Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 106:

Uwaga na jeże! - 40 znaków drogowych

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

320 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren Miasta Krakowa ul. Nowosądecka, ul. Sołtysowska, ul. Turowicza, ul. Dobrego Pasterza, ul. Borsucza, ul. Józefa Wybickiego, ul. Wacława Króla, ul. Rybitwy, ul. Majora, ul. Łużycka, ul. Karola Bunscha, ul. Wiśniowy Sad, ul. Stefana Bobrowskiego, ul. Miarowa, ul. Walerego Eliasza-Radzikowskiego, ul. Kocmyrzowska, ul. Czorsztyńska, ul. Dmowskiego, ul. Mazowiecka, ul. Kopernika, ul. Wiedeńska, ul. Browarniana, ul. Wlotowa, ul. Litewska, ul. Złoty Róg, ul. Zarzecze, ul. Aleksandra Fredry, ul. Na Kozłówce, ul. Kobierzyńska, ul. Spółdzielców, ul. Grabowa, ul. Bociana, ul. Promienistych, ul. Koszutki, ul. Zalesie, ul. Olszecka, ul. Odlewnicza, ul. Piastowska, ul. Henryka Rodakowskiego

Krótki opis projektu

Montaż 40 znaków drogowych - Uwaga na jeże przy drogach na terenie miasta, gdzie najczęściej występują jeże i najczęściej giną pod kołami samochodów.

Opis projektu

Dzięki realizacji tego projektu, uda się uratować życie wielu jeży na terenie naszego miasta. Jak się szacuje, pod kołami samochodów ginie co czwarty jeż, a w samym Krakowie umiera ich z tego powodu każdego roku tysiące. Zwłaszcza, że po zmroku są one niemal niewidoczne na drogach, a w obliczu nadjeżdżających pojazdów zastygają w bezruchu. Dlatego trzeba im pomóc, również przez odpowiednie oznakowanie ulic, tak aby kierowcy mogli wykazać się większym skupieniem i uwagą; a jak wykazują badania, wolniejsza jazda zwiększa szansę jeży na przeżycie. Trzeba im pomóc także dlatego, aby w ogóle przetrwały w naszym mieście, ponieważ ich liczba gwałtownie spada. Aktualnie w skali całego miasta takich tablic jest zdecydowanie za mało, bo tylko 27, podczas gdy dla porównania np. w znacznie mniejszym Lublinie ustawiono ich 37. Na pilną potrzebę ustawiania kolejnych tablic ostrzegawczych wskazują regularnie mieszkańcy Krakowa, którzy za pośrednictwem Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt (KSOZ), zgłosili 40 propozycji nowych lokalizacji takich znaków.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu oraz nasadzenia, jak także konkretne ich lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego. Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Warto zauważyć, że jeże to nie tylko urocze zwierzątka, ale ich obecność pomaga także w kontrolowaniu populacji szkodników.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup i montaż 40 znaków drogowych: Uwaga na jeże Znak kwadratowy: Uwaga na jeże. Na żółtym tle czerwony trójkąt, a na nim sylwetka jeża. Na dole napis: UWAGA NA JEŻE 320 000,00 PLN
320 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wybór lokalizacji znaków Ostateczny wybór i uzgodnienie z odpowiednimi służbami lokalizacji znaków Uwaga na jeże na terenie całego Krakowa Druga połowa 2025 r.
Zakup i montaż znaków drogowych Realizacja zadania zakupu i montażu na podstawie wcześniejszych uzgodnień na temat ich lokalizacji pierwsza połowa 2026 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada montaż znaków drogowych ostrzegających o występowaniu jeży w różnych lokalizacjach na terenie miasta Krakowa. Realizacja zadania pozwoli na zwiększenia bezpieczeństwa jeży podczas przemieszczania się w terenach zielonych sąsiadujących z drogami.
powrót