Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 25:

Plac zabaw przy Skarbińskiego - Reaktywacja!

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

480 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: plac zabaw przy ulicy Skarbińskiego (działka nr 350/34, obręb 4, jedn. ewid. Krowodrza)

Krótki opis projektu

Realizacja projektu będzie polegać na gruntownym remoncie i doposażeniu nieczynnego placu zabaw Słoneczko przy ulicy Skarbińskiego. W ramach projektu powstanie nowa, bezpieczna przestrzeń zabawy i rekreacji dla dzieci z okolicy.

Opis projektu

Aktualnie plac zabaw dla dzieci „Słoneczko” przy ul. Skarbionego jest nieczynny i zamknięty na kłódkę. Nieliczne urządzenia są zdezelowane i nie nadają się do użytku. Wokół kosza na śmieci zalegają niesprzątnięte, pozostawione śmieci. Przestrzeń jest niezagospodarowana i  niedostępna dla rodzin z dziećmi z najbliższej okolicy.
 
Celem projektu jest przywrócenie tego zdewastowanego terenu mieszkańcom.
 
W ramach projektu powstanie nowa, bezpieczna przestrzeń zabawy i rekreacji dla dzieci.
 
Zgodnie z już przygotowanym projektem architektonicznym zakłada się poszerzenie terenu placu zabaw w północnej części (działka miejska). Wnioskodawca przewiduję całkowity demontaż zdezelowanych urządzeń zabawowych oraz elementów małej architektury. Nowy obiekt będzie ogólnodostępny, wyposażony w nowe urządzenia zabawowe: typu  „Lokomotywa z wagonikami i zjeżdżalnią”; wielofunkcyjna zjeżdżalnia z funkcją wspinania, nowa bezpieczna podwójna huśtawka tzw. „opona” + standardowa, ławko- huśtawka, mini trampoliny, piaskownica z domkiem, bujaki, karuzela. Ponadto zamontowane zostaną elementy małej architektury przeznaczone do wypoczynku (ławki, stół piknikowy, kosze na śmieci). Dodatkową atrakcją nowego placu zabaw będą skrzynie przeznaczone do uprawy ziół/warzyw, co przyczyni się do integracji pomiędzy dziećmi i ich opiekunami.
 
W projekcie przewidziano również nasadzenia, co podniesienie walory estetyczne tego miejsca oraz dodatkowo wyizoluje plac zabaw od ulicy i zabudowy mieszkaniowej.
 
W pozostałej części placu powinny zostać wprowadzone ścieżki o nawierzchni przepuszczalnej oraz nowa bezpieczna dla dzieci nawierzchnia EPDM.
 
W przypadku przedstawienia do realizacji gotowego projektu zagospodarowania placu zabaw przy ul. Skarbińskiego powinien on zostać zaakceptowany przez wnioskodawcę.

W przypadku przedstawienia przez UMK wyższych wycen ww. zadań, których suma przekraczałaby maksymalną kwotę przeznaczoną w Budżecie Obywatelskim na zadanie dzielnicowe (Krowodrza) na rok 2025 tj. kwotę: 764 192,55 zł to dopuszcza się rezygnację z części zadań lub zmniejszenia zakresu realizacji, po ustaleniu zmian z Wnioskodawcą, tak aby projekt zmieścił się we wskazanej kwocie granicznej tj. 764 192,55 zł.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Obecnie plac zabaw dla dzieci „Słoneczko” jest nieczynny i zamknięty na kłódkę dla chcących z niego korzystać dzieci z ich opiekunami. Celem projektu jest przywrócenie tego zdewastowanego terenu mieszkańcom. Dzięki realizacji tego projektu powstanie atrakcyjny i przytulny placu zabaw, który ze względu na swoją różnorodną funkcjonalność przyciągnie użytkowników w różnych grupach wiekowych.
 
Dlatego biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia dzieciom i ich opiekunom bezpiecznego i przyjaznego miejsca zabaw w gronie rówieśników przywrócenie do użytku tego miejsca jest ważne z punktu widzenia interesu społecznego oraz realnych potrzeb okolicznych mieszkańców.

Autorzy projektu:
Marcin Grega
fb@MojaKrowodrza

Anna Pojałowska
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Roboty budowlane/zagospodarowanie Roboty budowlane/zagospodarowanie 450 000,00 PLN
Zieleń nasadzenia drzew i krzewów 30 000,00 PLN
480 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
remont i doposażenie placu zabaw remont i doposażenie placu zabaw II - III kw. 2026
prace przygotowawcze prace przygotowawcze I kw. 2026

Galeria

powrót
BESbswy