Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 155:

Projekt 103, Konferencja estakady, mosty, przestrzeń miejska

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

400 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Sala kongresowa możliwie najbliżej ul. Turowicza w przestrzeni zamkniętej.

Krótki opis projektu

Konferencja, seminarium, warsztaty, dotycząca terenów pod estakadami, wiaduktami, mostami i przestrzeniami zdegradowanymi. Otwarta dla wszystkich mieszkańców Krakowa, administracji, Radnych Miasta Krakowa, projektantów i urzędników. Projekt 103. Dostępność dla mieszkańców będzie zapewniona poprzez otwarte zapisy.

Opis projektu

Konferencja ma na celu podsumowanie dotychczasowych sukcesów Krakowa na rzecz wykorzystania terenów leżących pod konstrukcjami infrastrukturalnymi.

Konferencja zostanie zorganizowana przez urzędników dla mieszkańców. Jej zadaniem będzie pokazanie nowoczesnego i kreatywnego wykorzystania przestrzeni w coraz bardziej zagęszczającej się tkance miejskiej. Każda działka, każdy trawnik, każdy skrawek jest pod wielką presją deweloperów.
Trening z wykorzystaniem warsztatów, spotkań otwartych i wykładów.
Konferencja może odbyć się możliwie najbliżej terenu przeznaczonego pod budowę Centrum Sportów Miejskich Projekt 103 - pod estakadą Ulicy Turowicza w przestrzeni zamkniętej.
 
Konferencja zorganizowana będzie z udziałem przedstawicieli miejskich jednostek odpowiedzialnych za zarządzanie terenami dróg, mostów, torowisk, działek miejskich, terenów sportowych. Mieszkańcy będą mogli spotkać się z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa oraz jednostek miejskich i porozmawiać o problemach z wykorzystaniem terenów pod infrastrukturę.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W Krakowie udało się już zagospodarować tereny pod: Ulicą Wita Stwosza, estakadami kolejowymi, mostami nad bulwarami rzeki Wisły w samym centrum starego miasta.
Mamy w mieście nadal kilka obiektów, które mogą zostać twórczo wykorzystane. Wśród nich jeden szczególnie się wyróżnia. Jest to teren pod estakadą ulicy Jerzego Turowicza, przewidziany już w roku 2019 na realizację Projektu 103 - Centrum Sportów Miejskich. Do dziś nie doczekał się realizacji.

Na konferencji szczególny nacisk chcielibyśmy położyć na ekspozycję sukcesów UMK w realizacji zadań rewitalizacji, reużytkowania terenów zdegradowanych. Chcielibyśmy skonfrontować te dokonania z realizacjami z innych miast: Torunia Wrocławia, Warszawy. Ale także poznać realizacje z zagranicy: Sztokholm, Montreal, Nowy Jork, Londyn.

Organizacja konferencji poświęconej przestrzeniom pod estakadami i obszarom zdegradowanym może znacząco przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej, wymiany dobrych praktyk oraz inspirowania lokalnych inicjatyw rewitalizacyjnych. Wydarzenie to stworzy przestrzeń do współpracy różnych środowisk – mieszkańców, ekspertów, organizacji pozarządowych i samorządu oraz może stanowić impuls do lepszego zagospodarowania zaniedbanych terenów w duchu zrównoważonego rozwoju miasta.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przeprowadzenie konferencji - Materiały reklamowe konferencji - Druk materiałów konferencyjnych - Podróże prelegentów - Noclegi prelegentów - Wynagrodzenie prelegentów - Folder wytycznych i dobrych praktyk - Dystrybucja materiałów konferencyjnych, propagacja idei po konferencyjnych PR - Wynajem pomieszczeń i środki konferencyjne, tłumaczenia itp. - Wystrój konferencyjny - Catering - Obsługa video i streamingu online, materiały wideo trwale zapisane i udostępnione publiczności na stronach www odpowiedniej jednostki UMK. - Obsługa fotograficzna 400 000,00 PLN
400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przeprowadzenie konferencji Wybór organizatora, organizacja sali konferencyjnej, podróży, koordynacja programu, przeprowadzenie spotkań, wykładów i warsztatów, wydruk materiałów po konferencyjnych, dystrybucja, materiały PR i ich dystrybucja do mediów tak by wnioski z konferencji dotarły do mieszkańców Krakowa. czerwiec - październik 2026 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Organizacja konferencji poświęconej przestrzeniom pod estakadami i obszarom zdegradowanym może znacząco przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej, wymiany dobrych praktyk oraz inspirowania lokalnych inicjatyw rewitalizacyjnych. Wydarzenie to stworzy przestrzeń do współpracy różnych środowisk – mieszkańców, ekspertów, organizacji pozarządowych i samorządu oraz może stanowić impuls do lepszego zagospodarowania zaniedbanych terenów w duchu zrównoważonego rozwoju miasta.
powrót