Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 202:

Święto niepodległości w Tyńcu

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

25 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka nr 1/4 obr P-73

Krótki opis projektu

Organizacja święta upamiętniającego odzyskanie przez Polskę Niepodległości

Opis projektu

To wyjątkowe, coroczne wydarzenie organizowane w Tyńcu 11 listopada, rozpocznie się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Rotmistrza Witolda Pileckiego. Punktualnie o godzinie 12:00 wspólnie odśpiewamy hymn Polski, po czym nad Wisłą, u stóp Opactwa, odbędzie się modlitwa w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy wezmą udział w patriotycznym ognisku, które zostanie zabezpieczone przez strażaków OSP Tyniec. W trakcie wydarzenia odbędzie się koncert pieśni patriotycznych, a organizatorzy zapewnią kiełbaski do pieczenia na ogniu. Każdy uczestnik otrzyma również biało-czerwoną flagę.
Do przygotowania wydarzenia niezbędne będą następujące zakupy:

300 Polskich flag na drzewcu 
wiązanka biało-czerwonych kwiatów,
2 znicze,
60 kg kiełbasy,
30 bochenków chleba,
800 tacek,
6 opakowań herbaty (po 100 szt.),
2 kg cukru,
10 cytryn,
800 sztuk sztućców.
Dodatkowo konieczny będzie wynajem namiotów i stołów dla 100 osób, nagłośnienia z obsługą oraz zapewnienie konferansjera.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Organizowanie ogniska patriotycznego z okazji Święta Niepodległości ma kilka ważnych powodów:
Symbol jedności i wspólnoty – Ognisko gromadzi ludzi, pozwala na wspólne przeżywanie tego ważnego święta, wzmacnia więzi społeczne i poczucie narodowej wspólnoty.
Tradycyjny sposób świętowania – W historii Polski ogniska były miejscem wspólnych spotkań, śpiewania pieśni patriotycznych i opowiadania historii. To nawiązuje do dawnych zwyczajów i sposobów pielęgnowania tożsamości narodowej.
Edukacja i pamięć historyczna – Podczas ogniska można przywoływać wydarzenia historyczne, rozmawiać o bohaterach niepodległości i przypominać, dlaczego 11 listopada jest tak ważnym dniem dla Polski.
Patriotyzm przez kulturę – Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, recytowanie wierszy czy rozmowy o historii sprawiają, że miłość do ojczyzny wyrażana jest w sposób naturalny i angażujący.
Ciepła, nieformalna atmosfera – Ognisko jest bardziej kameralnym i przyjaznym sposobem świętowania niż oficjalne uroczystości. Pozwala na osobiste refleksje i dzielenie się swoimi myślami na temat ojczyzny.
To także okazja do przekazywania patriotycznych wartości młodszym pokoleniom w przystępny i angażujący sposób.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Flagi 300 szt. flag Polski na drzewcu 120x70 cm 7 000,00 PLN
Zakupy spożywcze Zakupy spożywcze 8 000,00 PLN
Obsługa Obsługa muzyczna i najem namiotów i stołów 10 000,00 PLN
25 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wyłonienie wykonawcy Wyłonienie wykonawcy 16/07/2026
uroczystość uroczystość 11/11/2026
Charakterystyka długoterminowych skutków: PROJEKT BO.OM.202/25 pt. „Święto niepodległości w Tyńcu” OPINIA POZYTYWNA Wydział Kultury, po konsultacjach z przedstawicielami Muzeum Armii Krajowej, pozytywnie opiniuje powyższy projekt, polegający na realizacji wydarzenia - uroczystości upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości. W opinii tut. Wydziału organizacja obchodów w formie ogniska (które jest zdecydowanie bardziej nieformalne i kameralne niż oficjalne uroczystości) stanie się próbą poszukiwania niekonwencjonalnych sposobów dotarcia z przekazem historyczno-patriotycznym do obywateli. Przywołanie tego tradycyjnego sposobu świętowania może przybrać charakter międzypokoleniowego spotkania, budującego więzi społeczne, wzmocnić poczucie narodowej wspólnoty, skupić nieco inną niż oficjalne uroczyści grupę odbiorców, którzy chętnie podzielą się osobistymi refleksjami. Ta forma wydaje się więc zdecydowanie bardziej prospołeczna, naturalna i angażująca. Realizacja tego typu uroczystości może stać się również doskonałą okazją do budowania relacji w ramach regionalnej polityki senioralnej, gdzie to właśnie seniorzy mogą odgrywać kluczową rolę w zachowaniu historycznego przekazu – jako osoby kultywujące pamięć o przeszłości, przekazujące wiedzę kolejnym pokoleniom. W przyszłym roku przypada 125. rocznica urodzin Witolda Pileckiego, dlatego rozpoczęcie uroczystości od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Rotmistrza Pileckiego, który jest uosobieniem bohatera narodowego, jest wartością dodaną tego projektu. W przypadku wskazania ww. projektu do realizacji w wyniku głosowania odbywającego się w ramach Budżetu Obywatelskiego, Muzeum Armii Krajowej włączy się w organizację wskazanych przez Wnioskodawcę działań.
powrót