Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 145:

Szkolny Budżet Uczniowski dla wszystkich Szkół Podstawowych

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 050 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, wszystkie samorządowe i niesamorządowe szkoły podstawowe.

Krótki opis projektu

Projekt zakłada przeprowadzenie w każdej szkole podstawowej w Krakowie Szkolnego Budżetu Uczniowskiego, na wzór Budżetu Obywatelskiego. Pomysły dzieci zostaną zrealizowane w ich szkole do kwoty 5 tys. zł. Wybór projektów dokonają samodzielnie dzieci.

Opis projektu

Zadanie obejmie wszystkie samorządowe i niesamorządowe szkoły podstawowe w Krakowie, których na dzień dzisiejszy jest 208.  Zgłoszone zadanie polega na sfinansowaniu przeprowadzenia w szkołach podstawowych w Krakowie Szkolnego Budżetu Uczniowskiego na wzór Budżetu Obywatelskiego. Planowane środki na szkolny budżet uczniowski to kwota po 5000 zł dla każdej szkoły podstawowej.

 
Autor wraz z innymi rodzicami przeprowadził już 3 edycje takiego Szkolnego Budżetu Uczniowskiego w Krakowie w Szkole Podstawowej nr 4 im. Romualda Traugutta i posiada w tym zakresie przygotowane procedury, które udostępni zainteresowanym placówkom.
 
W ramach Szkolnego Budżetu Uczniowskiego uczniowie będą mogli składać projekty na realizację inwestycji (np. malowanie klasy), zakupy (np. wyposażenie sali), organizację wydarzeń (np. warsztaty). Zgłaszane projekty muszą spełniać dwa warunki, tj. możliwość zrealizowania na terenie szkoły oraz jego ogólnodostępność dla szkolnej społeczności.
Autor wskazuje na przykładowe zrealizowane projekty w Szkole Podstawowej nr 4 (zdjęcia kilku projektów w załączeniu): "Kącik Relaksu", "Wesołe Schodki", "Planszówki do biblioteki", "Stoliki Szachowe", "Wiatraki do Klasy", "Kurtyna do Sali gimnastycznej", "Stojak na deskorolki", stół do ping - ponga.
 
Do przeprowadzenia Szkolnego Budżetu Uczniowskiego w danej szkole zostaną zaangażowani oprócz dyrektora szkoły chętni rodzice (np. z rady rodziców) oraz samorząd uczniowski.
 
O wygranej danego projektu będą decydować wszyscy uczniowie w ramach głosowania i oddania głosu na 3 wybrane przez siebie projekty poprzez przyznanie odpowiednio 3 pkt., 2 pkt. i 1 pkt. Projekty będą zrealizowane do końca roku szkolnego, w którym szkolny budżet uczniowski będzie realizowany.
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Szkolny Budżet Uczniowski jest formą uświadamiania dzieci, że ich głos ma moc. Dzieci poprzez zgłaszanie projektów i głosowanie na projekty dowiadują się, iż mogą zmieniać swoją szkołę, środowisko oraz że ich głos ma wpływ na ich otoczenie. 

Hasło szkolnego budżetu "Zmień Swoją Szkołę", "Twoja Szkoła  - Twój Pomysł" pozwala uczniom na większą integrację szkolnego środowiska.
Możliwość głosowania nad projektami, które są realizowane i widoczne jeszcze tego samego roku szkolnego powoduje, iż uczniowie mają poczucie realnego wpływu na swoje otoczenie.
 
Szkolny Budżet Uczniowski jest podstawą do budowania wśród szkolnej społeczności od najmłodszych lat postaw prospołecznych, które w przyszłości pozwolą na wychowanie społeczeństwa obywatelskiego, charakteryzującego się aktywnością i zdolnością do samoorganizacji oraz określania i osiągania wyznaczonych celów bez impulsu ze strony organów władzy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie dokumentacji. Sporządzenie regulaminu oraz kart do głosowania. Wydrukowanie kart do głosowania dla chętnych szkół. 10 000,00 PLN
Realizacja wygranych projektów. Sfinansowanie wygranych projektów dla szkół, które wezmą udział w Szkolnym Budżecie Uczniowskim (208 szkół x 5000zł) 1 040 000,00 PLN
1 050 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie regulaminu. Sporządzenie regulaminu oraz kart do głosowania. VI kwartał 2025
Ogłoszenie Szkolnego Budżetu Uczniowskiego. Głosowanie. Ogłoszenie Szkolnego Budżetu Uczniowskiego. Głosowanie. IV kwartał 2025 do II kwartał 2026
Realizacja zadań Realizacja wybranych przez uczniów projektów. II - III kwartał 2026

Galeria

powrót