Fotografia dla amatorów oraz zaangażowanych seniorów.
Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Kraków
Krótki opis projektu
Angażowanie osób ze środowiska seniorów, aktywne życia z równoczesnym wykorzystaniem własnego aparatu fotograficznego lub urządzenia smartfon. Udział w spotkaniach koła fotograficznego " Trzecie OKO", Doświadczenia we współdziałaniu w grupie.
Opis projektu
W bieżącym roku rozpoczęliśmy projekt: „Chórzystki Chórzyści", który dotyczy chórów środowiska Krakowskiego. Członkowie naszego Koła (seniorzy) fotografują wydarzenia związane z występami chórów oraz portretują osoby związane ze śpiewem zespołowym. We wrześniu/październiku 2025 r. planujemy wystawę wykonanych prac w połączeniu z naszą coroczną wystawą przeglądową obrazującą działalność członków naszego koła. Pierwszy pokaz odbędzie się w galerii Uniwersytetu Rolniczego a następne w zaprzyjaźnionych Krakowskich Domach Kultury, również małych galeriach przy krakowskich kawiarenkach. Koszty związane z dojazdami na miejsca występów seniorzy fotografowie pokrywają sami, a następnie na wspólnych spotkaniach warsztatowych poprawiają zdjęcia w darmowych programach graficznych.
Ponieważ chórzyści to bardzo ciekawe osobowości zapraszamy ich na portretowanie oraz na sesje osobiste, a następnie wspólnie segregujemy nasze prace fotograficzne. Seniorzy z naszego Koła „Trzecie OKO” są bardzo zmotywowani do wykonania tego projektu, a ja jako opiekun Koła staram się, żeby zainteresowanie nie malało. Jako były fotograf i nauczyciel fotografii w branżowej szkole ciągle dysponuję sprzętem fotograficznym, który wypożyczam nieodpłatnie do realizacji zaplanowanych zdjęć. Osobiście uważam, że temat chórów w fotografii jest bardzo ciekawy , ale trochę zaniedbany w porównaniu z innymi dziedzinami muzyki. W roku 2025 wykonamy około 12 wysokiej klasy portretów chórzystów oraz dołączymy szereg prac powiązanych z występami i konkursami minionych lat. Ale będzie to dopiero pierwszy krok, ponieważ cały czas planujemy drążyć ten temat w następnych latach.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Działalność Koła ma na celu angażowanie osób ze środowisk ludzi starszych tak mężczyzn jak i kobiet o zainteresowaniach artystycznych mających w swojej przeszłości choćby minimalny kontakt z fotografią czy sztuką. Koło liczy obecnie około 20 osób, a spotkania odbywają się raz na dwa tygodnie na których rozmawiamy na temat fotografii artystycznej z naciskiem na działalność wystawienniczą, poza tym każdy członek ma obowiązek brać udział w konkursach fotograficznych krajowych i międzynarodowych, w październiku minionego roku członkowie naszego koła zdobyli pierwsze i trzecie miejsce oraz wyróżnienie w 4 konkursie fotograficznym „Kraków w obiektywie seniora” zorganizowany przez Małopolską izbę samorządową a sponsorowaną przez Miasto Kraków (zdj.7). Znacząca część członków to seniorzy (około 80%), ale są też osoby młodsze jako, że mogą brać udział również rodziny członków Koła (dzieci, wnuki, brat, siostra). Koło ma charakter otwarty. W czerwcu ubiegłego roku gościnnie wystąpił u nas z wykładem na temat fotografii modowej, fashion oraz fotografii portretowej z przekazem na sztukę współczesną Hasan Erdem Calik - turecki fotograf oraz filmowiec ze Stambułu, który uprawia głównie nowatorskie trendy w sztuce fotografii z dbałością o najdrobniejsze szczegóły (zdj.008). W ramach łączenia inspiracji i edukacji oraz nieformalnego samokształcenia członków grupy z wykorzystaniem zasobów Internetu, bibliotek miejskich, własnych doświadczeń członkowie Koła przygotowali szereg ciekawych wykładów na temat znanych artystów fotografików:
Zofia Rydet - Alina
Diana Arbus - Małgorzata
Andrzej Dragan - Alina
Witold Michalik - Wojciech
Ansel Adams - Henryk
Warsztaty: nauka fotografowania przy świetle sztucznym i błyskowym poszerzona o wykonywanie zdjęć drobnych przedmiotów i portretów przez uczestników (zdj.005 i zdj.006). Rozpoczęta sesja fotograficzna w Czernej koło Krzeszowic, cel: dwa klasztory, kamieniołom i pole golfowe. W trakcie: zdjęcia z okolic zbiornika wodnego Bagry w Krakowie.
Jesteśmy zapraszani na Wernisaże wystaw fotograficznych na terenie Krakowa przez autorów z poza Koła. Zorganizowaliśmy własną wystawę przeglądową prac naszych Członków i Członkiń, która pierwszy raz została eksponowana w galerii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (zdj. 001), a następnie w Miejskim Domu Kultury „Malwa” (zdj.002) oraz galerii kawiarni „Pojnarówka art&coffee bar” (zdj.003), obecnie wystawiana jest w Miejskim Domu Kultury „Strych” (zdj.004) ul. Masarska 14 w Krakowie. Koszt wydruku oraz oprawy zdjęć w całości pokryły osoby biorące udział w wystawie co dla osób będących na emeryturach było dużym wyzwaniem. Korzystając z pomieszczenia Uniwersytetu Rolniczego (nie odpłatnie) w ramach warsztatów rozpoczęliśmy zdjęcia do wystawy „Chórzystki Chórzyści”. Wykonujemy portrety artystów, które będziemy chcieli wystawić najpóźniej w październiku bieżącego roku. Zależy nam pozyskaniu środków na oprawę zdjęć oraz bieżącą działalność Koła fotograficznego „Trzecie OKO”: wydruki plakatów informacyjnych, wyjazdy na sesje, opłaty autorskie za wykłady artystów z poza Koła.
Artur Gawor opiekun Koła „Trzecie OKO”
Nazwa | Opis | Koszt |
---|---|---|
Organizacja wystawy „Chórzystki i Chórzyści” plus wystawa przeglądowa koła fotograficznego Trzecie OKO (wspólna). Zakup kontenerów do transportu gotowych naszych prac. Zakup sztalug trójnożnych składanych. Opłata transportu. Wydruk plakatów informacyjnych. Działalność Koła: Wydatki związane z zapraszaniem słynnych fotografów lub malarzy (honoraria autorskie). Sesje wyjazdowe członków Koła związane z działalnością krakowskich chórów (występy, konkursy). Opłaty wystawiennicze w części galerii. Ponadto nasze Koło planuje zorganizowanie większego otwartego pleneru fotograficznego plener w okolicy zbiornika wodnego Bagry Krakowskie na który mamy zamiar zaprosić inne koła fotograficzne. Organizacja wystawy „Chórzystki i Chórzyści” plus wystawa przeglądowa koła fotograficznego Trzecie OKO (wspólna). Zakup kontenerów do transportu gotowych naszych prac. Zakup sztalug trójnożnych składanych. Opłata transportu. Wydruk plakatów informacyjnych. Działalność Koła: Wydatki związane z zapraszaniem słynnych fotografów lub malarzy (honoraria autorskie). Sesje wyjazdowe członków Koła związane z działalnością krakowskich chórów (występy, konkursy). Opłaty wystawiennicze w części galerii. Ponadto nasze Koło planuje zorganizowanie większego otwartego pleneru fotograficznego plener w okolicy zbiornika wodnego Bagry Krakowskie na który mamy zamiar zaprosić inne koła fotograficzne. Artur Gawor opiekun Koła | W skład organizacji wystawy „Chórzystki i Chórzyści” wchodzi: wydrukowanie plakatów informacyjnych, wielkość i ilość decyduje o cenie, wydruk i oprawa zdjęć w zależności od wielkości zdjęć (40 zdjęciowa wystawa koszt około 8 000 zł). Zakup kontenerów do transportu, zakup sztalug trójnożnych (70 - 90 zł - jedna sztuka), transport, skromny poczęstunek na wernisaż i ewentualnie opłata za muzykę. Mogą wystąpić dodatkowe koszty, których w tej chwili nie jestem w stanie wyliczyć. Jako Koło zapraszamy na wykłady otwarte fotografików, a w tym roku chcielibyśmy to rozszerzyć o plastyków związanych w swojej sztuce z fotografią na przykład artystów malarzy korzystających z grafiki komputerowej, honoraria autorskie plus czasami koszty dojazdu. Członkowie Koła oprócz fotografowania na miejscu wyjeżdżają za chórami krakowskimi na sesje wyjazdowe: występy, konkursy, do tej pory koszty związane z transportem ponosiły osoby fotografujące. Część galerii za wystawiennictwo pobiera opłaty. | 25 000,00 PLN |
25 000,00 PLN |
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|
Wystawa fotograficzna „ Chórzystki Chórzyści” w połączeniu z wystawą przeglądową koła Trzecie OKO. | 12 wysokiej klasy portretów chórzystów częściowo wykonane w studio a częściowo wykonanych okazjonalnie np. fotografia uliczna. Kilka fotografii z występów chórów Krakowskich. Wystawa przeglądowa członków koła ma przedstawiać dorobek artystyczny seniorów fotografujących do roku 2025. | 15 10 2025 r. |