni Jozefa Masaroviča – Gourmet Award Chef of the Year 2020. Wieża UFO jest również obiektem eventowym i może być wynajmowana na prywatne imprezy dla maksymalnie 200 gości. A żeby było jeszcze ciekawiej, raz w roku na wieży UFO odbywają się światowej sławy zawody w bieganiu po wieżach!
Aby uczcić rocznicę, zaprojektowano niezwykły banknot euro z pięknym wizerunkiem wieży i mostu, który można kupić w recepcji wejściowej. Cudowne dwudniowe świętowanie, obejmujące spacery z przewodnikiem, pokazy filmowe i wiele innych wydarzeń kulturalnych, odbyło się na wieży 26 i 27 sierpnia 2022 r., aby uczcić ten niesamowity kamień milowy, a odwiedzający mogą również skorzystać z 15% zniżki na opłatę wstępu.
 
UFO, Bratysława, Słowacja:
Fakty i statystyki:
Architekci A. Tesár, J. Lacko, J. Zvara
Data inauguracji 26.8.1972
Czas budowy 1967-1972
Koszt budowy 1 miliard koron - 33 000 000 €
Całkowita wysokość 95 metrów
Waga 8 000 ton
Kable 10
Beton 50 000 m³
Głębokość pod ziemią 33 m
Wysokość restauracji 85 m
Liczba okien 60
Liczba wind 1
Pojemność wind 8 osób
Prędkość wind 3 m/s
Producent wind OTIS
Maksymalna liczba osób pracujących na wieży w dowolnym momencie podczas budowy 1100 w sumie
Liczba stopni na szczyt 430
Ilość stali użytej do budowy 11 000 ton
Unikalne cechy wieży:
Wieża UFO jest również obiektem eventowym i może być wynajmowana na prywatne imprezy dla maksymalnie 200 gości. Wieża UFO zapewnia 360-stopniowy widok z otwartego tarasu widokowego. Słynny na całym świecie Towerrunning odbywa się raz w roku w wieży UFO.
https://www.tripadvisor.ie/Attraction_Review-g274924-d1771434-Reviews-UFO_Observation_Deck-Bratislava_Bratislava_Region.html
 
Inna wieża, Wieża Dunajska / Donauturm - Wiedeń, Austria
Taras widokowy - jeden na zewnątrz, jeden wewnątrz
Fakty i statystyki:
Architekci Profesor Hannes Lintl
Data inauguracji 16.04.1964
Czas budowy 20 miesięcy
Koszt budowy ok. 4,5 mln euro
Całkowita wysokość 252 mln
Waga 17.600 ton
Beton 3.750 m3
Głębokość pod ziemią 8 m
Wysokość restauracji 160 i 165 metrów
Liczba okien 24 okna w każdej restauracji
Liczba wind 2
Pojemność wind 15 osób w każdej windzie
Prędkość wind 6,2 m/s 
Producent wind Kone AG
Liczba obiektów nadawczych 8
Liczba stopni na szczyt 779
Ilość stali użytej do budowy 150 ton
 
 
 
Proponuje się nazwę dla wieży Krakowa: 
1) Peryskop Krakowa (miasto leży między górami na południu i wyżynami na północ od miasta, wieża będzie wychodzić wysoko ponad nią)  
2) Kopia Krakowa (nawiązanie do broni używanej przez polską husarię)
3) ..... (inne propozycje mieszkańców Krakowa)
 
 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mieszkańcy dzięki projektowi uzyskają możliwość dostępu do nowej atrakcji turystycznej oraz miejsca organizowania spotkań, eventów, w najbliższym sąsiedztwie starego miasta.

W Krakowie brak tego typu atrakcji turystycznych, podobne budowle to Unity Tower obok Ronda Mogilskiego, wieża widokowa przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
 
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie i sfinansowanie międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt Wieży dla Krakowa Przygotowanie i sfinansowanie międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt Wieży dla Krakowa 1 800 000,00 PLN
1 800 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie i sfinansowanie międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt Wieży dla Krakowa Przygotowanie i sfinansowanie międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt Wieży dla Krakowa 2026 rok

Galeria

powrót
BESbswy