Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 25:

Tablica informująca o lokalizacji Julagu I Płaszów

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

9 800,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Główna lokalizacja: Ulica Prokocimska, na jednej z działek 127/10, 130/18, 130/ 13 lub w pasie drogowym do nich przylegającym

Krótki opis projektu

Tablica informująca o lokalizacji i historii Julagu I Płaszów

Opis projektu

Umieszczenie przy ul. Prokocimskiej tablicy informacyjnej, która przypomni o istnieniu obozu pracy przymusowej dla Żydów (Julag I), który powstał w połowie 1942 r. pomiędzy ulicą Wielicką, a linią kolejową Płaszów – Kraków. Ze względu na to, że ulica Prokocimska nie jest zbyt uczęszczana proponujemy niskobudżetową tablicę, jak np. ta przypominająca o cmentarzu cholerycznym (patrz foto).
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

W ostatnich latach dwa obozy: Julag II Prokocim i Julag III Bieżanów zostały upamiętnione stosownymi tablicami. Istnienie Julag I przy ul. Prokocimskiej to nadal zupełnie zapomniany fakt. Uważamy, że należy przypomnieć jego historię.
Więźniami obozu byli Żydzi z gett w Krakowie i pobliskich miejscowościach. W chwili założenia obóz podlegał dowódcy SS i policji w dystrykcie krakowskim, a latem 1943 r. został podporządkowany obozowi pracy przymusowej Plaszow (Zwangsarbeitslager Plaszow des SS- und Polizeiführers im Distrikt Krakau). Przez cały okres istnienia Julagu I funkcję komendanta sprawował Franz Josef Müller.
Lokalizacja Julagu I była związana z planami rozbudowy krakowskiego węzła kolejowego. Szybki postęp inwestycji opierał się na wykorzystaniu przymusowej pracy więźniów, stąd w obozie skoszarowano ponad 1000 osób, w zdecydowanej większości młodych mężczyzn zdolnych do ciężkiej, fizycznej pracy.
W 1943 r. warunki życia więźniów zdecydowanie pogorszyły się. Powszechne były rewizje, kary, szykany, bicie. Dochodziło także do selekcji i egzekucji. W czerwcu 1943 r. w Julagu I wybuchła epidemia tyfusu, która znacząco wpłynęła na funkcjonowanie obozu i zdziesiątkowała więźniów.
Jesienią tego samego roku przystąpiono do likwidacji obozów pracy dla Żydów w całym Generalnym Gubernatorstwie. Większość więźniów Julagu I została odesłana do obozu macierzystego, a następnie, po selekcji do obozów przy zakładach zbrojeniowych w dystrykcie radomskim.
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie treści merytorycznej Przygotowanie informacji oraz ewentualnych fotografii 800,00 PLN
Opracowanie graficzne tablicy Wybór materiałów, które zostaną umieszczone oraz wykonanie mapy obozu i przygotowanie projektu graficznego. 1 000,00 PLN
Wykonanie tablicy i jej montaż Wykonanie tablicy i jej montaż 8 000,00 PLN
9 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie treści merytorycznej i wykonanie projekty graficznego Przygotowanie treści merytorycznej i wykonanie projekty graficznego listopad - luty 2026
Wykonanie i montaż tablicy Wykonanie i montaż tablicy marzec 2026

Galeria

powrót
BESbswy