Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 19:

Krowodrza dla Klimatu - Liście to skarb, a nie śmieć!

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

12 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Kleparski

Krótki opis projektu

Wykorzystamy opadłe liście poprzez umieszczenie ich w drewnianych zagródkach, w których będą mogły naturalnie się rozłożyć, stanowiąc miejsce zimowania dla różnych stworzeń, a później zostaną wykorzystane jako kompost, zamiast być wywożone w plastiku

Opis projektu


Mieszkasz, jak my, w naszej ukochanej Krowodrzy? Zastanawiasz się, co można zrobić na skalę dzielnicową wobec problemów globalnych? Otóż razem możemy wiele, zgodnie z hasłem: myśl globalnie, działaj lokalnie! Nasze projekty z serii „Krowodrza dla klimatu” (zagłosuj!) są lokalnymi propozycjami odpowiedzi na to, co trapi teraz świat. Dotyka nas kryzys klimatyczny, mocno nadwyrężony budżet miasta, nieprzewidywalność. Co proponujemy? Serię projektów „Krowodrza dla klimatu”: małych, niedrogich, skutecznych działań, które troszkę pomogą światu, a dużo mieszkańcom Krowodrzy, i tym ludzkim, i wszystkim innym. Dajmy sobie razem szansę na lepsze, bardziej bioróżnorodne i wspólnotowe jutro.


Liście – śmieć czy może skarb?
Wiosną z przyjemnością wypatrujemy młodych listków, natomiast jesienią te same liście zmieniają się w „uciążliwy śmieć”: wymiatany, wydrapywany grabiami, wydmuchiwany hałaśliwymi dmuchawami, a potem pakowany w plastikowe worki i wywożony furgonetkami w inne rejony miasta. Mało tego – liście oskarżane są o generowanie kurzu, niszczenie trawników i tym podobne bezeceństwa.
Tymczasem kurz (i inne zanieczyszczenia) generowany jest podczas usuwania liści, a nie gdy leżą spokojnie pod drzewem.
Listki wypuszczane przez rośliny wiosną powinny wrócić pod te same drzewa, żeby domknąć obieg materii. Czy wiecie, że w ten sposób zupełnie za darmo wzbogacają ziemię i zapobiegają jej wysychaniu? Tylko pomyślcie, wystarczy oszczędzić (pracy, kosztów worków i wywozu), żeby oszczędzić (kosztów nawozów i podlewania)!
Oczywiście co za dużo, to niezdrowo, dlatego w ramach projektu proponujemy grabienie nienachalne, nie do gołej ziemi, a następnie umieszczanie zgrabionych liści w niedrogich, łatwych do montażu „zagródkach”. W tych zagródkach liście będą mogły spokojnie się rozłożyć, zwłaszcza gdy do towarzystwa dostaną skoszoną (oszczędnie i rzadko) trawę. W ten sposób będzie tworzyła się lekka, bogata materia organiczna, którą wspaniale wzbogaci zmęczoną miejską ziemię. Mało tego – w trakcie tego procesu zagródka posłuży jako schronienie zimowe dla wielu różnych stworzeń. Wiecie, że opadłe liście pozwalają przezimować między innymi motylom, ważkom i robaczkom świętojańskim? Kiedy ostatnio widzieliście świetlika w mieście...? No właśnie!

Jak chcemy uzyskać ziemię liściową w Krowodrzy?
Chcemy aby Zarząd Zieleni Miejskiej zainstalował pilotażowo w 4 lokalizacjach miejsca kompostowania liści (zagródki) oraz tabliczki informacyjne. Zagródki na liście składać się mogą z 4 ścian, z czego jedna z nich nie dochodzi do narożnika, dając możliwość drobnym zwierzętom (jeże) skorzystać z zimujących liści. Zagródkę można wyposażyć też w daszek z siatki, który ochroni przed wrzucaniem tam śmieci, a jednocześnie pozwoli na nawodnienie liści przez deszcz i swobodne parowanie wody. Do zagródki przeniesione będą liście z okolicy (grabionej najlepiej celowo niezbyt dokładnie, aby pojedyncze liście zostały na ziemi), a następnie dorzucana tam będzie trawa koszona (najlepiej rzadko i wysoko) latem. Po ok. roku lub dwóch, w zależności od tempa kompostowania, powstanie wzbogacona ziemia liściowa, która będzie albo rozprowadzona pod drzewami, albo udostępniona mieszkańcom do nasadzeń. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Miejsca kompostowania liści to niewielka inwestycja, która bez konieczności ciągłych nakładów charakteryzuje się wieloma korzyściami i oszczędnościami: poprawa jakości powietrza (brak kurzu, brak konieczności wywożenia pojazdami), poprawa jakości gleby, w tym jej zdolności retencyjnych, zwiększenie bioróżnorodności, redukcja wykorzystania plastiku.

Galeria

powrót
BESbswy