Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XII NR 43:

Warsztaty akceptacji dla dzieci i młodzieży szkolnej

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica XII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

21 240,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ludwika Rydygiera 20 Kraków, Szkoła podstawowa nr 157, działka 61/21 jednostka ewidencyjna podgórze obręb 58

Krótki opis projektu

Warsztat akceptacji dla dzieci i młodzieży szkolnej dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Uczestnicy będą pracować w grupach liczących do 25 osób na terenie Szkoły Podstawowej nr 157. Dzieci i młodzież biorąca udział nauczy się myśleć pytaniami.

Opis projektu

Warsztat dla jednej klasy obejmuje cykl 8 spotkań trwających od stycznia do czerwca 2026 roku szkolnego i mają charakter ogólnodostępny. Warsztaty mają na celu zwiększenie samoakceptacji wśród uczniów klas od 1-4. Warsztaty będą odbywać się raz w tygodniu i potrwają 45 min zegarowych. Podczas warsztatów uczestnicy pracują w parach lub całościowo w grupie. Zajęcia mają charakter zajęć ogólnodostępnych. 

Jedną z podstawowych trudności dzieci w tym wieku jest odrzucenie przez grupę. Przynależność do grupy jest ważna bo oznacza wsparcie lub jego brak. Dzieci nie radzą sobie z wykluczeniem i agresją, która uruchamia w nich poczucie beznadziei. Samoocena dziecka, nastolatka wpływa na kierowanie się własnymi zasadami, daje radość życia i wiarę we własne siły. Pozwala na wrażliwość i bycie "Tu i Teraz". Zainteresowania, które wpływają na na dążenie do poznawania świata, są w dużej mierze uwarunkowane przez środowisko szkolne i rówieśnicze. Praca w grupie wzmacnia samoocenę dziecka, pozwala na zmianę w dynamice samej grupy. Cykl warsztatów ma na celu naukę rozwiązywania problemów i zmiany perspektywy. Uczę młodzież i dzieci myśleć pytaniami oraz rozpoznania automatycznych myśli. Pracujemy nad równowagą czyli dostrzeganiu dobrych rzeczy. Podczas warsztatu dzieci mają możliwość poznania siebie i tego jak myślą o sobie i innych. Co to myślenie im daje i co zabiera. Kolejnym krokiem jest rozpoznanie sytuacji przemocowej , rozróżnienie sytuacji, myśli i nastrojów. Poznanie technik na poradzenie sobie z przemocą. Ukierunkowanie dzieci i młodzieży na cel. Nauka stawiania granic oraz nauka myślenia pytaniami. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Warsztat akceptacji jest dedykowany dzieciom i młodzieży bo jest to dla nich szansa na to, żeby zamiast hejtu pojawiła się otwartość i zrozumienie. W dobie gdzie dzieci nie widzą sensu życia i mają trudność w relacjach i nawiązaniu więzi z rówieśnikami, program/ warsztat ma za zadanie zmienić myślenie dzieci i młodzieży. Mój warsztat wpłynie na system rodzinny bo dziecko będzie wiedziało, że ono ma wpływ na nie tyle na styuację ale na to jak ją postrzega. Dzieci często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają wpływ na to czego doświadczają. 

W latach 2023 / 2024 warsztat był prowadzony w Szkole ale probono jego celem było zintegrowanie grupy i zmniejszenie lęku wśród dzieci. Rodzice po cyklu warsztatów przeprowadzonych w 2023 roku poprosili o kontynuowanie zajęć bo prosiły o to ich dzieci. Zajęcia pozwoliły dzieciom na naukę regulacji emocji, dzieciaki były ukierunkowane na przyszłość, tworzyły mapy myśli i działań. Wszystkie te metody miały na celu wypracowanie poczucia wspólnoty i życzliwości po to, żeby wyeliminować zachowania nie chciane czyli agresywne, niemiłe, konfrontujące i trudne. Oczywiście, że w trakcie roku szkolnego zdarzały się różne sytuacje ale dzieci uczyły się nowych strategii i myślenia pytaniami. 
Tematy warsztatów które już się odbyły to: 
1. „ Różowe okulary” - budowaniu pozytywnej postawy i rozwijanie optymistycznego podejścia do wyzwań.
2. „ Obowiązek czy przywilej?” - pokazanie dzieciom, że codzienne obowiązki mogą być źródłem satysfakcji i rozwoju
3. „ Koła emocji” – strategie na gniew i złość w szkole
4. „ Trzy Lustra ” - jak widzę siebie i jak mówię do siebie 
5. „ Moc talentów”- odkrycie swoich mocnych stron 
6.  Wyspa życzliwości - to co daję wraca do mnie 
7.  Magia słów - w jaki sposób słowa chodzą 
 
W dzisiejszym świecie wszystkie problemy chcemy rozwiązywać za dzieci i nie uczymy dzieci tego, żeby problemy rozwiązywały same ale konstruktywnie, a nie w sposób, który nie jest akceptowalny.
 
Statystyki są zatrważające według NFZ liczba niepełnoletnich pacjentów leczących się z zaburzeń depresyjnych w latach 2013-2012 wzrosła o 120 %, a odsetek młodych ludzi w wymagających terapii może sięgać od 17 do 20%.  Dzieci i młodzież nie potrafią stawiać czoła trudnościom i problemom dlatego należy wspierać dobre strategie na radzenie sobie z trudnościami i problemami po to, żeby ograniczyć  próby samobójcze czy samo samobójstwo lub okaleczanie siebie bo są to zachowania destrukcyjne. To właśnie w szkole podstawowej i w przedszkolu należy wzmacniać w dzieciach poczucie, że każdy problem można rozwiązać i stawić mu czoło w sposób konstruktywny. Konstruktywny czyli nie naruszający ciała i ducha młodego człowieka. Realizacja tego projektu to benefit długoterminowy dla mieszkańców bo poczucie mocy należy budować w młodych ludziach już od najmłodszych lat. Zgodnie z Radą Rodziców szkoły myślimy, że ta inicjatywa wpłynie korzystnie na mieszkańców. Na ten moment nie ma tego typu warsztatów w których może wziąć naraz cała klasa po to, żeby przepracować tematy grupy w samej grupie. Istnieje całe spektrum zajęć ale na zewnątrz szkoły. Tu chodzi o to aby zadziałać "od środka " po to, żeby stworzyć otoczenie, które da wsparcie sobie nawzajem. 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
warsztat samoakceptacji dla dzieci szkoły podstawowej w klasach 4 warsztat zostanie zrealizowany w pierwszej połowie roku 2026 4 080,00 PLN
warsztat samoakceptacji dla dzieci szkoły podstawowej w klasach od 1-3, warsztat zostanie zrealizowany w pierwszej połowie roku 2026 17 160,00 PLN
21 240,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
warsztaty samoakceptacji dla dzieci szkoły podstawowej w klasach od 1-3 warsztat jest ogólnodostępny i zostanie zrealizowany w pieszej połowie roku 2026. styczeń do czerwiec 2026
warsztat samoakceptacji dla dzieci szkoły podstawowej w klasach 4 warsztat jest ogólnodostępny i zostanie zrealizowany w pieszej połowie roku 2026. styczeń do czerwiec 2026

Załączniki

powrót
BESbswy