Projekt lokalny - Dzielnica IV
NR 22:
Promenada Górka Narodowa - ETAP I
Projekt odrzucony:
Wnioskowane zadanie w całości ma charakter inwestycyjny. Wymaga opracowania dokumentacji projektowej i wykonania robót budowlanych. Budowa alejki parkowej pieszo - rowerowej od ul. Papierni Prądnickich do punktu ujęcia wody „Górka Narodowa” i dalej do ul. Banacha (w miejscu lokalizacji ulicy Górka Narodowa -działka nr 861/4 obr.K-29) w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego obszaru „Górka Narodowa Zachód” jest dopuszczalna, jednak bez możliwości zakazu ruchu samochodowego. Ulica Górka Narodowa obecnie stanowi drogę wewnętrzną, niemniej biorąc pod uwagę jej docelowe przeznaczenie zgodne z ww. planem, który przewiduje drogę publiczną lokalną oznaczoną jako 2KD(L) niezbędna jest rozbudowa docelowego układu drogowego z zachowaniem przejezdności pojazdów samochodowych. Celem zapewnienia odpowiednich parametrów drogi i chodnika oraz ciągłości pieszej i rowerowej wymagane będzie wejście w tereny prywatne z uwagi na konieczność dowiązania do istniejących chodników oraz ścieżki rowerowej na działce 935 obr. K-29 stanowiącej własność osób fizycznych i prawnych (od strony ul. Papierni Prądnickich, jak również przy drodze serwisowej między budynkami Banacha 63A i Papierni Prądnickich 82, która nie pozostaje w zarządzie ZDMK). Długość odcinka drogi do rozbudowy to ok. 350 m. Koszt rozbudowy drogi wraz z odwodnieniem i oświetleniem szacowany jest na ok. 10 500 000 zł. Kwestia istniejących betonowych barier na końcu ul. Banacha to rozwiązanie tymczasowe – do czasu rozbudowy docelowego układu drogowego zgodnie z MPZP o czym mowa powyżej.
Odnośnie odcinka od ul. Natansona do ul. Papierni Prądnickich, w tym budowy schodów łączących ulicę Papierni Prądnickich z ulicą Górka Narodowa, z uwagi na dużą różnicę wysokości terenu i nachylenie rzędu 45 stopni, celem spełnienia wytycznych dotyczących schodów zewnętrznych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz.U.2002 poz.690 ze zm. (prawidłowego pochylenia schodów rzędu 30 stopni, wysokości stopni, wykonania balustrad) i zapewnienia ciągłości pieszej tj. dowiązania się do istniejących chodników zajdzie konieczność wejścia w teren działek 935 obr. K-29, 557/26, 558/18 stanowiących własność osób fizycznych i prawnych. Niezbędne będzie również wybudowanie pochylni dla osób niepełnosprawnych, co znacząco zwiększy rozmiar i zakres zajętości terenu pod inwestycję. Znaczna część działki, na której zawnioskowana została inwestycja to skarpa zagospodarowana zielenią. Z uwagi na ukształtowanie terenu wykonanie inwestycji wymaga umocnienia istniejącej skarpy poprzez budowę murów oporowych na całej długości odcinka. Inwestycją budowy chodnika i schodów wraz z odwodnieniem i oświetleniem należałoby objąć cały odcinek od ul. Natansona do ul. Papierni Prądnickich na długości ok. 80 mb. Szacowany koszt inwestycji to ok. 1 400 000 zł.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że zakres inwestycji wchodziłby w teren drogi publicznej zbiorczej oznaczonej w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego obszaru „Górka Narodowa Zachód” jako 1KD(Z), która wymaga rozbudowy. Bez rozbudowy drogi nie jest znany docelowy układ drogowy, do którego należałoby dowiązać proponowany chodnik i schody. Natomiast część inwestycji zlokalizowana byłaby w terenie oznaczonym jako 8 ZP – Tereny publicznej zieleni urządzonej, a realizacja inwestycji tj. budowa schodów wraz z pochylnią spowodowałaby usunięcie całej zieleni na skarpie.
Z uwagi na powyższą argumentację zadanie BO.D4.22/25 pn. ,,Promenada Górka Narodowa – ETAP I.” opiniuje się negatywnie na podstawie § 17 ust. 1 Regulaminu budżetu obywatelskiego: W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: pkt 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta, pkt 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności i oraz pkt 2) które przekraczają limity finansowe.
Nadmienia się, że zaproponowano Wnioskodawcy modyfikację projektu ograniczającą zakres zadania do wykonania remontu (uzupełnienie ubytków) istniejącej nawierzchni tłuczniowej drogi, co nie uzyskało akceptacji autora projektu.
Edycja Budżet Obywatelski 2025
Projekt lokalny - Dzielnica IV
- dotyczy całego obszaru
Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
882 550,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji
Lokalizacja
Główna lokalizacja: ul. Górka Narodowa (od ul. Natansona do ul. Banacha)
Dodatkowe lokalizacje: ulica Górka Narodowa - od ul. Natansona i Słomczyńskiego do obiektu ujęcia wody (WMK) oraz budynku Papierni Prądnickich 82.
Schody do ul. Papierni Prądnickich na istniejącym przedepcie przez skarpę. oraz chodnik na przedepcie wzdłuż bloku (zamiast pochylni)
Krótki opis projektu
Zaniedbana i zapomniana droga gruntowa "Górka Narodowa" to idealne miejsce na spacery wśród zieleni nieopodal Lasu Witkowickiego. Projekt zakłada budowę alejki parkowej, oświetlenia oraz schodów łączących ul. Papierni Prądnickich z ul.Górka Narodowa.
Opis projektu
Propozycja zakłada utworzenie promenady pieszo rowerowej (z zakazem ruchu samochodowego) na ul. Górka Narodowa od ul. Natansona do ul. Banacha wraz z korektą organizacji ruchu przy ul. Banacha, budową niezbędnej infrastruktury i zapewnieniem połączeniami ul. Górka Narodowa z ul. Papierni Prądnickich poprzez budowę schodów na istniejącej skarpie oddzielającej te tereny. Ze względu na kosztochłonność, proponuje się podzielenie projektu na II etapy. I etap (obecny) oraz II etap w budżecie obywatelskim w 2026 roku. Dodatkowo, w ramach tego zadania proponuje się:
- likwidację barier betonowych na końcu ul. Banacha w celu zapewnienia przejezdności ul. Górka Narodowa (od strony ul. Witkowickiej) po zamknięciu przejazdu po drodze gruntowej w stronę ul. Natasona
- zapewnienie kilku miejsc parkingowych na gruntowym odcinku ul. Górka Narodowa
ETAP I składać się będzie z następujących części:
Część A:
- Budowa (wylanie) nawierzchni asfaltowej w formie alejki parkowej od momentu rozpoczęcia się drogi gruntowej przy ul. Natasona do punktu ujęcia wody "Górka Narodowa" i drogi serwisowej pomiędzy budynkami Banacha 63A oraz Papierni Prądnickich 82.
- Montaż oświetlenia na ww. odcinku w formie niskich latarni parkowych, tożsamych z oświetleniem już zainstalowanym przy jednym z bloków deweloperskich
- Montaż 2 kamer monitoringu - przy skrzyżowaniu z ul. Banacha oraz przy skrzyżowaniu z ul. Natansona.
- Montaż 5 ławek z koszami na śmieci
- Montaż 4 słupków blokujących ruch - zamykanych. Słupki mogą być otwierane przez dopuszczone do ruchu służby miejskie.
Część B:
- Budowa schodów lub pochylni łączących ul. Papierni Prądnickich z ul. Górka Narodowa
- Bieżące uzupełnienie ubytków (kruszywem) na fragmencie gruntowym od granicy prac projektowych do ul. Banacha.
Część C (projektowa)
- projekt nowej organizacji ruchu zakładający usunięcie barier betonowych oraz zakazu ruchu przy ul. Banacha
- projekt schodów oraz alejki parkowej
- projekt elektryczny (oświetlenie + monitoring)
UZASADNIENIE PROJEKTU
Ulica Górka Narodowa na całym swoim odcinku jest zapomnianą drogą będącą w zarządzie ZDMK. Jest drogą gruntową (praktycznie leśną) stanowiącą głównie miejsce spaceru dla pieszych i drogę rowerową. Sporadycznie zdarza się na niej ruch samochodowy, do którego jednak nie jest w żadnym stopniu przystosowana. Ze względu na dynamiczną zabudowę mieszkalną oraz bloki wzdłuż ulicy, a także dużą ilość zieleni i ciszę,uliczka jest miejscem relaksu i spacerów pobliskich mieszkańców.
Uliczka, będąca niejako przzedłużeniem ul. Natasona stanowi również ważny łącznik dla mieszkańców - z przystanków autobusowych przy ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej i ul. Siewnej ale również możliwość dojścia do centrum handlowego przy skrzyżowaniu z ulicami Mackiewicza - Siewną. Stan techniczny drogi stanowi zagrożenie dla pieszych oraz rowerzystów oraz duże utrudnienie dla osób prowadzących np.: wózki dziecięce i rowery.
Tuż za ul. Natansona, na początku ul. Górka Narodowa znajduje się wysoka skarpa, a tuż za nią (na niej) rozpoczyna się duże osiedle i ul. Papierni Prądnickich. Połączenie tych dróg nie istnieje - duża różnica wysokości praktycznie uniemożliwia bezpieczne dojście pomiędzy nimi - istnieje przedept na skarpie, będący jednocześnie dość niebezpieczny, wąski i śliski, a to stanowi całkowitą blokadę dla rowerzystów, osób z dziećmi czy osób z ograniczoną mobilnością.
Cały odcinek nie posiada również żadnego oświetlenia co pogarsza warunki bezpieczeństwa po zmroku.
Realizacja niniejszego projektu w tym zakresie pozwoli na zapewnienie odpowiedniej jakości infrastruktury dla osób niezmotoryzowanych, zapewni miejsce do spacerów wśród bogatej zieleni i poprawi bezpieczeństwo dla osób korzystających z tego fragmentu ul. Górka Narodowa. Budowa schodów do ul. Papierni Prądnickich dodatkowo zapewni brakujące połączenie pomiędzy ulicami i zapewni skrót dla mieszkańców - również ul. Natansona, pozwalający na dojście do tramwaju przy ul. Banacha. Natomiast dla osób z ograniczoną mobilnością, w celu pokonania skarpy, proponuję się wyznaczenie chodnika (alejki) na istniejącym już przedepcie, który ciągnie się wzdłuż roślinności i bloku deweloperskiego, a prowadzącego do chodnika przy ul. Papierni Prądnickich.
Kosztorys
| Nazwa |
Opis |
Koszt |
| Alejka parkowa |
Budowa alejki parkowej, nawierzchnia asfaltowa, na odcinku od Natansona do punktu ujęcia wody (1500m2) |
520 000,00 PLN |
| Oświetlenie |
Lampy parkowe - 8 sztuk |
104 000,00 PLN |
| Ławki z koszami na śmieci |
5 ławek i 5 koszy na śmieci |
12 750,00 PLN |
| Monitoring |
Dwie kamery monitoringu (trzy lub cztero soczekowe) |
10 000,00 PLN |
| Schody |
Schody łączące ul. Górka Narodowa z ul. Papierni Prądnickich |
58 000,00 PLN |
| Słupki |
Słupki manualne do blokowania ruchu samochodów (4 sztuki) |
800,00 PLN |
| Projekt budowlany |
Projekt schodów oraz alejki parkowej |
100 000,00 PLN |
| Projekt elektryczny |
Projekt do oświetlenia i monitoringu |
15 000,00 PLN |
| Chodnik (w zamian za pochylnię)_ |
Budowa chodnika wzdłuż bloku do ul. Papierni Prądnickich |
62 000,00 PLN |
|
|
882 550,00 PLN |
Harmonogram działań
| Nazwa |
Opis |
Data |
| Etap projektowy |
Zlecenie i opracowanie projektów niezbędnych do ogłoszenia prac na realizację inwestycji |
Styczeń - Luty 2026 |
| Etap budowlany I |
budowa schodów z ul. Papierni Prądnickich do ul. Górka Narodowa |
Kwiecień - Maj 2026 |
| Etap budowlany II |
budowa alejki parkowej i niezbędnej infrastruktury |
Maj - Wrzesień 2026 |
| Oddanie do użytku |
zakończenie inwestycji i wprowadzenie organizacji ruchu |
Październik - Listopad 2026 |
Galeria