Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 152:

Ogród Z Pamięci-park dla osób z trudnościami poznawczymi.

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

2 000 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Rzeczny Aleksandry, część północna

Krótki opis projektu

Ogród Z Pamięci pierwszy w Polsce park dostosowany do potrzeb osób z demencją i chorobą Alzheimera. Specjalnie zaprojektowana przestrzeń wspiera pamięć, stymuluje zmysły i poprawia dobrostan, tworząc bezpieczne i przyjazne miejsce dla wszystkich.

Opis projektu

Pierwszy w Polsce park dostosowany do potrzeb i możliwości osób z demencją oraz chorobą Alzheimera. Specjalnie zaprojektowany układ przestrzenny zapobiega dezorientacji, a obecność „roślin ze wspomnień” wspomaga procesy poznawcze.
Ogród Z Pamięci to projekt miejskiej przestrzeni parkowej stworzony z myślą o osobach starszych oraz wszystkich, którzy doświadczają trudności poznawczych. Opiera się na zasadach designu prospołecznego, włączającego i empatycznego. Jego celem jest nie tylko poprawa dostępności, ale także stymulacja emocjonalna, sensoryczna i poznawcza użytkowników.
Park zapewnia odpowiednie środowisko dla osób z zaburzeniami otępiennymi dzięki starannie zaplanowanej strukturze przestrzennej oraz rozwiązaniom ułatwiającym orientację. Kluczowym elementem projektu są „rośliny ze wspomnień” – gatunki znane osobom starszym, pełniące funkcję bodźców przywołujących wspomnienia.
Koncepcja parku opiera się na badaniach naukowych, które dowodzą, że kontakt z zielenią ma pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny i fizyczny. Wielozmysłowe oddziaływanie otoczenia przyczynia się do redukcji stresu, poprawy samopoczucia oraz wsparcia procesów poznawczych. Odwołania do znanych krajobrazów pomagają budować poczucie przynależności – zarówno indywidualnej, jak i społecznej.
Ogród Z Pamięci to projekt pionierski w Polsce. Jego realizacja nie tylko zapewni osobom z demencją przyjazne i stymulujące otoczenie, ale także zwiększy ich widoczność w przestrzeni publicznej. Przyczyni się do poprawy jakości życia, wzmocnienia poczucia godności i autonomii, a także przyniesie korzyści społeczne – również dla opiekunów.
Głównymi beneficjentami projektu są osoby z trudnościami poznawczymi oraz ich bliscy, jednak park pozostaje otwarty i dostępny dla wszystkich. Tworzy przestrzeń sprzyjającą wyjściu z izolacji i integracji międzypokoleniowej.
 

Autorką projektu jest dr Anna Mokrzycka-Wagner, wykładowczyni na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, we współpracy z inż. arch. Jakubem Wagnerem. Projekt powstał w ramach pracy doktorskiej na Wydziale Form Przemysłowych
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt rozwija nowe podejście do myślenia o miejskiej przestrzeni publicznej jako „przestrzeni do życia bez wyłączania”. Z przestrzeni publicznej, która z zasady jest przestrzenią wspólną, chcą korzystać ludzie o bardzo różnych potrzebach. Uwrażliwienie na potrzeby różnorodnych grup staje się powoli na całym świecie ważnym trendem i jest realizowane w coraz odważniejszy sposób, również w projektowaniu zielonych przestrzeni publicznych. Fakt, że ludzie różnią się nie tylko pod względem fizycznym, ale też pod względem psychicznym, jest podstawą działań mających na celu zaproszenie do przestrzeni publicznej szerokiej grupy osób, które doświadczają trudności w funkcjonowaniu społecznym. Jednym z ważnych założeń projektu jest uwzględnianie różnorodności i walka ze stygmatyzacją. Projekt wspiera zwiększenie poczucia godności i przydatności społecznej w tej grupie, aktywizuje, promuje sprzyjające zdrowieniu sposoby spędzania czasu. Realizacja projektu wpłynie na zwiększenie poziomu empatii społecznej dla osób z demencją, upowszechni podejście włączające, empatyczne, inkluzywne oraz prospołeczne. 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koszty wykonania dokumentacji projektowej, prac w terenie, koszty związane z zakupem i nasadzeniami zieleni, koszty wykonania małej architektury Realizacja 2 000 000,00 PLN
2 000 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt dwuletni: 06.2025-06.2026 wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwoleń 07.2026- 06. 2027 realizacja projektu 06.2025-06.2027

Galeria

powrót
BESbswy