Edycja Budżet Obywatelski 2025
Projekt ogólnomiejski
Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
2 000 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji
Lokalizacja
Główna lokalizacja: 50.03498727364512, 19.98470090957938
Dodatkowe lokalizacje: 50.03481886195765, 19.98354885174612
50.03249165813487, 19.98384282513083
50.031414777843004, 19.988053795183948
Krótki opis projektu
Dokończenie zagospodarowanie Zalewu Bagry w jego zachodniej i południowej części poprzez poprowadzenie oświetlonej alejki o nawierzchni wygodnej zarówno dla pieszych jak i rowerzystów czy biegaczy wraz z mała kładką nad wodą przy brzegu osuwiska.
Opis projektu
Krakowianie czas by Zalew Bagry stał się prawdziwą perłą naszego miasta!
Wyobraźcie sobie spacer po oświetlonej alejce, która prowadzi przez malownicze tereny całego zalewu, zapewniając komfort i bezpieczeństwo zarówno pieszym, jak i biegaczom czy rowerzystom. To nie tylko marzenie, ale realny projekt, który może stać się rzeczywistością dzięki Budżetowi Obywatelskiemu! Na końcu znajdziecie mapki z proponowanym przebiegiem ciągów pieszych.
Alejka Marzeń
Nasz wspólny Projekt zakłada kontynuację zagospodarowania otoczenia Zalewu Bagry poprzez utworzenie oświetlonej, szerokiej (minimum 1,6 metra) alejki o nawierzchni wygodnej dla pieszych, biegaczy i rowerzystów. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli cieszyć się urokami Zalewu Bagry przez cały rok, niezależnie od pogody.
Kładka i Mostek Inspiracji
A co powiecie na drewnianą kładkę i mostek, która stanie się nową atrakcją i punktem orientacyjnym? Będzie ona nie tylko ułatwiać przejście wokół zalewu, ale także stworzy przestrzeń do relaksu i podziwiania piękna otaczającej przyrody. Drewniana kładka mogła by przebiegać wzdłuż brzegu rozpoczynając przy się przy punkcie Wake Board (równolegle do obecnego osuwiska i ogrodzenia prywatnej posesji) i zakręcając na przeciwległy brzeg (mostek), gdzie obecnie znajduje się parking. Szeroka na tyle by spokojnie mogli się mijać piesi np. z wózkiem oraz biegacze czy rowerzyści.
Zielone Serce Zalewu - czystość, kosze na śmieci oraz drewniane ławeczki
Nie zapominamy o terenach zielonych. Chcemy by Zalew Bagry stał się oazą spokoju i piękna. Projekt zakłada uporządkowanie linii brzegowej, terenów zielonych usuwając dziki wysypiska oraz postawienie drewnianych ławeczek i koszy na śmieci (w odpowiedniej odległości od ławeczek), by każdy mógł cieszyć się czystością i spokojem tego miejsca, podobnie jak to ma miejsce w pozostałej części Zalewu Bagry.
Bezpieczeństwo i Dostępność
Nasza alejka będzie nie tylko piękna, ale także bezpieczna. Oświetlenie zapewni komfortowe spacery nawet po zmroku, a podział na część dla pieszych i rowerzystów zagwarantuje, że każdy będzie mógł cieszyć się swoją przestrzenią.
Szacunek dla Natury
Projekt uwzględnia uwarunkowania przyrodnicze i kulturowe tego obszaru. Chcemy, by Zalew Bagry stał się miejscem, gdzie natura i człowiek mogą współistnieć w harmonii. Projekt zakłada montaż standardowej tabliczki w celu oznakowania realizacji ze środków budżetu obywatelskiego przy wejściu do tej części Zalewu Bagry oraz promocję.
Twoja Opinia Liczy się!
To Twój głos może sprawić, że ten projekt stanie się rzeczywistością! Zagłosuj na zagospodarowanie Zalewu Bagry i pomóż nam stworzyć przestrzeń, która będzie służyć wszystkim mieszkańcom Krakowa przez wiele lat.
Pamiętajcie, że każdy głos jest ważny i może przyczynić się do realizacji tego wspaniałego projektu!
Projekt ten pod numerem BO.OM.146/24 został zakwalifikowany już w zeszłym roku oraz zdobył ponad 9 tysięcy punktów i brakło mniej niż 250 głosów by został zakwalifikowany do realizacji, za co serdecznie dziękuję! Mam nadzieję, że w tym roku damy radę go przegłosować! :)
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Już od lat 60. XX wieku Zalew Bagry jawi się jako idealne miejsce na rekreację i wypoczynek dla mieszkańców Krakowa. Szczególnie w upalne letnie dni zbiornik wodny przyciąga tłumy spragnionych ochłody. Będąc największym i najbliżej centrum położonym akwenem otoczonym terenami zielonymi, Bagry stanowią naturalny wybór dla szukających wytchnienia od zgiełku miasta.
Obecność takich ośrodków jak Horn, Omega czy AZS, oferujących różnorodne formy aktywności sportowej i edukacyjnej przez cały rok, czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym. Urok Bagrów doceniają nie tylko miłośnicy pływania i opalania, ale również zwolennicy pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek czy biegacze. Dogodny dojazd sprzyja stale rosnącej popularności tego terenu.
Dynamiczny rozwój dzielnicy Płaszów, w której znajdują się Bagry, powoduje, że liczba mieszkańców w okolicy
stale rośnie. Dla nich zalew staje się naturalnym miejscem codziennych spacerów, odpoczynku i rekreacji.
Kontynuacja działań zmierzających do zagospodarowania przestrzeni wokół zbiornika, z poszanowaniem jego unikalnego charakteru przyrodniczo-krajobrazowego, może uczynić Bagry prawdziwą perłą Krakowa. Miejsce to ma potencjał, by stać się atrakcyjnym o każdej porze roku dla wszystkich mieszkańców miasta, oferując szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu poprzez dokończenie budowy infrastruktury dookoła zbiornika wodnego, tym samym wieńcząc projekt zagospodarowania Zalewu Bagry.
Kosztorys Nazwa | Opis | Koszt |
Projekt oraz Realizacja | Wykonanie projektu oraz realizacja zgłoszonego projektu. | 1 990 000,00 PLN |
Promocja | promocja | 10 000,00 PLN |
| | 2 000 000,00 PLN |
Harmonogram działań Nazwa | Opis | Data |
Realizacja Projektu | Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i
decyzjami. | 2026 |
Realizacja | Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. | 2027 |
Galeria
Charakterystyka długoterminowych
skutków: Projekt zakłada utworzenie ciągu pieszo - rowerowego w zachodniej i południowej części Zalewu Bagry. Realizacja zadania poprawi komfort użytkowników wskazanego terenu oraz dodatkowo przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i zaczęci mieszkańców do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu.