Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica III NR 42:

Rzeczny zagajnik Białuchy

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica III Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

400 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka nr 1052/40 i inne sąsiednie działki

Krótki opis projektu

Projekt zakłada utworzenie drewnianej ścieżki nad rzeką Białuchą (odcinek pomiędzy ul. Wileńską, a mostem kolejowym) wraz z oświetleniem parkowym, uporządkowaniem terenu, nasadzeniami zieleni i montażem elementów małej architektury.

Opis projektu

Głównym celem projektu jest utworzenie drewnianej ścieżki nad rzeką Białuchą (odcinek pomiędzy ul. Wileńską, a mostem kolejowym) wraz z oświetleniem parkowym, uporządkowaniem terenu, nasadzeniami zieleni (ze szczególnym uwzględnieniem roślinności charakterystycznej dla terenów nadrzecznych) i montażem elementów małej architektury (ławki, kosze na odpady) z odpowiednim poszanowaniem rzeki Białuchy oraz bioróżnorodności.
 
Projekt zakłada również:
  • przeprowadzenie czynności pielęgnacyjnych obecnej zieleni, 
  • utworzenie zejść bezpośrednio nad koryto Białuchy, 
  • utworzenie miejsc widokowych,
  • montaż tablic edukacyjnych o historii rzeki Białucha, roli rzek w miastach oraz dlaczego i w jaki sposób powinniśmy o nie dbać,
  • zabezpieczenie siedlisk rzadkich występujących gatunków, np. bobrów, ptaków,
  • analizę formalno-prawna działki sąsiedniej (działka nr 114) w celu zachowania ciągłości w przebiegu ścieżki i utworzenia dojścia do planowanego parku kieszonkowego przy ul. Czerwonego Prądnika.
Pożądnym efektem w ramach projektu jest pozyskanie części działki nr 114 do zasobu gminnego, która umożliwi dojście do planowanego parku kieszonkowego przy ul. Czerwonego Prądnika od strony mostu kolejowego i rzeki Białucha.
 
Realizacja zadania musi odbywać się z poszanowaniem bioróżnorodności oraz ochroną rzeki Białuchy. Docelowa koncepcja zagospodarowania terenu powinna być opracowana w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w istniejącą dziką przestrzeń. W załączeniu mogą Państwo zobaczyć stan obecny terenu, na których to planuje się realizacje projektu oraz przykładową drewnianą ścieżkę.
 
Projekt musi być spójny z ideą Ekomuzeum Prądnika (uchwała nr LXXXIII/647/2023- https://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/436410/karta). Ekomuzeum Prądnika dla mieszkańców oznacza między innymi koordynację licznych oddolnych inicjatyw, przypisanych do realizacji różnym jednostkom miejskim, w taki sposób, aby powstała zielona sieć łącząca tereny nad Prądnikiem - od Zielonek po ujście rzeki na Dąbiu. Zadanie musi być również spójne z istniejącymi już miejscami nad Białuchą (rejon ul. Celarowskiej, skwer "Kraków Olsza Park nad Białuchą") oraz całą koncepcją zagospodarowania bulwarów Białuchy do ujścia rzeki na Dąbiu.
 
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Realizacja zadania pozwoli na poprawę walorów estetycznych zaniedbanych terenów zielonych znajdujących się nad Białuchą na terenie dzielnicy III Prądnik Czerwony. Utworzenie oświetlonej drewnianej ścieżki pomiędzy ul. Wileńską, a mostem kolejowym wpłynie na poprawę bezpieczeństwa terenów znajdujących się bezpośrednio nad rzeką, na której to dochodzi bardzo często do spożywania alkoholu, zaśmiecania terenu czy występowania innych działań społecznie nieakceptowalnych.
 
Projekt wpisuje się również w Koncepcję Parku Linearnego wzdłuż Białuchy, która została uchwalona przez Radnych Miasta Krakowa w uchwale LII/984/16 z dn. 14 września 2016 r. w sprawie ustalenia kierunków dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie utworzenia nowego parku miejskiego Bulwary Białuchy.
 
Dodatkowo, realizacja zadania przyczyni się do zachowania i ochrony walorów przyrodniczych, zachęci mieszkańców do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu oraz zaoferuje możliwość poznawania i odkrywania uroków Białuchy na nowo. Uporządkowanie terenu i pozyskanie części działki nr 114 do zasobu gminnego umożliwi wyznaczenie nowych ciągów spacerowych prowadzących od planowanego parku kieszonkowego przy ul. Czerwonego Prądnika w stronę mostu kolejowego i rzecznego zagajnika Białuchy.
 
Współpraca przy realizacji zadania z Ekomuzeum Prądnika umożliwi w przyszłości połączenie tej części ścieżki z pozostałymi odcinkami bulwarów Białuchy tworząc jeden wspólny oraz spójny ciąg od granic miasta po ujście rzeki na Dąbiu. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 20 000,00 PLN
Realizacja zadania Realizacja zadania zgodnie z opracowaną dokumentacją 380 000,00 PLN
400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 2026 r.
Realizacja zadania Realizacja zadania zgodnie z opracowaną dokumentacją 2027 r.

Galeria

powrót
BESbswy