Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 32:

Smok Spadochroniarz - symbol Wojska Polskiego w Krakowie

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

70 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Krowodrza, okolice kompleksu koszarowego przy ul. Wrocławskiej, ul. Głowackiego, al. Kijowskiej

Krótki opis projektu

Celem projektu jest stworzenie figurki Smoka Spadochroniarza w nawiązaniu do historii żołnierza i dziejów oręża polskiego w Krakowie-Krowodrzy, gdzie od 1957 r. stacjonują krakowscy spadochroniarze, tzw. bordowe berety (dawniej: "czerwone berety").

Opis projektu

Projekt Smok Spadochroniarz zakłada stworzenie kolejnej figurki Szlaku Smoków Krakowskich, który powstał w 2023 r. i cieszy się wielką estymą mieszkańców Krakowa. Od 1957 r. w krakowskiej dzielnicy Krowodrza stacjonują elitarne bordowe berety (niegdyś nazywane "czerwonymi beretami") swoją służbą przynosząc chlubę miastu i całej Małopolsce. Niemalże w centrum Krowodrzy i w okolicy najdłuższego parku w Polsce (Młynówki Królewskiej) codziennie można spotkać krakowskich spadochroniarzy, którzy stali się niejako symbolem tej części Krakowa. Jednak w przestrzeni publicznej niemalże nie ma na ten temat żadnej wzmianki. Mieszkańcy dzielnicy w każdym wieku codziennie przechodzą w okolicy ul. Wrocławskiej. Jest to też duży punkt przesiadkowy komunikacji miejskiej i regionalnej, ze względu na położenie przystanków MPK oraz stacji PKP Łobzów. Czy nie byłoby dobrym pomysłem, aby umilić im każdy dzień choćby krótkim spojrzeniem na figurkę Smoka Spadochroniarza?

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dotychczas w ramach Szlaku Smoków Krakowskich powstał jeden smok nawiązujący do wojska, ale nie stricte Wojska Polskiego kojarzącego się z niepodległą Polską (to Smok CK przy Rondzie Mogilskim).
 
Wojsko Polskie w Krakowie obecne jest od początków państwowości polskiej na ziemi małopolskiej. To ponad tysiąc lat tradycji, historii oręża i dziejów żołnierza polskiego. To też temat, który jest zawsze obecny w przestrzeni publicznej i w myślach mieszkańców, szczególnie w dzisiejszych, trudnych dla wszystkich czasach. 
 
W przestrzeni publicznej dzielnicy Krowodrza niemalże nie ma nawiązania do historii i tradycji spadochroniarzy w Krakowie. Smok jest symbolem-maskotką Krakowa, niegdyś był też symbolem (nieoficjalnym) 16 batalionu powietrznodesantowego, stacjonującego na Krowodrzy. Żołnierze nosili smoka jako naszywkę na mundurach, ponadto symbol ten znajdował się na bramie wejściowej do jednostki przy ul. Wrocławskiej. Najwyższa pora wrócić do tej symboliki i połączyć te dwa wątki historii dzielnicy. Jeśli nie teraz, to kiedy?
 
W projekcie główną lokalizacją są okolice symbolicznej bramy "Wojsko Polskie" przy ulicy Wrocławskiej. Autor projektu zastrzega jednak, że w przypadku trudności z realizacją projektu ze względu na przepisy prawa własności, alternatywną lokalizacją może być ciąg parku Młynówka Królewska (pomiędzy Al. Kijowską a ul. Zakątek), którym to parkiem codziennie spacerują mieszkańcy dzielnicy w każdym wieku.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Posadowienie Smoka Spadochroniarza Koszt posadowienia smoka w wybranym miejscu 35 000,00 PLN
Projekt Smoka Spadochroniarza Koszty wykonania projektu i wykonania figurki 35 000,00 PLN
70 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Prace budowlane i promocyjne Posadowienie figurki, włączenie smoka do Smoczego Szlaku w Krakowie 2027
Prace przygotowawcze Zatwierdzenie lokalizacji smoka, zlecenie projektu, przygotowanie i wykonanie figurki smoka 2026
Zgłoszenie projektu Zgłoszenie projektu, zebranie listy poparcia, zebranie odpowiedniej liczby głosów do realizacji projektu w budżecie obywatelskim 2025

Galeria

powrót
BESbswy