Twoje BO rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Budżet obywatelski: tak zdecydowali krakowianie!

Przedstawiamy wyniki głosowania mieszkańców w ósmej edycji budżetu obywatelskiego. Do realizacji trafi łącznie 180 projektów-  13 ogólnomiejskich i 167 dzielnicowych.

Wyniki głosowania poniżej:

 

Wyniki głosowania – projekty ogólnomiejskie [PDF]

Wyniki głosowania – projekty dzielnicowe [PDF]

 

Pod głosowanie zostało poddanych łącznie 596 zadań, w tym 99 ogólnomiejskich i 497 dzielnicowych. W tym roku dopisała frekwencja. Łącznie oddano 51 229 ważnych głosów, to o 6429 więcej niż w roku ubiegłym. Blisko 70 proc. krakowian wybrało głosowanie elektroniczne. W ten sposób najchętniej oddawały głos osoby w przedziale wiekowym od 26 do 45 lat. Także ta grupa była najbardziej aktywna, gdyż oddała ponad połowę wszystkich głosów.

– Pomiędzy 1 a 10 października uruchomiliśmy aż 120 punktów do głosowania w różnych częściach miasta m.in. w filiach Biblioteki Kraków, domach kultury, siedzibach rad dzielnic. Z tej możliwości korzystały głównie osoby najmłodsze i najstarsze. To nadal całkiem spora liczba osób, bo aż ponad 30 proc. wszystkich głosujących – mówił Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. – Frekwencja w grupie do 15 lat, która wyniosła ponad 10 procent, to dobry znak na przyszłość, taka wzrastająca świadomość młodych ludzi, żeby zadbać o swoje miasto i otoczenie – dodał.

– Cieszy nas coraz większe zainteresowanie mieszkańców projektami ekologicznymi. Ta tendencja się zmieniła na przestrzeni lat. W pierwszych edycjach budżetu obywatelskiego chętniej były wybierane projekty infrastrukturalne – zaznaczył podczas konferencji wiceprezydent Andrzej Kulig.

Najbardziej aktywną w głosowaniu była dzielnica Dębniki, następnie Podgórze i Nowa Huta. Natomiast najwięcej projektów zostało poddanych pod głosowanie w Podgórzu, Nowej Hucie, Prądniku Białym i w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. 

Najchętniej wybierane były wnioski dotyczące zieleni i ochrony środowiska – 39%, kultury – 17% oraz sportu i infrastruktury sportowej – 14%.

Krakowianie rokrocznie stawiają na projekty zielone, infrastrukturalne i kulturalne, jest to już stały trend w budżecie obywatelskim.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców zostało przeznaczonych 35 milionów złotych. Z tego 7 milionów złotych przeznaczono na projekty ogólnomiejskie, natomiast aż 28 milionów złotych na wnioski dzielnicowe. Więcej informacji znajdziesz w podsumowaniu głosowania tutaj.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Stefanik
Podmiot publikujący: Budżet Obywatelski
Data publikacji: 2021-10-29
Data aktualizacji: 2021-11-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź