Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 143:

Aria na balkonie Bezpłatne koncerty dla mieszkańców Krakowa.

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

30 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Plac przed Operą Krakowską

Krótki opis projektu

Projekt przewiduje realizację bezpłatnego, ogólnodostępnego koncertu plenerowego arii operowych, operetkowych, musicalowych z balkonu Opery Krakowskiej. Swobodną atmosferę tych spotkań dopełniać będą anegdoty z życia artystycznego.

Opis projektu

Projekt jest szansą dla szerokiej grupy mieszkańców Krakowa do spotkań z muzyką operową i operetkową. Adresowany jest szczególnie do osób, które z przyczyn ekonomicznych, barier komunikacyjnych, zdrowotnych [osoby z niepełnosprawnościami] itp. nie mogą w sposób swobodny skorzystać z oferty jednostek kulturalnych. Projekt zakłada ogólną dostępność wydarzenia.

 
To będzie wyjątkowy moment dla mieszkańców Krakowa, którzy razem niezależnie od wieku będą mogli spotkać się przy muzyce. Popularne arie i cieszące się niesłabnącą popularnością melodie z oper i operetek w wykonaniu artystów zabrzmią dla Krakowian z balkonu Opery Krakowskiej w letni wieczór.
 
Projekt nawiązuje do tradycji artystycznych, kiedy to kochani przez publiczność artyści operowi śpiewali z okien i balkonów hoteli, teatrów budząc entuzjazm wśród zgromadzonych. Na zawsze pozostaną w pamięci melomanów takie wystąpienia np. Jana Kiepury czy koncert Opery Krakowskiej z 2024 roku upamiętniający wspaniałą śpiewaczkę operową Iwonę Borowicką.
 
Na scenie balkonowe mają zabrzmieć w kameralnym wykonaniu "przeboje" polskich i zagranicznych twórców, które od lat bawią całe pokolenia melomanów. W programie znalazły by się najbardziej znane i lubiane arie i duety takie jak np: "Wieczorem wszystkie damy są piękniejsze", "Usta milczą, dusza śpiewa”, "W rytm walczyka”, "Czardasz Silvy”, "Graj Cyganie” itd. itd…..
 
Dzięki autorom porywających melodii, kompozytorów takim jak Johann Strauss, Emmerich Kálmán, Stanisław Moniuszko czy Franz Lehár, przeniesiemy się do czasów, w których na ulicach Warszawy, Wiednia czy Paryża eleganckie walce przeplatały się ze skocznymi polkami oraz ognistymi czardaszami i mazurami. Taka podróż to nie tylko wspaniała rozrywka, ale także spotkanie z żywą historią, w którą zabiorą nas wybrani soliści. 
 
Położenie Opery Krakowskiej w sercu Krakowa z łatwością komunikacji ze wszystkimi częściami Krakowa ułatwi wszystkim mieszkańcom naszego Grodu na udział w wydarzeniu. Lokalizacja możliwi miłośnikom muzyki doświadczonych niepełnosprawnościami na radość z przebywania w tej wspaniałej przestrzeni. Dla publiczności przewiduje się przygotowanie miejsc siedzących dla ok. 300 osób. Koncert trwający ok 1 do 1,3 godziny (z uwzględnieniem bisów) można też oglądać stojąc. Dla publiczności zagwarantowany będzie teren u stóp balkonu, przez głównym wejściem Opery.
 
W przypadku złych warunków pogodowych możliwe jest przeniesienie koncertu do budynku Opery.
 
Autorzy projektu zastrzegają sobie konieczność konsultacji z nimi przed zastosowaniem jakichkolwiek modyfikacji projektu, lub alternatywnych rozwiązań nie przewidzianych w tym projekcie, a wynikających z rozmaitych ograniczeń trudnych do przewidzenia na etapie pisania projektu. Przyjęty Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mieszkańcy doceniający piękno twórczości operowej i operetkowej:
- uzyskają łatwy, bezpłatny dostęp do oferty kulturalnej opery.
- mają szansę na integrację społeczną oraz możliwość kontaktów międzyludzkich, tak potrzebnych szczególnie dla senioralnej grupy wiekowej oraz osób doświadczonych niepełnosprawnością, z ograniczoną możliwością wyjścia z domu,
- będą mieli możliwość obcowania z "kulturą wysoką" dzięki zaangażowaniu profesjonalnych artystów i odpowiednio dobranemu, wartościowemu repertuarowi,
- zdobędą wiedzę na temat kompozytorów wykonywanych dzieł - rozwiną w sobie potrzebę kontaktu z kulturą - zbudują lub wzmocnią kompetencje odbioru treści kulturalnych, odkryją znaczenie wartości niematerialnych i estetycznych w życiu człowieka,

 
Zaprośmy sąsiadów, pomóżmy rodzinom opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami do wspólnego świętowania z muzyką w Operze Krakowskiej.
 
Projekt zyskał przychylność dyrekcji Opery, potencjalnego wykonawcę programu artystycznego.
 
Koncert dla mieszkańców Krakowa będzie bezpłatny.
Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi wraz z opiekunami będą mogli (po wcześniejszym zgłoszeniu) skorzystać z przejazdu specjalistycznym transportem przed oraz po zakończeniu koncertu.
Koło sceny będzie znajdowała się strefa dla osób z niepełnosprawnością ruchu poruszających się na
wózkach inwalidzkich.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Transport Dowóz osób dotkniętych niepełnosprawnością ruchową (z domu na koncert oraz powrót) 5 000,00 PLN
Przygotowanie artystyczne Gaża artystów, przygotowanie techniczne, opłaty (prawa autorskie itp.) 15 000,00 PLN
Przygotowanie widowni Wynajęcie krzeseł, rozstawienie i zabezpieczenie terenu 10 000,00 PLN
30 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowania organizacyjne Przygotowanie artystyczne repertuaru I Kwartał 2026
Przygotowanie koncertu Przygotowania techniczne i organizacja koncertu II-III Kwartał 2026
powrót
BESbswy