Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 144:

Widoczny to bardziej bezpieczny Miejski monitoring dworca

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

350 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: 6 kamer monitorujących teren Parku strzeleckiego oraz 6 kamer monitorujących ul. Lubomirskiego, ul. Zygmunta Augusta, ul Bosacką (w części przy RDA i od strony ul. Lubicz), ul. Topolowej oraz 2 kamery na ul. Rzeźniczej.

Krótki opis projektu

Wykonanie ok. 14 szt. kamer podłączonych do miejskiego monitoringu okolic Dworca Głównego, Dworca Autobusowego, Parku Strzeleckiego oraz ulic Topolowej, Bosackiej, Lubomirskiego oraz na ul. Rzeźniczej.

Opis projektu

Projekt z inspiracji mieszkańców oraz wskazań Policji o zdarzeniach w Parku i okolicach. 
Mieszkańcy dzielnicy I Stare Miasto oraz dzielnicy  II Grzegórzki, korzystać z relaksu w parku Strzeleckim zwracają uwagę na pogarszające się poczucie bezpieczeństwa. Wynika to zarówno z coraz częściej występującymi incydentami w parku i okolicach dworca jak i potrzeby działań prewencyjnych. Stąd propozycja objęcia parku i przyległego terenu monitoringiem. Należy zwrócić uwagę, że park strzelecki jest w administrowaniu i utrzymaniu jednostek gminnych w wyniku udostępnienia tego terenu mieszkańcom Krakowa.
Projekt ma na celu stworzenie monitoringu miejskiego ulic w okolicy dworca autobusowego Kraków MDA (ul. Bosacka) oraz w znajdującym się nieopodal parku Strzeleckim.
Monitoring taki powinien znacznie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w okolicy dworca jak i parku Strzeleckiego. 
Okolica ta, jest jedną z pierwszych miejsc, które widzą turyści po przyjeździe do Krakowa. Niestety znaczna ilość incydentów związana z parkiem (szczególnie latem - spożywanie alkoholu w ilościach znacznych, traktowanie parku jak publiczną toaletę) oraz wszelkiego rodzaju incydentów związanych z kradzieżami czy nagminnym łamaniem zasad ruchu drogowego, nie stanowi dobrej wizytówki miasta. 

Ów monitoring pozwoli na znacznie szybsze reagowanie na powstałe incydenty, będzie pomocny dla działań interwencyjnych policji oraz będzie stanowić dodatkowe źródło informacji do zaistniałych zdarzeń - obecnie muszą się posiłkować monitoringiem z okolicznych firm, który nie zawsze obejmują w swoim zakresie ulice.
 
Również monitoring w okolicach ul. Rzeźniczej znacznie przyczyni się do ograniczenia zdarzeń w okolicach ronda Grzegórzeckiego.
 
Monitoring powinien posiadać możliwość przechowywania nagrać przez kilkanaście dni, w celu zabezpieczenia operacyjnego policji lub innych służb.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zarówno mieszkańców jak i podróżnych przybywających do Krakowa.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i wykonanie monitoringu Wykonanie projektu monitoringu i realizacja monitoringu w terenie 350 000,00 PLN
350 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie projektu monitoringu, pozyskanie wszelkich uzgodnień, realizacja projektu w terenie Wykonanie projektu monitoringu, uzyskanie wszelkich uzgodnień, realizacja projektu - 2026 I-IV Kwartał 2026
powrót
BESbswy