Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica IX NR 31:

Zbadajmy kompleksowo Białe Morza i rzekę Wilgę

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica IX Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

117 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Składowisko odpadów przemysłowych „Białe Morza” i koryto rzeki Wilga oraz dopływu (cieku) od Kurdwanowa na odcinku od mniej więcej ulicy Podmokłej do ulicy Totus Tuus

Krótki opis projektu

Konieczne jest podjęcie badan kompleksowych Białych Mórz oraz okresowy pomiar przepływu i pobór próbek do badań w rzece Wildze w trzech punktach

Opis projektu

Konieczne jest podjęcie kompleksowych badań terenu składowiska „Białe Morza” pod kątem rzetelnej oceny zagrożeń dla ludzi, przyrody i środowiska i optymalnego planowanie przyszłego zagospodarowania oraz działań zabezpieczających, rekultywacyjnych i remediacyjnych. W związku z powyższym proponuje się przeprowadzenie następujących działań:
Wykonanie badań terenu składowiska zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi, dla 10-12 parceli badawczych o wielkości maksymalnie 3-3,5 ha. Pobór i zbadanie próbek powierzchniowych (z głębokości 0-0,25 m ppt.), wykonanie i pobór próbek z 5-6 otworów badawczych do głębokości 4-5 m ppt.
Montaż czujników pomiarowych (3 szt.) dla potrzeb badania zasolenia i odczynu pH. Proponowane miejsca instalacji czujników: dopływ od Kurdwanowa przy wylocie do rzeki Wilgi (1 szt.) oraz w obrębie rowów odwadniających składowisko od strony ulicy Podmokłej (2 szt.).
Wykonanie szczegółowej inwentaryzacji miejsc dopływu ekstremalnie alkalicznych i silnie zasolonych odcieków i wód podziemnych do rzeki Wilgi, na odcinku od ulicy Podmokłej do Ronda przy ulicy Tootus Tuus.
Wykonanie 3-4 serii opróbowania i badań składu chemicznego z wybranych wycieków i wypływów (do 5 szt.) ze składowiska do rzeki Wilgi, na odcinku od ulicy Podmokłej do Ronda przy ulicy Tootus Tuus.
Wykonanie 3-4 serii pomiarów przepływu w rzece Wildze oraz opróbowania i badań składu chemicznego próbek wody w trzech stałych punktach pomiarowych (przed ujściem dopływu z Kurdwanowa, mniej więcej w rejonie środkowej części składowiska oraz za rondem przy ulicy Totus Tuus).

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie BO, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa. Docelowy projekt zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego. Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W związku z planowanym przekształceniem terenu „Białych Mórz” na park i tereny o funkcji wypoczynkowej i rekreacyjnej oraz sportowej konieczne jest wykonie kompleksowych badań środowiskowych. Teren „Białych Mórz” jest historycznym składowiskiem odpadów przemysłowych z działalności dawnych Krakowskich Zakładów Sodowych „Solvay”. Składowiska te nie zostały nigdy prawidłowo zabezpieczone i zrekultywowane, na wierzchowinie bryły opadów nie ma warstwy izolacyjnej i glebowej. W związku z powyższym wody opadowe wnikają do bryły ekstremalnie alkalicznych i silnie zasolonych odpadów i wymywają z nich zanieczyszczenia do wód podziemnych i rzeki Wilgi. Bez prawidłowego zabezpieczenia składowiska z punktu widzenia zagrożeń dla ludzi, przyrody i środowiska trudno wyobrażać sobie ich zagospodarowanie.
Realizowany od początku 2024 r. społeczny monitoring rzeki Wilga wykazuje na duże środowiskowe zagrożenie ze strony historycznych składowisk odpadów przemysłowych dawnych Krakowskich Zakładów Sodowych „Solvay” w Krakowie. Pomimo tego dotychczas nie wykonano prawidłowych badań tego terenu zgodnie ze standardami i obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi.
Projektowane kompleksowe badania środowiskowe terenu składowiska „Białe Morza” i rzeki Wilgi będą pomocne do prawidłowej oceny zagrożeń dla ludzi, przyrody i środowiska nie tylko pod kątem planowania jego przyszłego zagospodarowania tego terenu ale również prawidłowego zabezpieczenie, rekultywacji i remediacji.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja techniczna Wykonanie szczegółowego projektu badań. 7 500,00 PLN
Nadzór inwestorski Nadzór inwestorski Nadzór inwestorski 2 500,00 PLN
Wykonanie badań. Wykonanie badań w celu oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi 45 000,00 PLN
Zakup urządzenia. Zakup i montaż czujników pomiaru zasolenia i odczynu pH (3 szt.) 30 000,00 PLN
Wykonanie badań Inwentaryzacja, opróbowania i badania wycieków i wypływów ze składowiska 15 000,00 PLN
Wykonanie badań Pomiary przepływu oraz opróbowania i badania składu chemicznego rzeki Wilgi 12 000,00 PLN
Koszt eksploatacji Koszty obsługi technicznej (wymiana baterii, bezpośrednia analiza stanu urządzeń pomiarowych, sczytywanie danych), weryfikacja danych przez jednostkę miejską. 5 000,00 PLN
117 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekty Opracowanie projektu II-III kwartał 2026
Realizacja Realizacja projektu kompleksowych badań II-III kwartał 2026
Zakończenie Wykonanie sprawozdania II-III kwartał 2026
powrót
BESbswy