Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 120:

Tor OCR100 w Krakowie

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

599 520,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren Parku Maćka i Doroty w Krakowie, działka o numerze ewid. 348/22, obręb 68, Podgórze, wskazano 3 proponowane lokalizacje na terenie Parku (w załączonych plikach)

Krótki opis projektu

Zadanie przewiduje budowę profesjonalnego toru do biegów OCR w kategorii OCR100, zgodnego z wymogami i standardami międzynarodowej organizacji World Obstacle.

Opis projektu

Zadanie przewiduje powstanie stacjonarnego toru do trenowania biegów OCR100 o długości 100 m i szerokości 5 m, z zabudowanymi konstrukcjami i przeszkodami, przypominającymi swoim charakterem program „Ninja Warrior”. W ramach zadania powstaną konstrukcje wsporcze, wraz z ustandaryzowanymi przeszkodami, zgodnymi z wymogami World Obstacle – międzynarodowej organizacji zarządzającej sportami przeszkodowymi. Konstrukcja obiektu zostanie przygotowana w taki sposób, by stworzyć dwie osobne linie tych samych przeszkód, co umożliwi również jednoczesną rywalizację dwóch osób. Zadanie wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża umożliwiającego stabilne podparcie podczas pokonywania toru. W zależności od uwarunkowań i wymagań lokalnych na etapie sporządzania szczegółowej dokumentacji projektowej należy dobrać odpowiedni rodzaj podłoża, zapewniającego bezpieczeństwo dla osób korzystających z toru i spełniającego wymagania w zakresie powierzchni biologicznie czynnej (np. krata trawnikowa ułożona na utwardzonym i ustabilizowanym podłożu naturalnym).
Konstrukcja toru OCR100 będzie wykonana zgodnie z aktualnym standardem opublikowanym przez World Obstacle w dokumencie pn. „OCR 100 M COURSE SPECIFICATION MANUAL”. Tor rozpoczyna się od miejsca startowego (platformy startowej), po którym zostanie ułożonych 12 kolejnych przeszkód wg kolejności zgodnej ze wskazanym powyżej standardem. Przeszkody obejmują takie elementy techniczne, jak:
- stopnie naprzemienne;
- drążki typu „monkey bar”;
- ściany o wysokości 1,5m i 2,0 m;
- równoważnię;
- stopnie o zróżnicowanej wysokości;
- kołowroty;
- ringi;
- chwyty wspinaczkowe typu „cliffhanger”;
- lina „lot Tarzana”;
- rampa zakrzywiona.
Z uwagi na aspekty bezpieczeństwa oraz występującą na terenie Parku Maćka i Doroty dziką zwierzynę przewiduje się wykonanie ogrodzenia wokół toru, z zabudowaną furtką. Dojście do furtki toru zostanie wykonane w technologii, zgodnej z wymaganiami lokalnymi, z zachowaniem minimalnej ingerencji w tereny zielone parku.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Propozycja budowy toru OCR100 wpisuje się w strategiczne cele miasta, dotyczące rozwoju nowoczesnej infrastruktury sportowej. Popularność biegów z przeszkodami OCR oraz programu „Nina Warrior Polska” ciągle rośnie, a liczba uczestników często przekracza kilka tysięcy podczas jednego biegu. OCR100 to krótka odmiana biegów przeszkodowych, która łączy w sobie bieg na dystansie 100 metrów z pokonywaniem różnorodnych przeszkód. Zawody OCR100 są organizowane na stosunkowo niewielkim dystansie, ale wymagają od uczestników połączenia szybkości, dynamiki, siły, zręczności, wytrzymałości i umiejętności technicznych. Niedawno krótki tor OCR stał się jedną z dyscyplin w pięcioboju nowoczesnym, będącym sportem olimpijskim. Zawody w tej formule są już rozgrywane podczas oficjalnych imprez europejskich i światowych, a na Igrzyskach Olimpijskich zadebiutują w Los Angeles w 2028 roku.
Na trasie standardowego toru OCR100 umieszczone są różnorodne przeszkody, takie jak elementy ścian wspinaczkowych, liny, ściany do przeskakiwania o różnej wysokości, siatki wymagające czołgania się pod przeszkodami oraz elementy wymagające utrzymania równowagi. Każda przeszkoda jest zaprojektowana, aby sprawdzić różne aspekty sprawności fizycznej uczestników. OCR100 to przede wszystkim wyścig na czas – zawodnicy rywalizują indywidualnie, a ich celem jest uzyskanie jak najlepszego czasu przejścia całego toru. Obecnie na terenie miasta Krakowa mieszkają i trenują multimedaliści Mistrzostw Świata i Europy w biegach OCR, w tym również na dystansie OCR100. Mimo funkcjonowania na terenie miasta wielu siłowni plenerowych brakuje kompleksowej bazy treningowej pozwalającej odpowiednio przygotować się do tego typu zawodów. Budowa toru OCR100 jest projektem ogólnodostępnym, usytuowanym na otwartej dla wszystkich mieszkańców miasta przestrzeni, a Park Maćka i Doroty, w którym zaproponowano lokalizację toru OCR100, stanowi obecnie jedno z najważniejszych i najczęściej uczęszczanych miejsc rekreacyjno-sportowych w południowej części Krakowa. Budowa stacjonarnej konstrukcji umożliwi organizowanie treningów sportowych mających na celu poprawę sprawności fizycznej, kształtowanie sylwetki, wzmocnienie oraz budowę tężyzny fizycznej. Powstanie obiektu przyczyni się także do zwiększenia różnorodności Parku Maćka i Doroty, w którym od kilku lat regularnie powstaje infrastruktura rekreacyjno-sportowa (plac zabaw typu Smoczy Skwer, ogrodzone boisko do piłki nożnej, remont nawierzchni boiska do koszykówki, czy też remont nawierzchni głównej alejki parkowej). Utworzenie takiego obiektu pozwoli na zwiększenie dostępności do form aktywności fizycznej, wspierając jednocześnie promocję zdrowego trybu życia wśród mieszkańców. Dzięki zastosowaniu różnorodnych rozwiązań technicznych, tor OCR100 stanie się atrakcyjnym miejscem zarówno dla amatorów sportu, jak i dla profesjonalnych zawodników, co przyczyni się do popularyzacji różnorodnych form aktywności.
Nowe obiekty sportowe to promocja zdrowia i aktywności fizycznej. W dobie rosnącej liczby osób prowadzących siedzący tryb życia, dzieci spędzających czas przed monitorami i telefonami, inwestycja w obiekty sprzyjające ruchowi jest kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Taka forma aktywności jest coraz bardziej popularna wśród młodzieży, a zwiększanie różnorodności dostępnych form aktywności fizycznej pozwoli zwiększyć wzrost tego trendu. Tor OCR100 stanowić będzie także miejsce, gdzie dzieci, młodzież oraz dorośli będą mogli rozwijać swoje umiejętności, kształtując jednocześnie nawyk regularnych ćwiczeń fizycznych.
Tor OCR100 ma potencjał stać się punktem odniesienia dla miłośników sportów ekstremalnych i wyzwań fizycznych. W Krakowie i w całej Polsce, brakuje profesjonalnych miejsc, w których byłaby możliwość trenowania przez zawodników na ustandaryzowanym torze OCR100. Obecnie w kraju znajduje się tylko jeden obiekt o podobnym charakterze, który jest stacjonarny i ogólnodostępny. Inne tego rodzaju konstrukcje powstają jedynie okazjonalnie, podczas organizacji zawodów, jako tymczasowe realizacje. Taka inwestycja  może również przyciągnąć osoby z innych miast i regionów. Tego rodzaju inicjatywy przyczyniają się do promocji miasta, zwiększając jego rozpoznawalność oraz atrakcyjność turystyczną, w tym również poprzez turystykę sportową. Realizacja projektu toru OCR100 jest doskonałym przykładem efektywnego wykorzystania środków z Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja w tor OCR100 to szansa na zbudowanie nowoczesnego i wielofunkcyjnego obiektu, który przyniesie korzyści nie tylko w wymiarze sportowym, ale również społecznym i promocyjnym.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Roboty ogólnobudowlane Ułożenie geowłókniny separacyjnej na powierzchni wykopu ok. 620 m2 8 680,00 PLN
Roboty ogólnobudowlane Budowa ogrodzenia wokół toru z siatki tradycyjnej, zielonej o wys. 1,5 m 18 924,00 PLN
599 520,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zatwierdzenie projektu do realizacji 14.11.2025
Sporządzenie programu funkcjonalno-użytkowego (PFU) Działanie obejmuje zebranie dokładnych wytycznych, konsultacje warunków wykonania i odbioru oraz sporządzenie dokumentu, służącego do opisu przedmiotu zamówienia udzielanego w systemie „projektuj i buduj” 11.01.2026
Podpisanie umowy z Wykonawcą Działanie obejmuje przeprowadzenie procedury przetargowej, na wyłonienie Wykonawcy, który zrealizuje zadanie inwestycyjne w systemie "projektuj i buduj", czyli wykonana niezbędną dokumentację techniczną, uzyska stosowne uzgodnienia, opinie i decyzje administracyjne, a następnie zrealizuje roboty budowlane 15.03.2026
Sporządzenie dokumentacji projektowej i uzyskanie zezwoleń administracyjnych Uzyskanie mapy do celów projektowych, wykonanie dokumentacji, spełniającej aktualne wymagania formalno-prawne 13.07.2026
Rozpoczęcie robót budowlanych Protokolarne przekazanie Wykonawcy terenu robót 28.07.2026
Otwarcie obiektu do użytkowania Zakończenie wszystkich prac, uzyskanie niezbędnych zgłoszeń i dokumentów, zezwalających na rozpoczęcie użytkowania obiektu 26.09.2026

Galeria

Załączniki

powrót
BESbswy