Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 214:

Dobrze skomunikowani - empatia w tramwaju!

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

175 600,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Krótki opis projektu

Projekt przewiduje przeprowadzenie kampanii społecznej poprawiającej zrozumienie problemów, z którymi spotykają się w środkach komunikacji miejskie osoby na wózkach inwalidzkich oraz rodzice podróżujący z dziećmi w wózkach.

Opis projektu

Jeśli nie masz małych dzieci, pewnie tego nie wiesz. Jeśli nie jeździsz na wózku inwalidzkim, być może nie zwracasz na to uwagi.


Chcemy przeprowadzić kampanię społeczną, mającą na celu pokazanie codziennych problemów, z którymi spotykają się osoby na wózkach oraz rodzice małych dzieci (w wózkach) podczas korzystania z komunikacji miejskiej.

Jakie to problemy? 

Często miejsce przeznaczone dla wózków zajęte jest przez innych pasażerów. To znacznie wydłuża czas wsiadania, a czasami w ogóle uniemożliwia wejście do tramwaju/autobusu. 
Wielu z nas odruchowo korzysta z drugich drzwi, gdyż są one najbliżej miejsca, w którym najczęściej czekamy stojąc na przystanku. Często nie zwracamy uwagi na to, że są to drzwi przeznaczone dla wózków (z oznaczeniem na szybie i specjalną odchylaną klapą w środku).
Dla większości z nas są to drzwi jak każde inne. Dla osób z wózkiem, są to jedyne drzwi, gdyż tylko za nimi znajduje się specjalnie wyznaczone miejsce dla wózków. Wózki stojące tutaj nie blokują przejścia i nie przeszkadzają innym pasażerom. Osoby na wózkach podróżują tu bezpieczniej, dzięki umieszczonym w tym miejscu specjalnym pasom.
 
Dobra dostępność do drzwi dla wózków jest ważna zarówno przy wsiadaniu jak i przy wysiadaniu. Wychodzenie z tramwaju/autobusu przy dużym zatłoczeniu jest niewygodne dla wysiadających, jak i dla pasażerów podróżujących dalej. W godzinach szczytu to często nieuniknione. Jednak poza nimi, zagęszczenie pasażerów przy drzwiach jest często efektem przyzwyczajenia i chęci bycia blisko wyjścia. Jest to problem dotykający nie tylko osoby z wózkami. Nieefektywne wykorzystanie przez nas przestrzeni w środkach komunikacji miejskiej powoduje czasem napięcia również wśród pasażerów poruszających się na własnych nogach.
 
Może ciężko będzie Ci w to uwierzyć, ale rodzice z wózkami i osoby niepełnosprawne często wsiadają do tramwaju lub autobusu na końcu i również na końcu wysiadają. Rzadko kto przepuszcza pasażerów, którzy na wejście lub wyjście potrzebują więcej czasu. 
Prawdopodobnie robimy to nie ze złej woli,  ale ze zwyczajnej niewiedzy, porannego pośpiechu czy zamyślenia.
 

Staliśmy się rozwiniętym społeczeństwem, wrażliwym na wiele aspektów naszego życia, ale często też w pośpiechu zapominamy o zasadach dobrego wychowania i empatii. 
 
 
Nasza kampania skupia się na przedstawieniu opisanych problemów i pokazaniu, jaki nasz niewielki gest ma dla kogoś wielkie znaczenie. 

Kampania skupi się na trzech aspektach:
- przy wsiadaniu przepuść osoby na wózkach/ z wózkami;
- jeśli to tylko możliwe wsiadaj nieoznaczonymi drzwiami - drzwi i przestrzeń “dla wózków” staraj się udostępnić osobom, dla których jest przeznaczona. (Nawet jeśli w danym momencie nie ma żadnej osoby z wózkiem, może się pojawić na następnym przystanku - warto to przewidzieć);
- jeśli stoisz “w drzwiach” wysiądź na chwilę, żeby przepuścić wysiadające osoby na wózkach/ z wózkami - to znacznie poprawi ich komfort wysiadania. Staraj się także dobrze wykorzystać przestań autobusu/tramwaju. Jeśli nie wysiadasz na następnym przystanku, miejsce w głębi tramwaju a nie przy drzwiach może się okazać wygodniejsze zarówno dla Ciebie, jak i dla innych pasażerów;

Kampania przeprowadzona byłaby na dwa sposoby. Pierwszym byłoby nagranie spotu reklamowego, który wyświetlany byłby w tramwajach i autobusach, na wzór innych tego typu akcji np. “bądź wrażliwy - ustąp miejsca”. Drugim sposobem byłoby przygotowanie plakatów promujących wyżej wymienione zachowania i umieszczenie ich na przystankach oraz w tramwajach (zwłaszcza w miejscach przeznaczonych dla wózków).
Kampania byłaby prowadzona przez okres 1 miesiąca w wybranych tramwajach i autobusach oraz na wybranych przystankach autobusowych.
 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.
 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Osoby na wózkach inwalidzkich oraz osoby podróżujące z dziećmi w wózkach, są osobami, na które należy zwrócić szczególną uwagę.  Takie. małe gesty jak przepuszczenie w drzwiach, czy wejście do tramwaju innymi drzwiami nie tylko ułatwią im podróżowanie, ale też odzwierciedlą naszą klasę i to, że mamy w sobie tę naturalną uprzejmość, którą warto się kierować na co dzień. Dla wielu rodziców i osób niepełnosprawnych każdy gest życzliwości to ogromne wsparcie, które pozwala im poczuć się mniej przytłoczonymi w miejskiej dżungli. W ten prosty sposób budujemy przestrzeń, w której każdy czuje się zauważony i doceniony, a podróż staje się przyjemniejsza dla wszystkich.

 
Wierzymy, że dobra komunikacja między ludźmi, pozwala im być bardziej empatycznymi i zauważać swoje wzajemne potrzeby.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i realizacja spotu reklamowego Wykonanie profesjonalnego spotu reklamowego przedstawiającego problemy osób na i z wózkami w środkach komunikacji miejskiej oraz sposoby w jaki możemy im pomóc. 20 000,00 PLN
Wykupienie czasu emisji w Bus TV Spot emitowany byłby w wybranych tramwajach i autobusach przez okres 1 miesiąca 125 000,00 PLN
Projekt plakatu reklamowego Wykonanie 3 projektów plakatów reklamowych 600,00 PLN
Wydruk plakatów i wykupienie przestrzeni reklamowej Wykupienie przestrzeni reklamowej na citylightach na wybranych przystankach 30 000,00 PLN
175 600,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie projektów plakatów oraz projektu spotu reklamowego Wykonanie 3 projektów plakatów reklamowych oraz 30 sekundowego spotu reklamowego dotyczących przedmiotu projektu grudzień 2025
Rozpoczęcie kampanii w tramwajach i na przystankach Kampania będzie trwała miesiąc w wybranych tramwajach i na wybranych przystankach w Krakowie. Chcąc dotrzeć do jak największej liczby. odbiorców miesiącem, w którym chcielibyśmy przeprowadzić kampanię jest marzec. marzec 2026
powrót