Rewitalizacja terenu obok CH Czyżyny:alejki, oświetlenie
Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica XVI Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Teren przed centrum handlowym CH Nowe Czyżyny, sąsiadujący z parkingiem. Wytypowane działki: 72/9, 72/37, 72/3, 72/4, 209/34, 209/36, 209/10, 209/11, 209/12, 209/25, 209/29, 221/2 . W miarę możliwości, teren może zostać rozszerzony o dodatkowe działki: 210, 211/2, 211/3, 211/4, 212/4, 213, co pozwoli na zwiększenie obszaru projektu.
Krótki opis projektu
Projekt zakłada rewitalizację terenu obok CHCzyżyny przez budowę alejek spacerowych, montaż latarni, zwiększenie liczby koszy na śmieci oraz nasadzenie drzew i kwiatów. Celem jest poprawa estetyki, bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców.
Opis projektu
Teren przed centrum handlowym i parkingiem jest obecnie niezagospodarowany, zaniedbany i zaśmiecony. Co więcej, niektóre zakątki tego obszaru są często wykorzystywane jako toaleta. Miejsce to ma jednak duży potencjał, by stać się przyjaznym zakątkiem dla mieszkańców oraz osób odwiedzających tę część miasta. Dodatkowo, z roku na rok coraz więcej samochodów zaczyna parkować w tym miejscu, co oznacza, że bez podjęcia działań istnieje ryzyko, iż przestrzeń ta w przyszłości zamieni się w kolejną strefę parkingową zamiast pełnić funkcję rekreacyjną.
W ramach projektu przewiduje się:
1. Budowę alejek spacerowych – poprawa komfortu poruszania się po terenie dla mieszkańców oraz osób korzystających z tej trasy do i z przystanku tramwajowego.
2. Instalację oświetlenia – zwiększenie bezpieczeństwa po zmroku, co szczególnie korzystnie wpłynie na wszystkich pieszych poruszających się w tym miejscu.
3. Montaż dodatkowych koszy na śmieci – ograniczenie problemu zaśmiecania, które obecnie negatywnie wpływa na wizerunek tej części miasta.
4. Rewitalizację zieleni – uporządkowanie terenu, nasadzenie nowych drzew, krzewów i kwiatów, co wpłynie na estetykę miejsca.
Realizacja projektu pozwoli na uporządkowanie przestrzeni publicznej oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Wprowadzenie nowych nasadzeń i elementów małej architektury sprawi, że miejsce to przestanie być zaniedbaną i nieestetyczną przestrzenią, a stanie się wizytówką tej części Krakowa.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Obecnie teren ten jest zaniedbany i często zaśmiecany. Zjawisko to wpisuje się w tzw. *teorię rozbitych okien* – jeśli miejsce wygląda na opuszczone i zaniedbane, ludzie częściej pozostawiają tam odpady. Rewitalizacja tej przestrzeni sprawi, że mieszkańcy oraz osoby odwiedzające centrum handlowe chętniej będą z niej korzystać, a jej uporządkowanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i estetyki dzielnicy.
Co istotne, teren ten jest codziennie uczęszczany przez dużą liczbę pieszych, w tym mieszkańców zmierzających na przystanek tramwajowy i z powrotem. Wprowadzenie zieleni oraz elementów infrastruktury, takich jak latarnie i alejki, podniesie atrakcyjność miejsca, czyniąc je bardziej funkcjonalnym i przyjaznym. Oświetlenie terenu sprawi, że stanie się on bezpieczniejszy w godzinach wieczornych. Wyposażenie w dodatkowe kosze na śmieci pomoże w ograniczeniu problemu odpadów.
Nowo zagospodarowana przestrzeń będzie doskonałym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu z dziećmi, a także zapewni większy komfort i przyjemność właścicielom psów