Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica III NR 47:

Kolejowa stacja (prze)życia!

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica III Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

17 200,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Zespół Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego, ul. Ułanów 3, 31-450 Kraków

Krótki opis projektu

Zwiększenie dostepności pomocy przedmedycznej i skuteczności działań ratowniczych przez bezpośrednich świadków zdarzenia poprzez pubiczny dostęp do defibrylacji. Zainstalowanie AED typu skrzynka na budynku przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym.

Opis projektu

Zainstalowanie AED (Automated External Defibrillator) automatycznego defibrylatora zewnętrznego w kapsule typu skrzynka (SP1MED) na budynku szkoły przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym Zespołu Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego, z którego korzystają uczniowie szkoły i internatu (ponad 1000 osób), lokalne kluby sportowe, trenerzy, mieszkańcy miasta, w szczególności młodzież i dzieci mieszkający w Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz seniorzy, we wszystkie dni tygodnia (tygodniowo społeczność kilkutysięczna).
 
Dodatkowo, przeprowadzenie otwartego szkolenia dla mieszkańców/chętnych w wymiarze ok.2,5 godziny z zasad udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem zainstalowanego urządzenia. Szkolenie przeprowadzone zostanie zgodnie z normami Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji. Przeprowadzenie akcji informacyjnej wśród mieszkańców, społeczności szkolnej oraz osób korzystających z kompleksu cyklicznie.
 
AED  to urządzenie, które może uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, analizując rytm serca i w razie potrzeby podając impuls elektryczny, który może przywrócić prawidłową pracę serca. AED uruchamia się automatycznie po otwarciu pokrywy.  Urządzenie wydaje głosowe i wizualne instrukcje, prowadząc ratownika krok po kroku, a do jego obsługi nie potrzebne jest specjalistyczne szkolenie lub ukończenie szkoły medycznej. Elektrody umieszcza się na gołej skórze klatki piersiowej. Jedna elektroda na prawym obojczyku (poniżej obojczyka, nad sutkiem). Druga po lewej stronie klatki piersiowej (kilka centymetrów poniżej pachy). W przypadku dzieci stosuje się specjalne elektrody pediatryczne lub tryb dla dzieci (jeśli dostępny). 
Analiza rytmu serca - AED automatycznie sprawdza, czy rytm serca wymaga defibrylacji.Jeśli nie wykryje rytmu wymagającego defibrylacji, urządzenie zaleca kontynuowanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).
Jeśli urządzenie wykryje rytm do defibrylacji, wyda polecenie: „Nie dotykaj poszkodowanego. Naciśnij przycisk defibrylacji”.
Po podaniu impulsu AED zaleca kontynuację RKO przez 2 minuty, po czym ponownie analizuje rytm serca.
Urządzenie monitoruje stan poszkodowanego aż do przyjazdu ratowników medycznych.
 
AED jest zaprojektowany tak, aby mogła go użyć nawet osoba bez doświadczenia medycznego. Urządzenie nie poda impulsu, jeśli nie będzie potrzeby – nie można „przypadkowo” zaszkodzić poszkodowanemu.
 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest zwiększenie dostepności pomocy przedmedycznej  i skuteczności działań ratowniczych przez bezpośrednich świadków zdarzenia poprzez pubiczny dostęp do defibrylacji, zwiekszenie szans na przeżycie w oczekiwaniu na służby medyczne,  wsparcie miejskich służb ratowniczych, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, uczniów, zawodników, trenerów, seniorów oraz podnoszenie świadomości nt. zdrowia i udzielania pierwszej pomocy.
 
Zainstalowanie AED przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym i jego wykorzystanie w sytuacji losowej zwiększa szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia z 2%  do nawet 75%.
 
Mając na uwadze fakt, że na kompleksie sportowo-rekreacyjnym odbywają się, oprócz regularnych zajęć wychowania fizycznego, również treningi, zawody, turnieje i pikniki sportowe, w tym organizowane przez miejskie jednostki, zainstalowanie AED (defibrylatora) znacznie zwiększy poczucie bezpieczeństwa, w szczególności  trenerów, nauczycieli, organizatorów wydarzeń, którzy są odpowiedzialni za swoich podopiecznych. AED zwiększy też prestiż kompleksu w obszarze ochrony zdrowia.
 
AED przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym jest niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa:
 
1. Szybka reakcja w nagłych przypadkach – podczas intensywnego wysiłku fizycznego może dojść do nagłego zatrzymania krążenia, a AED znacząco zwiększa szanse na przeżycie. W przypadku AED czas reakcji ma kluczowe znaczenie – każda minuta bez defibrylacji zmniejsza szanse przeżycia o 7-10%.
2. Posiadanie AED to podniesienie standardów bezpieczeństwa i spełnienie zaleceń dotyczących pierwszej pomocy w miejscach publicznych.
3.Dostępność dla sportowców i widzów – zarówno osoby aktywnie uprawiające sport, jak i kibice mogą znaleźć się w sytuacji wymagającej reanimacji.Nowoczesne AED są intuicyjne i prowadzą użytkownika krok po kroku przez cały proces reanimacji.
4.Wsparcie dla służb ratunkowych – użycie AED w pierwszych minutach przed przybyciem karetki może uratować życie.Średni czas dojazdu karetki to około 8-10 minut, a defibrylacja w pierwszych 3-5 minutach daje nawet 70% szans na przeżycie.
5.Łatwość obsługi – nowoczesne defibrylatory są intuicyjne i mogą być używane nawet przez osoby bez doświadczenia medycznego.
6.Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa – obecność AED podnosi standard kompleksu sportowego i zapewnia większy komfort korzystającym z obiektu.
7.Ochrona uczniów, nauczycieli i personelu - wprawdzie nagłe zatrzymanie krążenia częściej dotyczy osób starszych, ale może wystąpić także u młodych ludzi, np. w wyniku wrodzonych wad serca, urazów czy intensywnego wysiłku fizycznego. AED może uratować życie w przypadku powikłań zdrowotnych u nauczycieli i innych pracowników szkoły.
8.Wsparcie dla osób aktywnych fizycznie - na terenie kompleksu sportowego zawodnicy mogą uczestniczyć w intensywnych zajęciach, treningach czy zawodach. AED jest kluczowy w przypadku nagłych incydentów, np. zawału serca, arytmii czy omdlenia z zatrzymaniem krążenia.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
AED- specjalistyczny sprzęt medyczny wraz ze specjalistycznym montażem i skrzynką. Defibrylator półautomatyczny, 2 języki minimum polski i angielski, wbudowany tryb pediatryczny, z elektrodami uniwersalnymi; energia impulsu dla dorosłych do max. 360J, dla dzieci do max. 90J; cykliczne autotesty, bateria na min. 4 lata; funkcja asystenta RKO; wymagana klasa szczelności: min. IP55 w trybie czuwania i trybie pracy; torba transportowa ze statusem weryfikacji z zewnątrz; zakres pracy -20 stopni (dopuszczalna krótkotrwała) do + 50 stopni Celsjusza; wymagana instrukcja w j. polskim gwarancja na 5 lat, serwis w Polsce; aktualizacja oprogramowania możliwa bez wymiany urządzenia; spełnia normę EN 61000-4-2:2001, EN 60601-1-2, MIL-STD-810G; algorytm postępowania zgodny z aktualnymi, obowiązującymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji; mozliwość transferu danych na SD; 10 000,00 PLN
Transport Dostawa sprzętu do szkoły. 200,00 PLN
Kampania informacyjno-promocyjna Wydruk ulotek, ogłoszeń, plakatów. 1 000,00 PLN
Szkolenie z wykorzystaniem urządzenia AED Proponowane szkolenie w trzech grupach roboczych. 3 000,00 PLN
Koordynacja projektu Czuwanie nad terminową realizacją projektu, koordynacja działań wolontariatu. 1 000,00 PLN
Tablice informacyjne i oznaczenia Tablice przy skrzynce, oznakowanie na terenie szkoły oraz przy wejściu na teren szkoły, tablica informująca o źródle finansowania 2 000,00 PLN
17 200,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Akcja promocyjna wśród mieszkańców i użytkowników Rozniesienie ulotek, plakatów, promocja w mediach społecznościowych, na stronach Dzielnicy, w szkole poprzez kanały wewnętrzne. kwiecień -maj 2026
Rozliczenie Podsumowanie kosztów projektu. Rozliczenie. czerwiec 2026
Rozpoznanie ofert Porównanie ofert na rynku, zebranie ofert i wyłonienie dostawcy grudzień 2025 -styczeń 2026
Zakup i dostarczenie Zakup urządzenia, sprawdzenie parametrów, zebranie informacji dotyczących gwarancji, użytkowania. luty 2026
Montaż Montaż urządzenia wraz z montażem tablic informacyjnych i oznakowań marzec-kwiecień 2026
Szkolenia Zaznajomienie się z zasadami udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem AED. kwiecień 2026

Galeria

Załączniki

powrót
BESbswy