Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 233:

KZMRZ Skatepark - zadaszony skatepark pod estakadami

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

2 000 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Pod estakadami kolejowymi na odcinku ul. od Grzegórzeckiej do Miodowej

Krótki opis projektu

Proponuje stworzenie nowoczesnego, zadaszonego i oświetlonego skateparku pod estakadami kolejowymi w okolicy Hali Targowej, który zapewni bezpieczne i komfortowe warunki do jazdy na deskorolkach, hulajnogach, BMX-ach i rolkach przez cały rok.

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie nowoczesnego, zadaszonego i oświetlonego skateparku pod estakadami kolejowymi w centrum miasta, który będzie ogólnodostępnym miejscem do uprawiania sportów miejskich, takich jak jazda na deskorolce, rolkach, hulajnogach i rowerach BMX.

 
Zakres projektu obejmuje:
  • Zaprojektowanie nowoczesnych przeszkód skateparkowych dostosowanych do różnych poziomów zaawansowania.
  • Budowa nowoczesnych przeszkód skateparkowych dostosowanych do różnych poziomów zaawansowania.
  • Instalacja nawierzchni odpornej na warunki atmosferyczne.
  • Montaż oświetlenia umożliwiającego korzystanie ze skateparku po zmroku.
  • Zapewnienie miejsc do odpoczynku i strefy dla widzów.
  • Elementy małej architektury, np. ławki, kosze na śmieci.
  • Opcjonalnie: Strefa street art

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

Ceny podane w kosztorysie projektu są cenami orientacyjnymi, które zostaną szczegółowo określone przez Projektanta na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Kraków, jako jedno z największych miast w Polsce, posiada dynamicznie rozwijającą się społeczność skaterów, rolkarzy, użytkowników BMX-ów i hulajnóg. Mimo licznych inwestycji w infrastrukturę sportową, brakuje w centrum miasta darmowego i powszechnie dostępnego, oświetlonego i zadaszonego skateparku, który umożliwiałby całoroczną aktywność niezależnie od warunków pogodowych. Dodatkowo w poźniejszym etapie zagospodarowanie słupów pod estakadami poprzez stworzenie legalnego miejsca do tworzenia graffiti i murali. Dzięki temu przestrzeń, która często jest postrzegana jako surowa i zaniedbana, stanie się estetycznym i przyjaznym miejscem, sprzyjającym integracji społecznej i rozwojowi kultury miejskiej.

 
Korzyści: 
  • Całoroczna dostępność – użytkownicy mogliby trenować niezależnie od warunków pogodowych.
  • Bezpieczeństwo – zadaszony i oświetlony obiekt zmniejsza ryzyko kontuzji wynikających ze śliskiej nawierzchni i złej widoczności.
  • Integracja środowiska sportowego – miejsce przyciągnęłoby osoby trenujące różne sporty miejskie, wspierając rozwój społeczności.
  • Możliwość organizacji wydarzeń – zawody, warsztaty i treningi mogłyby odbywać się przez cały rok.
  • Zmniejszenie degradacji przestrzeni miejskiej – mniej osób korzystałoby z nieprzystosowanych miejsc, takich jak schody, ławki czy place miejskie.
  • Projekt ten to inwestycja w sport, integrację społeczną i nowoczesne wykorzystanie miejskiej przestrzeni.
Legalna przestrzeń street art na estakadach:
  • Poprawa wizualna przestrzeni miejskiej.
  • Ograniczenie nielegalnego graffiti poprzez legalne i estetyczne murale.
  • Zwiększenie poczucia identyfikacji mieszkańców z otoczeniem.
  • Tworzenie atrakcyjnego tła dla wydarzeń.
Budowa zadaszonego skateparku w Krakowie to inwestycja, która odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności sportów miejskich. Zapewni bezpieczne i dostępne miejsce do jazdy przez cały rok, poprawi jakość istniejącej infrastruktury i przyczyni się do promocji aktywnego stylu życia. Uwzględnienie tego projektu w Budżecie Obywatelskim pozwoli na stworzenie nowoczesnej przestrzeni, która posłuży zarówno mieszkańcom, jak i turystom zainteresowanym sportami ekstremalnymi.
 
Świetnym przykładem efektywnego wykorzystania przestrzeni miejskiej jest Skatepark Janka Kráľa w Bratysławie. Podobne rozwiązanie można zastosować w naszym mieście, adaptując niewykorzystane tereny pod estakadami kolejowymi na nowoczesny, zadaszony i oświetlony skatepark,
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekty i pozwolenia Projekt budowalny i opracowanie pełnobranżowej dokumentacji 100 000,00 PLN
Koszt budowy skateparku Betonowe i metalowe przeszkody, nawierzchnia. 1 600 000,00 PLN
Oświetlenie Oświetlenie skateparku. 200 000,00 PLN
Mała architektura Ławki, kosze na śmieci, zieleń miejska. 100 000,00 PLN
2 000 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2026
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 2027

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada realizację skate parku na terenie pod estakadami kolejowymi w okolicy Hali Targowej. Realizacja zadania przyczyni się do umożliwienia nauki i doskonalenia jazdy na deskorolce, hulajnodze i wrotkach dzieciom i młodzieży. Stworzenie skate parku będzie rozwiązaniem problemu braku specjalnego miejsca oferującego bezpieczeństwo i przestrzeń dla młodszych użytkowników, gdzie będą mogli swobodnie rozwijać swoje umiejętności.
powrót