Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 33:

NA RATUNEK! Defibrylatory AED w tramwajach

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

222 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Miasto Kraków

Krótki opis projektu

Celem projektu jest zakup i montaż 36 defibrylatorów AED w tramwajach "Krakowiak" oraz przeprowadzenie szkoleń plenerowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy i kampanii edukacyjno-informacyjnej z wykorzystaniem miejskich środków masowego przekazu.

Opis projektu

Głównym celem projektu jest zakup i montaż 36 ogólnodostępnych automatycznych defibrylatorów AED w tramwajach "Krakowiak" w ramach realizowanego programu polityki zdrowotnej pn. „Program powszechnego dostępu do defibrylacji z elementami pierwszej pomocy w Gminie Miejskiej Kraków”.

 
Defibrylatory zostaną umieszczone w najdłuższych tramwajach typu "Krakowiak" kursujących na najbardziej popularnych liniach (m.in. 4, 24, 50 czy 52), które dziennie przewożą tysiące pasażerów. Projekt zakłada montaż urządzeń w kabinie motorniczego, który na wezwanie osoby zgłaszającej się udostępnia defibrylator i co ważne nie ponosi odpowiedzialności za przekazanie defibrylatora. Użyty defibrylator należy później zwrócić na dowolny Dziennik Podawczy Urzędu Miasta Krakowa lub do wybranego Punktu Obsługi Mieszkańca zlokalizowanych w Centrach Handlowych.
 
Projekt zakłada również umieszczenie wewnątrz i na zewnątrz pojazdów wyposażonych w AED piktogramu informującego o znajdującym się w tramwaju defibrylatorze oraz przeprowadzenie niskokosztowej kampanii edukacyjno-informacyjnej z wykorzystaniem miejskich środków masowego przekazu (m.in. strona internetowa Urzędu Miasta Krakowa i Rad Dzielnic, strony internetowe i profile w mediach społecznościowych miejskich jednostek, telewizja.krakow.pl, dwutygodnik Kraków.pl, monitory zainstalowane w tramwajach i autobusach, ekrany w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej). 
 
Przeprowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej w zakresie znajdowania się w popularnych tramwajach typu "Krakowiak", przyczyni się do wzrostu świadomości społeczeństwa, że w przypadku nagłego zatrzymania krążenia w różnych częściach miasta można jak najszybciej udać się do kabiny motorniczego prowadzącego pojazd w celu udostępnienia defibrylatora AED. Umieszczenie urządzenia w tramwajach kursujących na najbardziej popularnych liniach spowoduje znaczny wzrost dostępności AED niemalże w każdym zakątku Krakowa. 
 
W ramach projektu przewiduje się również realizacje szkoleń plenerowych (w sąsiedztwie miejsc posiadających defibrylator AED) z zakresu udzielania pierwszej pomocy skierowanych do mieszkanek i mieszkańców Krakowa.
 
Defibrylator jest nowoczesnym urządzeniem, które w momencie nagłego zatrzymania krążenia służy do ratowania życia ludzkiego. Zaawansowane technologicznie urządzenie po przyklejeniu elektrod samodzielnie diagnozuje stan osoby poszkodowanej. Komunikatem głosowym informuje czy jego użycie jest konieczne, a także pomoże prowadzić resuscytację. Po krótkim przeszkoleniu, postępując zgodnie z instrukcjami użytkowania AED, nie można nikomu zaszkodzić, a można uratować czyjeś życie.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W przypadku zatrzymania akcji serca kluczowe są pierwsze minuty do momentu przybycia ratowników medycznych. Czekając na przyjazd karetki pogotowia musimy działać szybko, a defibrylator jest urządzeniem, które w prosty i intuicyjny sposób pomoże uratować życie osoby potrzebującej pomocy. Dzięki ogólnodostępności projektu, mieszkańcy (nawet Ci nie umiejący udzielać pierwszej pomocy) będą mogli skorzystać z nowoczesnego urządzenia. Mobilny defibrylator dostępny w różnych częściach Krakowa wpłynie pozytywnie na wzrost poczucia bezpieczeństwa zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. 


Szacuje się, że w samym centrum Krakowa rocznie dochodzi do około 100 nagłych zatrzymań krążenia.

Zakupione w ramach środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa defibrylatory AED przyczynią się do znacznego wzrostu dostępności i liczby urządzeń funkcjonujących w ramach miejskiej sieci AED na terenie Krakowa.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Kampania edukacyjno-informacyjna z wykorzystaniem miejskich środków masowego przekazu Przeprowadzenie niskokosztowej kampanii edukacyjno-informacyjnej z wykorzystaniem miejskich środków masowego przekazu (m.in. strona internetowa Urzędu Miasta Krakowa i Rad Dzielnic, strony internetowe i profile w mediach społecznościowych miejskich jednostek, telewizja.krakow.pl, dwutygodnik Kraków.pl, monitory zainstalowane w tramwajach i autobusach, ekrany w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej) 1 000,00 PLN
Szkolenia plenerowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy Realizacja szkoleń plenerowych (w sąsiedztwie miejsc posiadających defibrylator AED) z zakresu udzielania pierwszej pomocy skierowanych do mieszkanek i mieszkańców Krakowa 5 000,00 PLN
Zakup 36 automatycznych defibrylatorów AED Zakup i montaż 36 automatycznych defibrylatorów AED w tramwajach typu "Krakowiak" 216 000,00 PLN
222 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przetarg i wyłonienie dostawcy na zakup 36 automatycznych defibrylatorów AED Przeprowadzenie postępowania/zapytania ofertowego na zakup 36 automatycznych defibrylatorów AED I półrocze 2026 r.
Dostawa i montaż 36 automatycznych defibrylatorów AED Dostawa i montaż w tramwajach typu "Krakowiak" 36 automatycznych defibrylatorów AED II półrocze 2026 r.
Szkolenia plenerowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy Realizacja szkoleń plenerowych (w sąsiedztwie miejsc posiadających defibrylator AED) z zakresu udzielania pierwszej pomocy skierowanych do mieszkanek i mieszkańców Krakowa II półrocze 2026 r.
Kampania edukacyjno-informacyjna z wykorzystaniem miejskich środków masowego przekazu Przeprowadzenie niskokosztowej kampanii edukacyjno-informacyjnej z wykorzystaniem miejskich środków masowego przekazu (m.in. strona internetowa Urzędu Miasta Krakowa i Rad Dzielnic, strony internetowe i profile w mediach społecznościowych miejskich jednostek, telewizja.krakow.pl, dwutygodnik Kraków.pl, monitory zainstalowane w tramwajach i autobusach, ekrany w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej) II półrocze 2026 r.

Galeria

powrót