Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 124:

HAŁAS STOP ! Kamery akustyczne w walce z hałasem przemysłowym !

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

270 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Krótki opis projektu

Projekt zakłada skuteczną walkę z hałasem przemysłowym (powodowanym przez: zakłady, instalacje i urządzenia), poprzez zakup profesjonalnej kamery akustycznej i wyposażenie w nią Wydziału Środowiska, Klimatu i Powietrza Urzędu Miasta Krakowa.

Opis projektu

Hałas w mieście jest tak powszechny, że wydawałoby się, że już każdy z nas się do niego przyzwyczaił. Pojawia się coraz więcej źródeł hałasu, w tym hałasu przemysłowego. Coraz częściej stosowane są urządzenia klimatyzacyjne, wentylacje mechaniczne, pompy ciepła itp. Wzrasta liczba punktów usługowych, sklepów, myjni bezdotykowych itp. emitujących hałas do środowiska.

Dlatego proponuje się zakup profesjonalnego urządzenia jakim jest kamera akustyczna. Kamera byłyby pomocna do oceny źródeł hałasu, w trakcie kontroli prowadzonych na wniosek mieszkańców (przez organ ochrony środowiska), w tym np. do :

  • lokalizacji i wizualizacji źródeł hałasu (w przypadku gdy nie wiadomo, które urządzenia emitują hałas);
  • wytypowanie głównego źródła uciążliwości akustycznych - oceny pracy wielu źródeł znajdujących się obok siebie,
  • wstępnej oceny pracy źródeł hałasu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Coraz więcej mieszkańców Krakowa skarży się na uciążliwości akustyczne powodowane przez zakłady, instalacje i urządzenia np.: myjnie bezdotykowe, agregaty chłodnicze (np. sklepów), instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne, pompy ciepła, chłodnie kontenerowe, lokale rozrywkowe, betoniarnie itp. Długotrwałe narażenie na hałas przemysłowy może prowadzić do stresu, zaburzeń snu, a także problemów ze słuchem. W związku z tym konieczne są działania mające na celu szybkie identyfikowanie źródeł hałasu, ograniczenie emisji dźwięku oraz wprowadzanie odpowiednich rozwiązań technicznych aby chronić środowisko i zdrowie ludzi.

Zakup profesjonalnej kamery akustycznej pomoże w skutecznej walce z ww. problemem. Zaopatrzenie Wydziału Środowiska, Klimatu i Powietrza Urzędu Miasta Krakowa w tego typu urządzenie pozwoli na szybszą identyfikację miejsc gdzie hałas przemysłowy jest szczególnie uciążliwy dla mieszkańców, a także dostarczy argumentów do walki z hałasem oraz podejmowania dalszych kroków w celu jego ograniczania.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja Zakup profesjonalnej kamery akustycznej 270 000,00 PLN
270 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Zakup profesjonalnej kamery akustycznej i wyposażenie w nią Wydziału Środowiska, Klimatu i Powietrza UMK 2026

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Do Wydziału Środowiska, Klimatu i Powietrza UMK wpływają liczne interwencje mieszkańców Krakowa dotyczące uciążliwości akustycznych powodowanych przez zakłady, instalacje i urządzenia np.: myjnie bezdotykowe, agregaty chłodnicze (np. sklepów), instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne, pompy ciepła, chłodnie kontenerowe, lokale rozrywkowe, betoniarnie itp. W przypadku zgłoszenia – wskazania (przez mieszkańca, na którego nieruchomość oddziałuje dane źródło hałasu) podmiotu gospodarczego, do którego należy instalacja lub urządzenia powodujące uciążliwości hałasowe przeprowadzone zostają czynności kontrolne wraz z badaniami akustycznymi. Zaproponowane urządzenie pozwoli na szybszą identyfikację miejsc gdzie hałas przemysłowy jest szczególnie uciążliwy dla mieszkańców, a także dostarczy argumentów przy ewentualnym postępowaniu administracyjnym dotyczącym wydania decyzji, która umożliwia podejmowanie dalszych kroków w celu jego ograniczania i egzekucji.
powrót