Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica VII NR 11:

Wały Wisły w Przegorzałach bezpieczne dla pieszych

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica VII - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Asfaltowa ścieżka na wałach Wisły wzdłuż obwodnicy Przegorzał od skrzyżowania z ulicą Jodłową (przystanek autobusowy Kraków Przegorzały Obwodnica) do skrzyżowania z ulicą Gajówka (przystanek autobusowy Na Krępaku)

Krótki opis projektu

Wały od lat to tor kolarski dla rowerzystów będących zagrożeniem dla spacerujących rodzin z dziećmi oraz osób wyprowadzających psy. Prosimy o przestrzenne rozdzielenie strefy pieszej od rowerowej i wykonanie ograniczników prędkości dla rowerzystów

Opis projektu

Uważam, że nasz problem najskuteczniej rozwiązałyby progi bezpieczeństwa, adekwatne do progów jakie są stosowane dla samochodów, które zastosowano m.in. na ścieżce rowerowej w Sopocie 

(https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/progi-zwalniajace-na-sciezce-rowerowej-w-sopocie-maja-okielznac-rowerzystow/h899w7v). 
Z przytoczonego artykułu wynika, że rowerzyści nie zwracają uwagi na znaki drogowe, więc sam znak z pewnością nie wystarczy.
Wsparciem dla znaków ograniczenia prędkości i zakazu spychania pieszych ze ścieżki (?) mogłoby być monitorowanie proponowanego odcinka trasy pieszo rowerowej zainstalowanymi kamerami. 
Dużo bardziej kosztownym rozwiązaniem byłoby zrobienie tzw. szykan, które wymuszałyby zwolnienie prędkości rowerzystów. 
Niezmiernie ważne wydaje się fizyczne rozdzielenie części pieszej i rowerowej np. miękkimi, plastikowymi pachołkami, które  mogłoby pomóc w "rozbijaniu" peletonów i grup rowerzystów na mniejsze fragmenty, które nie stanowiłyby zagrożenia dla pieszych.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Asfaltowa ścieżka wzdłuż Wisły obecnie jest ścieżką wyłącznie rowerową. Wraz z popularyzacją tej trasy rowerowej lokalni piesi zostali pozbawieni do niej dostępu, ponieważ korzystanie z niej jest dla nich niebezpieczne. Oprócz pędzących z ogromną prędkością, pojedynczych rowerzystów  pojawiają się na niej kilku a nawet kilkunastoosobowe peletony kolarzy, zrzeszonych w samozwańczych grupach bądź klubach sportowych, etc. traktujących tę piękną trasę jak tor wyścigowy. Wobec tego że jadą parami obok siebie, bądź zwartą grupą zajmują całą szerokość ścieżki i trzeba im ustąpić, a raczej - odskoczyć, że by nie zostać potrąconym. "Sportowcy " ci często są agresywni i grubiańscy. Dla spacerujących mieszkańców Przegorzał ścieżka od kilku lat po prostu jest niedostepna - jest zbyt niebezpiecznie. Trasa jest (słabo) oznaczona jako pieszo-rowerowa, ale nie odważyłabym się wyjść na nią z dzieckiem w wózku, ani tym bardziej prowadzonym za rękę; nie zabrałabym na nią również psa na smyczy. Seniorzy mieszkający w Przegorzałach również boją się zbliżać do tej uroczej trasy. Ja również przestałam już wychodzić na spacer z psem przedmiotową trasą, ponieważ musiałam go trzymać przy nodze, cały czas się nerwowo rozglądać i zeskakiwać w trawę, ryzykując skręcenie kostki, kiedy pojawiali się rowerzyści.

Uważam, że jako mieszkańcy Przegorzał, rodziny z małymi i dużymi dziećmi, osoby samotne i seniorzy mamy pełne prawo do bezpiecznego korzystania ze ścieżki, która jest tak blisko naszego miejsca zamieszkania i powinna być również dostępna dla pieszych. Doprawdy ironiczne jest oznaczenie trasy pieszej piktogramem osoby z dzieckiem - od lat nie widzi się w tym miejscu rodziców z dziećmi... Pojawienie się ich na tej trasie Tour de Cracovie byłoby zbyt niebezpieczne! 

Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
zainstalowanie znaków i kamer 06.2025
powrót