Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Babki z Nowej Huty

Projekt odrzucony: Wnioskodawczyni poinformowała o rezygnacji ze składania wniosku w ramach Budżetu Obywatelskiego

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Nowa Huta, Kraków, Polska

Dodatkowe lokalizacje: Bieńczyce, Mistrzejowice, Czyżyny, Wzgórza Krzesławickie,

Opis projektu

Projekt Babki z Nowej Huty skierowany jest przede wszystkim do kobiet mieszkających w 5 dzielnicach Nowej Huty. Natomiast korzystać z niego będą mogły i inne kobiety jeśli tylko odległość i czas dojazdu im na to pozwolą. Projekt obejmuje stworzenie przestrzeni do spotkań kobiet, w której to będą mogły wspólnie i bez ponoszenia kosztów i z dodatkowymi udogodnieniami spędzać czas w taki sposób jak lubią.

Babkowe spotkania będą odbywać się w odrębnym lokalu - specjalnie urządzonym i przygotowanym do potrzeb warsztatów i zajęć dla kobiet wraz z uwzględnieniem udogodnień niezbędnych do realizacji projektu. Lokal zostanie wynajęty na ternie Nowej Huty. Zajęcia mogą odbywać się także i w innych miejscach plenerowych lub też i zamkniętych jeśli konkretne zajęcia czy warsztaty będą wymagały innej lokalizacji i jeśli babkowy lokal nie będzie w stanie zapewnić im tego co jest konieczny do realizacji tych zajęć.

Babki są w różnym wieku, o różnym statusie społecznym z różnymi potrzebami i zainteresowaniami. Projekt Babki z Nowej Huty ma jednoczyć.

W grupie Babek z Nowej Huty są studentki, matki, babcie, bezrobotne, czy też menadżerki pracujące w dużych korporacjach.

Babki z różnych przyczyn szukają kontaktu z innymi kobietami szczególnie tymi które podzielają ich zainteresowania, wówczas pierwszy kontakt z obcą osobą jest dużo łatwiejszy. Rodzić będą się przyjaźnie i bliskie relacje, których może brakować w codziennym środowisku (brak akceptacji czy zrozumienia w pracy, w rodzinie, brak w ich otoczeniu osób z którymi można porozmawiać).

Zajęcia, które chcemy zapewnić babkom to np;
- zajęcie sportowe (np; fitness, bieganie, gry zespołowe, pływanie, inne) - min; 2 x w tygodniu,
- zajęcia i warsztaty manualne (np, warsztaty szycia na maszynie, decupage, robienia biżuterii, inne..) - min. 1 x w tygodniu,
- warsztaty coachingowe (poruszające tematy bliskie kobietom, sugerowane przez przyszłe uczestniczki) min. 1 x w tygodniu,
- zajęcia edukacyjno-kulturalne (np. rozmówki w językach obcych, spotkania z książką, filmem, teatrem, warsztaty gotowania) min. 1 x w tygodniu,
- wymiany ubrań i rzeczy wszelakich (bezpłatne wymiany rzeczy) min, 1 raz w miesiącu.

Zajęcia warsztatowe w dużej mierze mają być prowadzone charytatywnie prze same Babki z Nowej Huty! Babki lubią się dzielić z innymi kobietami swoimi umiejętnościami, jednocześnie prowadzenie zajęć może kobietom dać wiarę i siłę w swoje własne umiejętności. Babki prowadzące zajęcia jeśli będą potrzebowały otrzymają wsparcie do poprowadzenia zajęć i warsztatów między innymi: zgłaszając zapotrzebowanie materiałowe, czy też wskazówki merytoryczne, czy inne niezbędne do realizacji ich zajęć/warsztatów.

Zajęcia specjalistyczne wymagające dodatkowych uprawnień (np. rozmówki w j. angielskim z native speakerem) lub i miejsc (np. pływanie) będą prowadzone przez instruktorów z odpowiednimi kwalifikacjami lub i w miejscach do tego przystosowanych.

Warsztaty uzupełniać też mogą różne instytucje, domy kultury czy firmy (często właścicielkami nich mogą być Babki z Nowej Huty), które kierują swoje działania czy produkty między innymi dla kobiet z Nowej Huty. Warsztaty prowadzone przez te instytucje, firmy mają być o charakterze nieodpłatnym (wówczas pełny zakres materiałów zapewnia dana firma, instytucja) ale z zaznaczeniem jaka instytucja/firma dany warsztat prowadzi.

W przypadku niepełnego wypełnienia grafiku ale przy pełnym minimum, koordynator może wprowadzić dodatkowe zajęcia/warsztaty z babkami.

Poza prowadzeniem zajęć lokal będzie stanowił babkową bazę, czyli będzie dostępny dla wszystkich babek w tygodniu w godzinach od 09;00 - 21:00 (sala babkowa), babki będę mogły przyjść by poczytać książkę, wypić kawę, herbatę, pogadać z innymi babkami.
Pozostałe sale w tygodniu w godzinach od 09:00 - 18:00 mogą być użyczane nieodpłatnie Babkom z Nowej Huty na realizację zajęć, warsztatów o charakterze bezpłatnym dla kobiet z Nowej Huty (wnioski babkowe będą rozpatrywane przez koordynatora i po akceptacji będzie on udostępniał salki).

W lokalu będą wyodrębnione minimum następujące sale;
- sala z lustrami; m,in; do zajęć fitness, tanecznych, warsztatów teatralnych, min, 80 m2
- sala warsztatowa, ze stoliczkami i krzesełkami na ok. 30 osób,
- salka babkowa czynna od godz. 09;00- 21;00 - wyposażona w puffy lub leżaki lub foteliki i mini stoliczki, małą biblioteczkę m.in. 50 książek, którą uzupełnić będą same babki (na ok. 50 osób).
- salę zabaw dla dzieci min. 50m2 wyodrębniającą 2 punkty; dzieci od 1 - 3 lat i powyżej 3 lat, czynna od godz. 09;00 - 18;00 bez animatora, od godz 18;00 podczas zajęć babkowych z animatorem opiekującym się dziećmi od 1 roku do lat 3, oraz od lat 3 - 6, dzieci starcze do lat 14 będą korzystać z wolnej salki do zajęć z dodatkowym animatorem.
- 3 toalety, 1 - ogólna, 2 - dla babek niepełnosprawnych, 3 - z przewijakiem dla dzieci,
- małą kuchnię połączoną z salką babkową, w której m.in; będą dostępne; ekspres do kawy, czajnik, zlewozmywak, kubeczki, sztućce, kawa i herbata, mała lodówka.

Dodatkowo aby w zajęciach mogły uczestniczyć babki bez względu na sprawność, wiek czy aktualną sytuację życiową projekt ma zapewnić;
- organizację transportu na terenie Nowej Huty do miejsca organizacji spotkań dla babek niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się do miejsca warsztatów i zajęć oraz ich odwiezienie po zajęciach,
- na czas trwania zajęć zapewnienie opieki i animacji dla dzieci babek w wieku od 1 roku do lat 14.

Czas realizacji projektu - pełny rok, warsztaty i zajęcia będą odbywać się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach najwcześniej od 18;00 kończąc na godz. max 21;00. W czasie godzin mogą być poprowadzone jedne, dwa lub trzy zajęcia/warsztaty w zależności od czasu jaki będzie potrzebny na realizację zajęć oraz od ilości chętnych do ich poprowadzenia jak i ilości samych uczestników. Warsztaty/zajęcia odbywać się będą przy minimum podanym przez prowadzącego.
Lokal dla babek będzie czynny w tygodniu codziennie od godz. 09;00 do 21;00.

Dodatkowo będzie możliwość wynajęcia salek dla celów własnych babek (urodzinki dziecka, spotkanie z przyjaciółmi) między innymi w weekendy i w pozostałe dni tygodnia w których salki będą dostępne. Pierwszeństwo będą miały babki prowadzące nieodpłatnie zajęcia (po uprzednim uzgodnieniu terminu i godzin), następnie stałe uczestniki zajęć (min. 5 babkowych spotkań) i pozostałe.
Lokal może być udostępniony kilku babkom jednocześnie (na cele prywatne), jedna babka jedna sala. Natomiast sala zabaw dla dzieci oraz kuchnia będą do ogólnego użytku przez wszystkich będących w lokalu!

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest integracja środowiska kobiet. Bez względu na wiek kobiet, ich wykształcenie, status społeczny czy sprawność będą mogły poznać się, zaprzyjaźnić. Jednoczyć babki będą wspólne zainteresowania, potrzeby, sytuacje życiowe.
Bez względu na status społeczny czyli zamożność kobiet, nie będzie bariery uczestnictwa w warsztatach dla babek. Nie ma w założeniach bariery wieku czy sprawności. Na przykładzie własnych doświadczeń mogę potwierdzić, że kobiety szukają kontaktu z innymi babkami, chętnie przychodzą na spotkania, które są w kręgu ich zainteresowań. W czasie zajęć wspierają się nawiązując przyjaźnie, które często przenoszą poza spotkania z grupą.
Baki w grupach są dla siebie dobrymi koleżankami, akceptującymi siebie nawzajem bo łączy je wspólna chęć spędzenia czasu czy też wybrane zajęcia.

Należy podkreślić, że projekt nie będzie bezpośrednio podnosił kwalifikacji ale być może dzięki uczestnictwie w zajęciach babki nie tylko się zintegrują i znajdą bratnią duszę ale poczują chęć rozwinięcia swoich umiejętności czy też zauważą, że w pewnych płaszczyznach, które do tej pory były im nie znane lub mało mogą stać się wykwalifikowanymi specjalistkami co może pomóc im w życiu zawodowym czy i codziennym.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
roczne wynajęcia lokalu wynajem lokalu do prowadzanie działań Babek z Nowej Huty 60 000,00 PLN
przystosowanie lokalu remont lokalu do przygotowania pod działania Babek z Nowej Huty 80 000,00 PLN
wyposażnie lokalu wyposażnie kuchni, sal, toalet 50 000,00 PLN
koordynator zadania - pracownik/kierownik osoba zajmująca się grafikiem, kontaktem z babkami i instutucjami, firmami osobami prowadzącymi zajęcia 54 000,00 PLN
media telefony, czynsz, dostępn do internetu 10 000,00 PLN
pracownik/zastępca koordynatora osoba zastępująca koordynatora projektu 42 000,00 PLN
busik bus który bedzie dowoził i odwoził babki słabo chodzące/w niepełni sprawnena warsztaty 96 000,00 PLN
animatorzy zajęć opieka animatorów zajęć dla dzieci podczas warsztatów i zajęć babkowych 144 000,00 PLN
materiały materiały konieczne do realizacji warsztatów babkowych 10 000,00 PLN
warsztaty/zajęcia obce warsztaty/zajęcia realizowane przez dodatkowe firmy, osoby, nie będące uczestnikami zajęć babkowych 20,00 PLN
546 020,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
zakończenie remontu lokalu zakończenie remontu lokalu na potrzeby relizacji projektu Babki z Nowej Huty 2017-08-31
wynajęcia lokalu wynjęcia lokalu dla projektu Babki z Nowej Huty 2017-08-01
remont lokalu remont lokalu - przygotowanie pomieszczeń do realizacji zadań Babki z Nowej Huty 2017-08-01
zatrudnieni koorydnatora i zastępcę zatrudnienie osób realizująych projekt Babki z Nowej Huty mających pieczę nad remotem lokalu i przygotowujące grafik dla babek z Nowej Huty, rozpowszechniające wydarzenia i szukające osób do poprowadzenia warsztatów/zajęć 217-08-01
otwarcie projektu dla Babek z Nowej Huty rozpoczęcia warsztatów/zajęć dla Babek z Nowej Huty 2017-09-02
Zakończenie warsztatów/ zajęć Zakończenie realizacji warsztató i zajęć dla Babek z Nowej Huty 2018-06-30
Rozliczenie zadania Przygotowanie sprawozdania z realizacji projektu do udostępnienia publiczneo, zakończenie spraw związanych z projektem 2018-07-31
Wróć do poprzedniej strony