Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica II NR 9:

Wszystkie WIEWIÓRKI nasze są

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica II - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

30 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica II

Krótki opis projektu

Projekt zakłada zakupienie i montaż 100 budek dla wiewiórek na terenie Dzielnicy II. Projekt ma na celu stworzenie im nowych miejsc bytowania w drzewostanach, w których brakuje starych dziuplastych drzew i poprawę warunków do życia.

Opis projektu


W miejscach gdzie zainstalowane zostaną podwieszone drewniane domki - znajdować się będą także tablice informacyjno - edukacyjne pozwalające przechodniom zapoznać się z informacjami na temat wiewiórek.

 
Budki zostaną rozdysponowane wśród mieszkańców Dzielnicy II, którzy mają możliwość umieszczenia budek w miejscu, gdzie wiewiórki występują (montaż na drzewach, które są w dyspozycji prywatnych ludzi, instytucji, placówek oświatowych, spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych).
 
W ramach zadania zakupiony zostanie także pokarm do uzupełniania, w dostępnych dla mieszkańców lokalizacjach.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wiewiórki pospolite występują powszechnie na terenie całego kraju. Od 2014 roku podlegają częściowej ochronie gatunkowej. Występują w lasach, spotyka się je w zadrzewieniach i parkach. Zasiedlają stare budki lęgowe, duże gniazda i dziuple. Same budują gniazda w wysokich partiach drzew, np. w rozwidleniu gałęzi. Tworzą je z patyków, trawy i mchu. Wiewiórki budują kilka gniazd, a każde z nich ma inne przeznaczenie – mogą one służyć do magazynowania jedzenia, pilnowania potomstwa oraz spania.


Co je wiewiórka?

 
Wiewiórka jest zwierzęciem głównie roślinożernym. Jej przeważającym pożywieniem są nasiona drzew i orzechy. Z chęcią zjada także owoce leśne, pąki roślin i korę drzew. Niekiedy sięga po żywność pochodzenia zwierzęcego – owady, larwy, ptaki czy jaja.


Z uwagi na fakt postępującej urbanizacji – wiewiórki wymagają często wsparcia człowieka, gdyż potrzebują one schronienia przez cały rok, by móc wychować młode, a w mrozy mieć gdzie się schować oraz przechowywać zapasy. 


Jak wiewiórka przygotowuje się do zimy?
 
W odróżnieniu od wielu gryzoni nie zasypia na całą zimę. Wiewiórki zasypiają tylko w okresie największych mrozów. Przy lekkich zimach zdarzają się przypadki, że niektóre osobniki nie zasypiają w ogóle. Najbardziej aktywna jest o poranku i popołudniami, dlatego szansa na spotkanie jej w trakcie chłodnych miesięcy znacznie spada. Wiewiórki szykują sobie przed zimą zapasy pożywienia. Chowają je m.in. w dziuplach rozmieszczonych w różnych odległościach od gniazda lub w ziemi. Często gromadzą tyle zapasów, że nie są w stanie ich wszystkich zjeść.


Jak pomóc w zimie?
 
W okresie zimowym, możesz pomóc wiewiórce w zdobyciu pożywienia. Warto dać jej nasiona szyszek, orzechy włoskie i laskowe, orzeszki bukowe, nasiona klonu, żołędzie, owoce krzewów ozdobnych, jednocześnie dbając o to, by nie dostarczać ich zbyt wiele. Dary od człowieka powinny być jedynie pomocą dla wiewiórki, a nie jej całym pożywieniem.


Budki służą wiewiórkom przez cały rok, dlatego nie należy ich demontować po okresie rozrodczym. W ciągu zimy ssaki te mogą same w nich mieszkać lub magazynować w nich zapasy pożywienia.


Realizacja przedmiotowego projektu przyczyni się do poprawy bytu wiewiórek, uatrakcyjnienia okolicy w tym także pod względem edukacyjnym.
Efekty realizacji projektu będą ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców z terenu Dzielnicy II.


Źródło: Lasy Państwowe 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup budek Zakup budek drewnianych 100 sztuk w cenie ok. 100 zł za sztukę 10 000,00 PLN
Montaż budek Dystrybucja wśród mieszkańców + kampania informacyjna 1 000,00 PLN
Zakup pożywienia Zakup pokarmu dla wiewiórek, np. orzechów 15 000,00 PLN
Tablice informacyjno - edukacyjne Montaż tabliczek w miejscach, gdzie budki zostaną zamontowane w dostępnej odległości do uzupełniania pokarmu przez mieszkańców (ciągi piesze, park) 4 000,00 PLN
30 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup budek Zakup różnego rodzaju budek drewnianych, odpowiednich dla wiewiórek I kwartał
Montaż i dystrybucja Montaż budek oraz przekazywanie mieszkańcom Cały rok

Galeria

powrót