Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 148:

W nurcie Dłubni - wspólnie zacznijmy tworzyć park rzeczny

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

427 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: dz. 192/10, 192/7, 192/16, 192/12, 192/13, 192/14, 192/17, 192/5, 192/19, 192/4, 192/3, 192/2 obr. NH-44

Krótki opis projektu

Projekt dotyczy cyklu wydarzeń związanych z rzeką Dłubnią: m.in.spacerów przyrodniczych, spływów kajakowych, wycieczek rowerowych, w ramach projektu urządzony zostanie fragment terenu zieleni z zachowaniem "dzikiego" charakteru.

Opis projektu

1.      W NURCIE PRZYRODY
- Przeprowadzone zostaną SPACERY PRZYRODNICZE wzdłuż Dłubni, których celem będzie zapoznanie krakowian z dziedzictwem przyrodniczym tego terenu – z „nowohucka Amazonką”, jak często nazywana jest ta rzeka i sąsiadującymi z nią terenami zieleni, które pomimo lokalizacji w mieście zachowały dziki charakter. Uczestnicy spacerów poznają rośliny i zwierzęta zamieszkujące ten teren oraz nauczą się w jaki sposób z niego korzystać bez ingerowania w życie jego mieszkańców i z poszanowaniem przyrody.
- Zorganizowana zostanie kolejna AKCJA SPRZĄTANIA Dłubni, jako kontynuacja corocznych działań Fundacji Ekotravel i Rady Dzielnicy. Taka akcja przyczyni się do uporządkowania terenu wzdłuż rzeki, ale także uzmysłowi, jak poważnym problemem jest zaśmiecanie takich obszarów oraz wpłynie na kształtowanie odpowiedzialnych postawy w tym zakresie.
 
2.      W NURCIE PRZYGODY
- Zorganizowane zostaną  SPŁYWY KAJAKOWE rzeka Dłubnią, które stanowią niezwykłą przygodę ze względu na górski charakter rzeki na niektórych odcinkach. Taki rodzaj rekreacji daje unikatową możliwość poznania rzeki i jej sąsiedztwa z innej perspektywy.
- Zorganizowane zostaną WYCIECZKI ROWEROWE wzdłuż Dłubni, w trakcie których podziwiać będzie można uroki rzeki i przyległych terenów oraz niezwykłe krajobrazy Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. W trakcie wycieczek uczestnicy poznają także ciekawe fakty dotyczące rzeki, otaczającej ją przyrody oraz ciekawych obiektów dziedzictwa kulturowego.
- Zagospodarowana zostanie część terenów gminnych nad Dłubnią, w celu lepszego przystosowania ich do celów rekreacyjnych poprzez URZĄDZENIE TERENU ZIELENI z poszanowaniem jego "dzikiego" charakteru - wprowadzone zostaną elementy małej architektury, tablice informacyjne itp.
 
3.      W NURCIE KULTURY
- W CYKL WYKŁADÓW I WARSZTATÓW przeprowadzanych w terenie, a także stacjonarnie w siedzibie wybranej do współpracy instytucji kultury, mieszkańcy dowiedzą się o kulturotwórczej funkcji rzeki Dłubni, o początkach osadnictwa wzdłuż rzeki, młynach i wybudowanej młynówce, ciekawych obiektach w otoczeniu rzeki, w tym o Dworku Jana Matejski w Krzesławicach
– W nawiązaniu do twórczości słynnego malarza z Krzesławic zorganizowany zostanie PLENER MALARSKI, w trakcie którego uczestnicy będą mogli uwiecznić piękno rzeki Dłubni i otaczających ją terenów.
- Ogłoszony zostanie KONKURS FOTOGRAFICZNY, w ramach którego zadaniem będzie uwiecznienie rzeki Dłubni i otaczających ją krajobrazów. Zorganizowana zostanie wystawa prac konkursowych w siedzibie współpracującej instytucji kultury.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Cykl wydarzeń związanych z Dłubnią pomoże na nowo odkryć i rozpromować piekno tej miejskiej, a jednak dzikiej rzeki. Dłubnia łączy w sobie wartości przyrodnicze, kulturowe i rekreacyjne, jest jednak zapomniana i zaniedbana. Jej brzegi niestety często służą jako nielegalne składowisko odpadów i dzikie koczowisko osób w kryzysie bezdomności. Nie jest możliwy bezpieczny przejazd rowerem wzdłuz rzeki ze względu na powalone drzewa, bardzo zły stan nawierzchni. Nie ma miejsc nad rzeką, gdzie można spokojnie usiąść i odpocząc wśród zieleni. Rośliny inwazyjne wypieraja naturalną florę. Rozpoczęcie akcji "W nurcie Dłubni" pozowli zwrócic uwagę mieszkańców i włodarzy Miasta na tą piękną rzekę i rozpocząc szereg działań zmierzających do jej ochrony i utworzenia parku rzecznego o naturalnym, "dzikim" charakterze.
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
cykliczne darmowe spływy kajakowe 15 000,00 PLN
cykliczne wycieczki rowerowe z przewodnikiem 7 000,00 PLN
cykliczne spacery przyrodnicze 7 000,00 PLN
cykl wykładów i warsztatów dot. walorów kulturowych Dłubni 10 000,00 PLN
zorganizowanie akcji sprzątania 10 000,00 PLN
plener malarski 4 000,00 PLN
konkurs fotograficzny 4 000,00 PLN
wykonanie dokumentacji projektowej 70 000,00 PLN
zagospodarowanie fragmentu terenu 300 000,00 PLN
427 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
cykl warsztatów, wykładów, spacerów przyrodniczych, wycieczek rowerowych, spływów kajakowych wiosna, lato 2026
wykonanie dokumentacji projektowej 1 połowa 2026
urzadzenie terenu zieleni 2 połowa 2026
plener malarski lato 2026

Galeria

powrót
BESbswy