Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 15:

Krowodrza dla Klimatu: Zielone rabaty retencyjne

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

99 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: trzy lokalizacje spośród podanych niżej: róg ul. Podchorążych i Kazimierza Wielkiego (dz. 480/15) – przy stacji Orlen, ul. Królewska (dz. 932) – trawnik wzdłuż jezdni, ul. Chocimska (dz. 737/11, 737/8) – na tyłach kantoru Baksy, ul. Królewska (dz. 620) – placyk między budynkami 63 i 65, ul. Kadecka (dz. 384/10) – wzdłuż schodków, ul. Staffa (dz. 443/46) – pomiędzy budynkami, róg ul Zakątek i Kijowskiej (dz. 632, 636) – przy „zapiekankach”, ul Lea (dz. 361) – przy paczkomacie.

Krótki opis projektu

Projekt zakłada zamianę miejsc dotychczas jałowych i przesuszonych na zielone, kwitnące rabaty retencyjne. Rabaty retencyjne zatrzymują wilgoć w glebie, pozwalają na wzrost różnorodnych roślin i korzystnie wpływają na środowisko.

Opis projektu

Mieszkając w mieście na pewno zauważasz skutki niekorzystnych zmian klimatu. Wszechobecny asfalt i beton powodują, że w miastach jest za gorąco, a woda natychmiast wysycha lub ucieka do studzienek odpływowych. W przypadku nawalnego deszczu wybija z tych studzienek. Trawniki w mieście wysychają i żółkną, gleba staje się jałowa i twarda. Drzewom wysychają korzenie, co doprowadza do zamierania całych roślin.
Co zrobić, aby temu wszystkiemu przeciwdziałać? 

Jednym ze sposobów jest zatrzymywanie wody w gruncie. Fachowo nazywa się to niecką retencyjną. Jest to niewielkie zagłębienie terenu (na 20-30 cm) w kształcie okrągłym, a najlepiej podłużnym, jak rowek. Nie musi być duże, może mieć 2 metry średnicy/długości (lub oczywiście więcej). Sama niecka wypełniona jest przepuszczalnym materiałem filtracyjnym (np. żwirem), w którym posadzono rośliny zatrzymujące wodę, dlatego nazywamy ją rabatą. Niecki mogą być zakładane na zieleńcach i trawnikach, ale też np. wzdłuż jezdni, gdzie dodatkowo oczyszczają zabrudzoną ruchem ulicznym wodę. 
Rabata retencyjna nie wymaga wypełniania jej wodą, podlewa ją deszcz. Naśladuje naturę w gromadzeniu, oczyszczaniu i opóźnianiu spływu deszczówki. Niecka przechwytuje wodę w czasie ulewy i magazynuje ją na czas suszy. W efekcie działania niecki woda nie zatyka studzienek, gleba jest lepiej nawilżona, korzenie roślin są podlane, jest więcej zieleni w mieście, która obniża temperaturę i filtruje zanieczyszczenia. Niecka nie jest wypełniona wodą! Porośnięta jest w całości roślinami: na brzegach np. trawy ozdobne (drżączka średnia, ostnica włosowata, trzęślica modra), byliny (krwawnik pospolity, szałwia omszona, kocimiętka, posłonek), a wewnątrz niecki rośliny zatrzymujące i magazynujące w korzeniach wodę (np. kosaciec żółty, irys syberyjski, rdest wężownik, sit rozpierzchły, sadziec dęty, firletka poszarpana, tojeść pospolita, krwiściąg lekarski, rutewka orlikolistna, arcydzięgiel litwor, a z krzewów: wierzba, kalina, dereń itp.). 
To bardzo tanie, „samoobsługowe” i w dodatku ładne, estetyczne rozwiązanie potrzebne naszej dzielnicy! Rabaty retencyjne rosną same, raz zaopiekowane bez dalszej ingerencji robią to, co zawsze robiła przyroda – utrzymują środowisko w równowadze. Pozwólmy im na to!
Proponowane lokalizacje to tereny, które obecnie są jałowym schnącym trawnikiem, nie ma tam też zaplanowanych nasadzeń.
Częścią projektu będą prelekcje i warsztaty poświęcone tzw. usługom ekosystemowym, czyli temu, jak wykorzystać dla naszego wspólnego dobra to, co przyroda daje nam sama.
Propozycje nasadzeń i lokalizacje są przykładowe i zostaną określone na etapie uzgodnień i opracowywania dokumentacji projektowej. Docelowy projekt zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych finansowych środków.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Łatwo, tanio, skutecznie i pięknie przeciwdziałajmy niekorzystnym zmianom środowiskowym. 

Zatrzymujmy wodę w krajobrazie, by żyło się lepiej i piękniej.
 
 
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zamianę wyschniętych połaci trawników w zielone, kwitnące, zatrzymujące i filtrujące wodę rabaty retencyjne. Rośliny je porastające są przystosowane do lokalnych warunków klimatycznych, a jednocześnie świadczą usługi ekosystemowe polegające na zatrzymywaniu wody w krajobrazie. W ramach projektu zaplanowano prelekcje i warsztaty na temat korzyści usług ekosystemowych i wartości, jakie wnosi przyroda. Uczestnicy będą mogli edukować się do samodzielnych działań w ramach małej retencji krajobrazowej. Projekt przyczyni się do poprawy estetyki terenów zielonych dzielnicy V Krowodrza, do obniżenia temperatury w mieście, do lepszego gospodarowania wodą, do filtracji zanieczyszczeń. Zielone rabaty retencyjne dotlenią, ochłodzą i upiększą tereny zielone Krowodrzy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
projektowanie Projekt rabat retencyjnych 20 000,00 PLN
zakup roślin i materiałów oraz wykonanie rabat retencyjnych Realizacja rabat retencyjnych 60 000,00 PLN
warsztaty, prelekcje, promocja Warsztaty/ prelekcje na temat usług ekosystemowych, renaturyzacji i promocja wydarzeń 10 000,00 PLN
prace pielęgnacyjne Pielęgnacja posadzonej zieleni w roku następnym 9 000,00 PLN
99 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
projektowanie Projekt rabat retencyjnych pierwsza połowa 2026
zakup roślin i materiałów oraz wykonanie rabat retencyjnych Realizacja rabat retencyjnych druga połowa 2026
warsztaty, prelekcje, promocja Warsztaty/ prelekcje na temat usług ekosystemowych, renaturyzacji i promocja wydarzeń 2026 i 2027
prace pielęgnacyjne Pielęgnacja posadzonej zieleni w roku następnym 2027

Galeria

powrót
BESbswy